Hej Palle
Installatøren ret. Du kan ikke montere dåsen korrekt hvis den skal fastgøres i skabets bagbeklædning. Ligeledes vil såfremt der måtte opstå en utæthed på røret, løbe vand ud af dåsen, ned af væggen og ud på dine fødder. Og dette inden skabet tager skade. Se venligs nedenstående link, dette viser den generelle montering af koblingsdåser.
www.roth-nordic.dk
Lovligt og forsvarligt, det har installatøren ret i.Peter, Frederiksværk20/05-2009
Jeg glemte at oplyse at skabet står på en sokkel. Dvs. en evt. lækage vil jeg ikke bemærke, idet vandet vil løbe ned i konstruktionen. Badeværelset er placeret på 1. sal.Palle P, Aalestrup25/05-2009
Der er "kun" krav om vådrumsmembran i vådzoner i dit tilfælde brusekabinen og på gulv så det er ok lavet vvs joe, kbh ø18/05-2009
Når et badeværelse er under 3,25 kvm skal alle vægge have vådrumsmembran fra gulv til loft.Michael, Silkeborg20/05-2009
Har nu snakket med en fra Statens Byggeforsknings Institut (SBI) der også siger, at da væggene er af gasbeton og dermed uorganiske så siger reglerne at det er okay, men man anbefaler at man gør mere. Men regelmæssigt, så er det okay ikke at bruge gummimembran på væggene ude for brusenichen.
De anvisninger som SBI udgiver, herunder SBI 200 Vådrum som mange bruger som regelsæt er (viser det sig) ikke regel, men blot eksempler på hvordan det kan gøres.
Et studie af byggereglementet siger meget lidt konkret om præcis hvordan det skal laves - bare at det skal kunne modstå de vand- og fugt påvirkninger som det udsættes for.Esben, København20/05-2009
Ingen har påstået at SBI 200 er andet end eksempler.
Men eftersom der henvises til SBI200 i gældende Bygningsreglement (BR08) har løsningsforslagene nærmest "autoritativ" betydning.
Hvis du selv vil udvikle dine egne løsninger er det sikkert udmærket, men dokumentationskravet i.forb. med godkendelser er voldsomt stort.
Altså ingen grund til at opfinde den dybe tallerken endnu engang.
At BR08 skulle være mere konkret må stå helt for din egen kvitering
lars Holm, Sønderborg20/05-2009
der skulle også have stået at jeg mente byggereglementet var ukonkret. Synes faktisk at de slipper alt for nemt om selve lovgivningsdelen.
Har overset, at man igennem lidt omveje bliver ledt direkte hen til, at SBI 200 anvendes om fortolkning. Lidt skummelt strikket sammen synes jeg.
Anyway, så siger selv samme forfatter af SBI 200 stadig, at gummimembran i hele rummet ikke er nødvendigt, selv om han ikke vil skrive det på skrift, hvilket er lidt ærgeligt.Esben, København20/05-2009
reklamation.....ring til ham der installeredesmeden, århus17/05-2009
et nyt oliefyr har da intet med din varmeinstallation at gøre,, fyret sidder jo bare og varmer kedlen op,hening, kbh18/05-2009
Problemet KAN skyldes at det nye fyr varmer vandet mere op end det gamle. Dvs. at der kommer en "strøm" af relativt varmt vand gennem systemet, når fyret tænder. Herved vil varmerørene og radiatorerne/konvektorerne udvide sig lokalt. Desværre er det ikke altid at de kan bevæge sig uden at gøre det i ryk.
Prøv at google "bankelyde radiator" - og kontakt så din håndværker. Nødløsningen er en buffertank lige ved fyret; men det er på bekostning af effektiviteten af det nye fyr.Thomas, Holte23/05-2009
ja og om 10 år kommer der en "naturlig" lugt i det meste af huset... har prøvet det men min sad heldigvis i skunkenByggemand, bob15/05-2009
Der findes vacumventiler, men de må bestemt ikke skjules i etageadskillelsen.
Muligvis kan afløbet udføres som "ikke-udluftet ledning". Snak med din VVS-er om det.Finn Hansen, Grenå15/05-2009
Kan kun anbefale at der udføres udluftning over tag, det er den bedste løsning på sigt, udligner også evt overtryk i kloak systemet, kan i visse områder være et problem især i blæsevejr.
Hvis man ikke ønsker en vacum ventil i skunk eller andet tilgængeligt sted kan man købe et toilet med indbygget vacum ventil.
Mvh VVS.MandenStig, Nørre Åby16/05-2009
Det overrasker mig hvis ikke et korrekt ventileret loftrum kan bortlede lugten/luften fra udluftningstudsen. Men jeg ved jo ikke alt!.
Måske man kunne føre studsen ud gennem undertaget (hvis et sådant forefindes) og tætne deromkring, så prutterne kommer ud i lige under tagbelægningen.F., Imsvæk19/05-2009
KronospanSe vores brochure her
VVS ComfortLandsdækkende VVS-kæde med butikker og udstilling