Bad Guiden - Byggeri.dk - Alt om bad

Byggeri.dkBad Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

spartling

Spørgsmål

Jeg er ved at få lavet mit badeværelse af håndværkere. Nu kan jeg se, at de har spartlet alle væggene og loftet med en spartelmasse til tørre rum. Hvad kan der ske ved det? skal spartelmassen evt. fjernes igen?steen dragsted, roskilde14/12-2008
Svar

Polsk systemPeter, København V14/12-2008

Svar

Er det på gips eller hvad?
bb, horsens14/12-2008

Svar

det er på almindelig mur og på betonloftsteen dragsted, roskilde14/12-2008

Svar

Hvordan kan du se, at spartelmassen er til tørre rum?

Du behøver ikke være nervøs. Det betyder i praksis intet, idet der
under alle omstændigheder skal påføres vådrumsmembran i de vandbelastede
områder, og vådrumsmembranen er ligeglad med, om der står "Lip-/gullspach H
dana-sandspartel etc." (prisbillig) eller "Ardex-vådrumsspartel" (pi...dyr)!
på spanden!. De er alle fremstillet af uorganiske materialer, så det er lidt
af en "fis i en hornlygte" at det skal være noget specielt, fordi det er et
badeværelse.realisten, danmark15/12-2008

Svar

Det kan sagtens betyde noget i praksis at de ikke anvender korrekt spartelmasse til dit badeværelse.

Den med at påføre vådrumsmembran er ikke helt holdbar - da den ikke påføres på hele dit badeværelse med mindre det er under 4 kvm. med en loft højde på 2.25cm.

At det er uorganiske materiale betyder ikke at der ikke dannes skimmelvækst eller anden svampevækst og det derfor at man anvender vådrumsspartel som netop er udviklet til at modstår sådanne noget.

Men det er meget svært at udtale sig om en sådanne ovenstående problematik uden at have set indretningen af badeværelset.

Jeg syntes du skulle tage kontakt til en bygningsagkyndig i dit lokal område og betale ham for 2 timer konsulance hjemme i dit badeværelse.

Du SKAL gøre det hurtigt - da det jo er svært at stoppe arbejde - når de er færdige. Phaslebo, Frederiksberg17/12-2008

Nyt hus med mulige fejl.

Spørgsmål

Jeg har købt en ejendom, og nu da kulden bider opdager jeg jo nogle ting.

Mit badeværelse er renoveret iflg, tilstandsrapport 2006.

Der er el gulvvarme - men - jeg har nu målt dennes varmeeffekt og når gulvtermostaten siger 24 grader er der ca. 19,5 grad i gulvet og man kan praktisk talt ikke mærke varmen i fliserne - herudover blæser det godt udenfor i denne tid og der kommer massere af luft ind via udluftningen - resultatet er temperetur 16-17 grader på badeværelse/toilettet.

Dette er ikke et håndværkertilbud, men en bolig som fik den næsthøjeste energimålning (mener det er B).

Jeg ved ikke rigtig hvad jeg skal gøre og hvem jeg skal kontakte for at blive klogere - så jeg håber der er et klogt hovede her.Karina, Aarhus14/12-2008
Svar

Hvem har udført den "energi-måling" (ukendt begreb) komforttemperaturen i
et barfodsgulv, som et badeværelsesgulv jo er, skal ligge på 27-30 gr.

Oplysninger til rapporten mht. renovering, bygger kun på sælgers oplysninger,
og siger intet om konstruktionens opbygning i øvrigt. Den sagkyndige må jo
ikke foretage destruktive indgreb, og kan således kun forholde sig til sælger-
oplysninger, intet forkert i det!.

Det tyder på, at der ikke er nok isolering i gulvet, samt manglende kantiso-
lering mod gulvet begrænsninger, og at selve el-gulvvarmen er underdimensioneret.bb, horsens14/12-2008

Svar

Energimålning ved tilstandsrapporten.

Det er et byhus, hvor badeværelse ligger på 2 sal.

