Du må gerne grave op, forudsat du ikke ødelægger noget.
Du kan måske også lave en forhåndsaftale med en Aut. kloakmester om at han bare kommer og syner det færdige arbejde. Måske.
Men hidkald en kloakm. og lad ham give et tilbud.
Det er meget sansynligt at han kan leverer afløbende til samme pris som dig selv.
(Husk iøvrigt på at når du selv indkøber materialer så hænger du selv forsendelse, garanti, fejlmål og fejlleverancer samt andre forekomne ulykker)Freddy Geertsen, Kalunborg27/05-2009
Lav en aftale med en kloakmester om hvad han/hun vil have at du selv laver. Og det skal sek INDEN du starter. Nogle vil lave alt selv, og nogle har det fint med at komme og bare godkende dit arbejde.
Sidste år fik jeg renoveret næsten al kloak indenfor soklen - Og der gik jeg selv og hjalp kloakmesteren. Jeg købte alle materialerne igennem ham og det var ikke ret meget dyrer end hvis jeg selv skulle skaffe dem i netbutik. Og dermed MEGET billigere end hvis du køber i Silvan, Bygma osv. Samlet kom jeg af med ca. 7000 kr. Det var ca. halv arb.løn og halv mat. Og det var 2 badeværelser og bryggers
Min umiddelbare erfaring er at jo mindre en mester man henvender sig til, jo mere kan man selv hjælpe med. "De store" er ikke ret villige til selvhjælp...Michael, Silkeborg28/05-2009
OK - det vil jeg prøve. Har ringet til en "lille" kloakmand, som kommer og kigger.
Ang. materialer så har jeg adgang til AO og Sanistål etc. Når man spørger på priserne der, finder man ud af at der ligger nogle yderst pæne avancer hvis man sammenligner "vejl. udsalgspris" med den faktiske engrospris. Op mod 40% er ikke helt atypisk, så hvis materialerne løber op i 20-30K, er der jo en del at spare.Jesper, Lyngby28/05-2009
Det er nu ikke nogen fantastisk god løsning med fliser på trævægge.
Men måske med vådrumsgipsplader
knaufdanogips.dk
Hvad med svejsevenyl?Ove Hansen, Sikkeborg27/05-2009
Der er alternativer til isolering.
F.eks. laver HZ og vist også Gabotherm plastpaneler til at skjule rørføringer.
De skulle lige netop kunne overholde normens krav. Men prøv at snakke med vvs-firmaet eller prøv selv at finde panelerne på internettet.
Jakob Rasmussen, Tommerup23/05-2009
Fortvivlet, E Hansen, er man når ølkassen er tom og der er en hel uge til næste lønningsdag.
Resten er udfordringer.
Går ud fra at du med rør ikke mener tunnelrør, rør - rigeligt friskklippet purløg i saucen, telefonrør, det eustakiske rør, tag- spise- eller hørerør, at stå rør, men simpelthen en lang, hul og cylinderformet genstand af fx jern, beton, plastic el. glas, brugt til at lede væske, luft el. andet materiale fra et sted til et andet; i nærværende tilfælde oftest omtalt i overensstemmelse med den væske der transporteres, nemlig et vandrør, gerne galvaniseret. Rør, Ved Mig23/05-2009
Selvfølgelig skal rørene isoleres. Ellers kan man jo ikke styre temperaturen i rørene (eller omgivelserne for den sags skyld)
Reglerne findes i normen DS452 Termisk isolering af tekniske installationer.
En norm er ikke en lov, men der er ingen tvivl om at firmaet har ret.Jakob Rasmussen, Tommerup23/05-2009
Det er almendelige varmt og koldvandsrør galvaniserede der skal op, hvis du Jakob mener de skal isoleres så må loven da være lavet om, de rør som sidder i dag er almendelige vandrør i jern og skal skiftes grundet kalk, de er ikke isoleret.Kan det ha` sin rigtighed at rørene ikke må vende på loftet
Vh. E. HansenE. Hansen, København23/05-2009
Om der sket ændringer af normen har jeg svært ved at huske, men den var ihvertfald også gældende i starten af 80´erne, da jeg første gang stødte på den.
Statens Byggeforskningsinstitut har forøvrigt lige udgivet en rapport om varmespild fra uisolerede eller dårligt isolerede vand- og varmerør.
Den kan downloades gratis fra www.sbi.dk
Hvilken grund skulle der være til at rørene skulle vende oppe på loftet ?Jakob Rasmussen, Tommerup23/05-2009
ventilen sidder rigtigt ( tilsyneladende )
både på varmtvandsbeholdere og på brugsvandsvekslere skal der altid sidde en sikkerhedsventil på koldtvandstilgangen (eller en anden form for trykudligner)Når det kolde vand bliver varmet op udvider det sig og for at trykket ikke skal ødelægge rør, beholder, veksler eller/og armaturer skal der være en sådan og den skal sidde på koldtvandstilgangen efter evt afspærringsventil og en kontraventil. Så nallerne væk :-) den SKAL være der. Og til alle dem der har en veksler siddende af nyere dato uden sikkerhedsventil ( sparet væk af vvs''eren under installationen) : Få en sikhedsventil sat op; specielt hvis det er en redan der sidder der da styringen bliver utæt på midten pga trykket hvis den mangler og en ny styring koster ca 1500,- + monteringsmeden, århus22/05-2009
Hej
Husk at afdryppet fre en sikkerhedsventil skal være ført til afløb eller til gulv i nærheden af et afløb, og det skal kunne ses om sikkerhedsventilen er utæt (altså synligt afdryp).
Hvis sikkerhedsventilen ved en varmtvandsbeholder ikke giver vand en gang imellem kan der nemt være noget galt med den eller kontraventilen (nogle vvs-folk ynder at ødelægge kontraventilen under installationen for ikke at få klager fra kunderne når sikkerhedsventilen begynder at virke (dryppe) ved overtryk i anlægget.
Som smeden skriver kan situationen være lidt anderledes ved visse gennemstrømningsbeholdere.
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev23/05-2009
jeg takker for svarene. Så der bliver ingen ændringer. Jeg synes bare den drypper lidt meget, ca. 4 liter om dagen, men sådan er det vel så bare.
Jakob, Hvidovre22/06-2009
KronospanSe vores brochure her
VVS ComfortLandsdækkende VVS-kæde med butikker og udstilling