Bad Guiden - Byggeri.dk - Alt om bad

Byggeri.dkBad Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Varmeanlæg

Spørgsmål

Vi har netop fået fjernet vores veksler og fået fjernvarmen "kørt direkte" på radiator/varmeinstallationer... Sikke da en supergod varme det pludseligt har givet, men sagen er nu den, at alle "afgangsrør" fra såvel radiatorer som gulvvarmeinstallationer kun er "hudvarme", men at vor udgangstemperatur er katastrofal høj - en afkøling på kun ca. 15 grader... Jeg er ikke VVS-kyndig, men har ladet mig fortælle der "som rest af det gamle system" muligvis sidder en shunt/ventil som gør at dele af indgangsvandet røg direkte tilbage til veksleren - andet naturligvis til radiatorerne/gulvvarmen, og at denne ventil/shunt blot skal lukkes og vi som resultat heraf skulle kunne opnå en effektiv afkøling...her kommer det store spørgsmål så: Hvor sidder den ventil/shunt normalt placeret ?...findes der nogen "normal" placering herfor ?..hvordan lokaliserer jeg evt. placeringen af den uden at skulle til at bryde alle gulve op ?....eller hvad der nu skal til for at jeg kan finde fremn til den ? Med venlig hilsen Preben KjærPreben Kjær, Esbjerg/Ribe26/12-2010
Svar

Det kunne vel også være dit brugsvandsanlæg der "kortslutter" ?
Check regulering af din varmtvandsbeholder.Henrik, nn, nn26/12-2010

Svar

Har jeg fået tjekket....der er der ikke noget galt....men tak for tilbagemeldingen Preben kjær, Esbjerg 26/12-2010

Svar

har du haft åben ekspansion der er blevet proppet af ? hvis du har haft, har vvseren måske glemt omløbet/frostsikringen.keld, vandløse26/12-2010

manglende vand i køkken

Spørgsmål

Hej

Der kommer hverken koldt eller varmt vand ud af køkkenvandhanen (eet greb), og heller ikke vand til opvaskmaskinen. Men der både koldt og varmt vand alle andre steder i huset. Køkkeninstallationen er som den eneste af nyere dato (5 år) og i.f.m. installation af gasfyr for 2 år siden blev noget af det varme vand lagt om. Hvad kan der være galt

mvh Steen ?Steen, hørsholm22/12-2010
Svar

Frosne vandrør.
erik, Sørensen22/12-2010

Svar

nemlig... frosne vandrør
det er et fenomen der typisk ikke optræder om sommeren :-)Byggemand, Bob23/12-2010

Svar

"fenomen" hva´er det for en størrelse.

fænomen, dagens sprognævn26/12-2010

Svar

FE nomen forekommer hele året, og involverer en fe og nogle vandrør...
Modsat klåge Åger, der har brug for FÆ nomen som kun optræder som mavesure opstød i dagene lige efter jul.
Gode jule til ale !Fe'en fra, Jylland26/12-2010

Fjernevarme gearmotor

Spørgsmål

Hej

Jeg har et problem med et elektronisk varmesystem på vores fjernvarme i vores hus fra 1962.
Der sidder en Danfoss AMV 100 gearmotor, som ikke fungerer korrekt. I den sidder et stempel som kører ud, men det ser ud som om at stemplet bare kører alt for langt ud, indtil det ikke kan mere, og begynder derfor at give nogle kliklyde.
Når jeg manuelt kører stemplet tilbage kører det bare helt ud igen.

Tilsluttet gearmotoren sidder en Danfoss ECL 9310 regulator. På den kan jeg stille om den skal regulere efter "Komfort", "Spare", og "Manuel".
Når regulatoren står på Manuel, stopper gearmotoren som den skal. Men når den står på Komfort eller Spare, er det stemplet kører helt ud.

Spørgsmålet er som om det med stor sansynlighed er gearmotoren der er problemet, og at den bare skal skiftes. Eller om det også kunne være regulatoren som er problemet?

Regulator: www.veab.se
Gearmotor: varme.danfoss.dk

På forhånd tak.Thomas, Danmark16/12-2010

Gummifuge i baderum

Spørgsmål

Hej;

Jeg har en seperat muret brusekabine i en lejlighed. I forbindelse med opførelsen af badet insisterede mureren på (2005), at det ikke er nødvendigt med bløde fuger i samlinger i et baderum, så længe det er privatopført, og der er vådrumsmembran.Badet er etableret med støbt gulv, vådrumsmembran og fliser/fuget med standard fuger - uden gummifuge i hjørnerne (gulv/vægge samt ved afløb). Fliserne går til lofthøjde og alt VVS er lavet autoriseret.

I forbindelse med vurdering/salg af min lejlighed får jeg så at vide, at der mangler gummifuger i badet og jeg vil få fratrukket udgiften for etablering af gummifuger i salgsprisen. Jeg har ikke kunne finde oplysninger nogle steder om at ingen gummifuger er en mangel ?? Det er ikke den opfattelse, som jeg har og som mureren, der lavede badet - Hvis det er lovpligtigt har det så været det før 2005?Annette Johansen, le1ihe1s13/12-2010
Svar

Det er ikke et krav at man monterer en elastisk fuge hvis der er tunge materialer i både væg og gulv. Dvs. hvis dækket er betondæk og muren er beton/tegl, så er der ingen anvisning der siger man skal have elastisk fuge.
Men hvis det derimod er bjælkelag/trædæk med en støbt gulvkonstruktion, er der risiko for bevægelse mellem gulv og væg og dermed brug for en elastisk fuge.

Hvordan har fugerne det??? Er de revnede/krakelerede eller forvitrede? Hvis ikke, er det noget vrøvl at fratrække dig beløb for dette.M.Thomsen, Horsens13/12-2010

skærehoved til rørklup

Spørgsmål

Er der nogen der ligger inde med et 1 tomme skærehoved til Rigid rørklup, som de vil sælge??Jørgen Hansen, Ølstykke11/12-2010

Næste side »« Forrige side