Hvad kan jeg gøre ? skal jeg anmelde det til min ejerskifteforsikring ?Karina, Århus14/12-2008

Svar

Nå, nu meldte historien jo ikke noget om, at det var en etagejendom.

Er etageadskillesen isoleret ordentligt, ellers opvarmer du jo bare
underboens loft, så sparer han jo en masse.

Generelt kan man betragte forholdende således:

Hvis forholdet mellem væg-/loftareal i forhold til gulvareal, er
større end 3:1, så er gulvvarme ikke tilstrækkelig varmekilde, med
mindre en beregning viser andet. Komforttemp. i et flisegulv er, som
før nævnt, 27-30 gr. Det vil jo koste en krig i strøm, at opvarme hertil,
uden supplerende varmekilde!




bb, horsens14/12-2008

Hvornår trådte loven om gummimembran i kraft?

Spørgsmål

Jeg har en brusekabine indbygget i badeværelset (med fliser). Ifølge loven skal der være gummimembran under fliserne, men hvornår trådte den lov i kraft?UM Andersen, København11/12-2008
Svar

Det du nok mener er en vådrumsmembran.
Der er ikke krav om vådrumsmembraner i alm. parcelhuse når vægge og gulve er af beton. www.bolius.dk
Jeg mener at det også gælder for pudsede murstensvægge og letbeton.

Iflg. BR95 skal:
"Vægge og vægbeklædninger, herunder samlinger, tilslutninger, rørgennemføringer og lignende skal være vandtætte i den vandbelastede del af rummet"
Der er altså ingen krav om menbraner sålænge tætheden kan opnås på anden vis.
(Men der anvendes som oftest vådrumsmembraner)
Jeg TROR at de skærpede krav til tæthed i vådrum kom med BR95 og BR/S98. (Ej sikker)

Palle Sørnsen, Silkeborg11/12-2008

Svar

Du er helt forkert på den, palle sørnsen, begyndt med at læse her

rediger.sbi.dk

og fortsæt her

www.ebst.dk

og de senest i Byg og Bo anvisning 200 vådrum (Ikke tilgængelig online)

i forhold til spørgeren, som jo ikke oplyser hvilken boligform det er, må
svaret være 1971.Foreningen mod klamp, danmark11/12-2008

Svar

Ja, nogem/mange må have glemt at høre efter i halvfjerdserne og firserne. I hvertfald var det der der for alvor opstod problemer med vådrum helt eller delvis af organiske materialer.
Og vådrumsmembran er stadigvæk ikke et krav, såfremt tætherd kan opnås på anden vis.
Ved du iøvrigt hvad <2at arbejde på klamp" betyder?Palle Sørensen, Silkeborg11/12-2008

Svar

Hej igen, tak for hurtige svar, det drejer sig om en (flise)brusekabine i en andelslejlighed. Den blev lavet i 1996 af den tidligere ejer, da han lavede et værelse om til badeværelse. Så jeg skal finde ud af, om jeg skal investere i at få pillet fliser ned for at se, om der er en membran eller om loven ikke gælder, fordi bruseafdelingen blev etableret før loven trådte i kraft....
TakUM Andersen, København11/12-2008

Svar

Du er ude på et skråplan Andersen.
Har du osse planlagt at banke pudsen ned af væggene for at kontrolere om murearbejdet er udført tilfredsstillende?
Mange problemer bør løses i den rækkefølge de opstår.Palle S., Silkeborg12/12-2008

Svar

Den eneste godkendte vandtætte beklædning er svejst vinyl, idet denne
i sig selv udgør en vandtæt membran. Alle andre beklædninger kræver en
vådrumsmembran under. Og ja, jeg ved udmærket hvad "klamp" oprindeligt
er, men man bruger jo ikke øjemål til at fugtsikre etc.vel, palle s.?foreningen mod klamp, danmark13/12-2008

