Ja, det må du godt.
Hvis u har fjernvarme så er der visse tilfælde hvor du ikke må!Jane Finsen, Jyderup09/09-2010
Det er rigtigt at bygningsreglementet og normen (DS469) ikke dækker udførelsen af varmeinstallationer ved individuelle anlæg.
MEN !
Er du tilsluttet et fjernvarmeværk, så er der uden tvivl krav om at sådan et arbejde udføres af en aut. vvs-installatør.
Ligeledes ville jeg undersøge forsikringsdækningen ved en evt. vandskade. Det ville ikke være usædvanligt hvis forsikringsselskabet nægtede at betale med henvisning til at arbejdet ikke var udført forskriftsmæssigt.Henrik, nn, nn11/09-2010
Lugten skal jo lokaliseres for at kunne gøre noget ved den.
Er du sikker på at den kommer fra dit eget toilet?
Man kunne nemt tænke sig at der var sket en beskadigelse af rørene i forbindelse med brugen af slamsuger.
Hvis det er en gammel ejendom med støbejernsrør kan samlingerne nemt være blevet utætteHans Jensen, Frederikshavn07/09-2010
Hvis du laver en "gammeldags" styring med en returventil placeret over gulv, så kan fordampningsmåleren sikkert placeres på rørstykket mellem gulvet og ventilen.
Men husk nu at for at lave gulvvarme bør du bryde gulvet op og etablere omkring 300 mm isolering under.Henrik, nn, nn03/09-2010
Spør for H...... da hos kommunen !!Gånuvæk, Tidsspildeleje30/08-2010
Sure opstød, uhøflig adfærd, ad.Emilie Grøndahl, 2300 København S.31/08-2010
Det er kommunen der kan svare på dette spørgsmål. Der kan dog være nogle regler i den bygning hvor du bor, nu skriver du ikke hvilken slags bolig, Andelsbolig, lejebolig, ejerbolig, o.s.v. de kan selvfølgelig have nogle regler om du overhovedet må have en brusekabine i værelset, ensige om de overhovedet vil tillade at der laves fast afløb.
Men under alle omstændigheder start ved kommunen og hør hvad de siger..En knap så, Uhøflig tone31/08-2010
vand, varme og sanitetHenrik, nn, nn27/08-2010
Vine, vomen & songs.Funne Finn, Hesselø27/08-2010
vandløses værste service.ib, ibberup27/08-2010
varme&ventilations servicewilhelm, saturn27/08-2010
Tillykke, alle forslag er forkerte...
Vand, Ventilation og Sanitet er det korrekte svar
Svend, Rørtang28/08-2010
Nul Putte.
Vand, Varme & Sanitet
Er det rigtige svar.
Og det er det fordi VVS-arbejde er lige så forskelligt fra ditto ventilation som winerbrødsbagning er fra skorstensfejeri.
Steen Bager, Kagestrup28/08-2010
www.vvsdanmark.dk
Vand, Ventilation og Sanitet.Jens Bager, Brød29/08-2010
VVS = Varme, Ventilation & Sanitet.
Brancheforeningen for VVS''ere hedder "Dansk VVS" der er en forkortelse for "DANSK Varme-, Ventilations- og Sanitets Installatør Forening Er-hvervsorganisation for energi, miljø og klima".
Sådan er det bare ;-)Jack, København30/08-2010
Vin, Viskey og Sprøde pi''rHolger, Danske30/08-2010
Det står faktisk også på sproget.dk, som er bl.a. Dansk Sprognævns side:
sproget.dk
"vvs (fork. for varme, ventilation, sanitet)."
- Jeg anede det heller ikke. Jeg har altid troet det stod for vand, varme, sanitet.Kris, Rødovre01/09-2010
KronospanSe vores brochure her
VVS ComfortLandsdækkende VVS-kæde med butikker og udstilling