Stoppet centralvarme rør

Spørgsmål

Hejsa
Jeg har ingen varme på mine radiatorer i stuen, jeg tror at rørene er stoppede.
Er der nogen der ved hvordan man kan rense dem, evt kan man få et kamera (lille kloak kamera) som man kan bruge.
Det er et 2 strengs system og der kan godt komme vand igennem det ene rør og jeg ved okke om det er fremløb eller tilbage løb.
Håber på lidt hjælp.
Tak
LarsLars Reber, Stenderup11/12-2008
Svar

Allerførst ville jeg finde ud af hvor jeg lukker for varmen hvis noget går galt og se om der sidder et filter på indgangen til systemet som trænger til at blive renset.Prøv at skrue helt op for et følerhoved og så se om der er luft i radiatoren ved at skrue forsigtigt på luftskruen og vær klar med en klud til at tage den smule sort vand der måske når at komme ud inden du når at lukke for skruen igen. Hvis det ikke er fordi der er luft i radiatoren kan du prøve at tage følerhovedet af og se om den pal, der sidder i ventilen kan bevæge sig ud og ind. Evt prøv at trykke forsigtigt på palen med bagsiden af en skruetrækker e.l. og gi gerne ventilen et dask på siden.Man kan få en ny pakdåse til ventilen hvis den sidder fastsmeden, århus11/12-2008

ventilkegle i radiator

Spørgsmål

Mit gasfyr gik i stykker, Nu har jeg fået det til at køre igen, men en radiator i stuen kører på fuldt tryk og kan ikke lukkes. Jeg har udskiftet termostaten og pakdåsen (pakventilen), men ventilkeglen som pakdåsen sidder i, er tilsyneladende væk eller defekt. Det hele startede med, at der løb vand ud af den pågældende radiator. Da jeg tog pakdåsen ud, var der kun en fjeder og en slags metalpind, der faldt og så et hul ind til radiatorrøret og vandet sprøjtede ud af radiatoren. Mit spørgsmål er overordnet kan man købe en ventilkegle? Og dernæst hvordan kan ventilkeglen forsvinde?

Jeg er først lige begyndt at prøve at reparere ting selv i mit gamle hus.

Venlig hilsen

Jente Jente Andresen, Rungsstedx11/12-2008
Svar

har du nogensinde hørt om søgemaskinen google??????????tumpe, tumberup11/12-2008

Svar

Måske lige et svar til tumpe først...Tal dog pænt. Folk henvender sig her for at få lidt hjælp og hvis du ikke har et positivt indlæg at komme med så find dog på noget andet at lave. Og så til Jente:
Det lyder som om du skal overveje at skifte hele ventilen hvis der er dele af den der er sprunget ud og forsvundet smeden, århus11/12-2008

Svar

>smeden, århus< absolut enig, igen et tåbeligt svar fra en eller anden tumbe!

Men at begynde med forsøge sig med egenreparation af gasfyr, svarer da nogenlunde til at spille russisk roulette, bortset fra at det også er hamrende ulovligt. Man begynder da heller ikke bare, at skille en radiatorventil ad, uden man har den mindste forudsætning herfor, me..n de er jo selvfølgelig
yderst ramt af "finanskrisen" der i råångsted, såe...? Spørgeren her, har
i hvertfald begyndt egenreparationer det forkerte sted.

Muligt dette svar også opfattes "tumbet" men nu er jeg jo heller ikke "gambler"


Foreningen mod klamp, danmark11/12-2008

Svar

Kære Mr. Tumpe

Hvordan tror du, jeg fandt frem til byggeri.dk?
Du kan umuligt have læst mit spørgsmål. Jeg har søgt på ventilkerne! Hvis du kan henvise mig til et sted via Google, hvor jeg kan købe en ventilkerne til en readiator, modtager jeg meget gerne et svar - ikke en pakventil eller en ventilnål eller lignende, men en ventilkerne.

JenteJente Andresen, Rungsstedx11/12-2008

Svar

Svar til diverse svarer.
Jeg har nu læst en hel del af de svar, der kommer i dette forum og jeg synes det er trist, at der kommer så mange uforskammede svar til folk, der - som Smeden nævner - faktisk gerne vil prøve at finde ud af tingene selv.
Førsk skal jeg lige rette, at jeg kom til at skrive ventilkerne i mit svar til Tumpe - jeg mener selvfølgeig fortsat ventilkegle.
Dernæst en replik til det næsten lige så fjollede svar fra Foreningne mod Klamp. Finanskrisen kradser muligvis i Rungsted, men ikke hos mig specielt. Jeg har bare et gammelt hus og tjener for lidt, fordi jeg laver en masse gratis arbejde for folk. Mit tag gik i stykker, grundvandet steg op i kælderen, toilettet gik i stykker og bilen brød sammen - altsammen på samme uge. Vedr. mit fyr: Der løb pudselig vand ud af en radiator og alle øvrige radiatorer blev samtidig kolde. En tekniker fra det sefviefirma, jeg abbonerer på kom ud og udskiftede en ventilator og et blæserprint og gik igen. Ventilatoren blev også udskiftet sidste år. Og da han var gået var alle radiatorer stadig kolde. Den næste servicemand, der kom om aftenen, sagde at han ikke kunne finde fejlen, muligvis et stop i cirkulationssystemet. Og mente i øævrigt at jeg skulle have et nyt gasfyr til 42.000 kr.. Det var i den periode, hvor det var frostvejr. Dernæst kom der nogle, der hævdede de havde forstand på tingene og så røg ventilationspumpen. Derefter fik jeg installeret en ny cirkulationspumpe af en VVS mand og så kørte fyret igen! Og nu stod jeg så med mit oprindelige problem en radiator i min dagligstue, der er i uorden. Den varmer som besat trods udskiftningn af termostat og pakventil. Jeg har før skiftet disse dele andre steder uden problemer. Det kan man faktisk lsæe sig til og det er ikke så svært. Derefter opdagede jeg at ventilkeglen ikke sad fast i radiatorrøret og derfor spurgte jeg blot mere erfarne om man kunne købe en sådan særskilt. Nu har jeg så ved at gå til Fog endelig fået ordentlig rådgivning om at jeg skal købe den rørdel med ventilkernen i og at det vil jeg godt kunne sætte fast selv med rådgivning fra dem. Min uvilje mod at få en VVS eller anden ekspert ned og betale mig ud af tingene er ikke bare et økonomisk spørgsmål, men desværre mange dårlige erfaringer med diverse håndværkere. Taget er lavet en gang, men alligevel regner det ind og tømreren er gået på efterløn. Vandet i kælderen skyldes i følge den tilkaldte forsikringsmand en underjordisk kilde under huset!!! Bilen er repareret for mange penge, men bryder fortsat sammen med nøjagtig de samme symptomer og nu har jeg en retssag om det osv. osv.. Til sidst føler man jo at det i hvert fald er mindre stressende og billigere at prøve at lære at gøre tingene selv.


Jente Jente Andresen, Rungsstedx11/12-2008

Svar

ja ulykker kommer aldrig alene..!!
Håber heldet er med dig i det nye år..Herren, være med dig..12/12-2008

Svar

Nu er jeg ikke helt med på hvad du mener med en ventilkegle men jeg går ud fra at du mener en forpakning.
hvis din ventil stadig ikke virker efter du har udskiftet forpakningen er der to muligheder.

1. du har monteret forpakningen forkert (hvilket ikke rigtigt kan lade sig gøre)
2. Din ventil er kaput og skal skiftes.

Jeg vil helt klart mene at det bedste du kan gøre er at udskifte ventilen og den koster heller ikke ret mange penge ca. 150 - 200 kr.
Du kan evt. kigge lidt på dette link www.lavprisvvs.dk og se hvad en sådan ventil koster.

Nu ved jeg af gode grunde ikke hvilken ventil der er tale om men på en del af de lidt ældre ventiler kan palen som er det den du kaldte en slags metalpind + fjedre godt hoppe ud når man afmontere forpakningen.
Sker dette kan ventilen ikke reperares men kun udskiftes.Claus, Kbh ø14/12-2008

Næste side »« Forrige side