Bad Guiden - Byggeri.dk - Alt om bad

Byggeri.dkBad Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Afløb

Spørgsmål

Må man godt lave en afløbssamling i dækket "i en etageejdom", til et gulvafløb. rør der er gammelt jernrørsrørTage, København V09/12-2008
Svar

Ja daPeter, Århus09/12-2008

Svar

Nej, kun hvis du er auto. VVS´er må du lave den slags...mikkel, kbh S11/12-2008

Svar

Nej, kun hvis du er auto. VVS´er må du lave den slags...mikkel, kbh S11/12-2008

Radiator på 1. sal varmer ikke

Spørgsmål

hejsa.
Jeg håber nogen kan hjælpe mig. Min kæreste og jeg pår i et to plans hus med radiatorer både i stueetagen og på første salen.
Mit problem er at 2 ud af de fire radiatorer på 1. salen ikke giver noget varme, eller meget lidt. Man kan mærke på tilgangsrøret til radiatorerne at de er lidt lune, men det er aldrig lykkedes os at få radiatoren helt varm. jeg ved at der er vand nok i ekspansionstanken (den står på ca. 2 bar) så der skulle jo være tryk nok til at løfte vandet op på første salen, og samtidig virker de to af radiatorerne jo som de skal.
Jeg har forsøgt at udlufte dem, men der kommer ikke luft ud, kun vand, så der skulle jo være vand nok på systemet. jeg har også haft termostaten af og motioneret del lille pal der sidder på ventilen, også uden held. På selve ventilen sidder der en lille "krans" som man kan dreje på, den er nummereret "N" og så tallene fra 1 til 7. Er der nogen der har et godt råd, for der bliver efterhånden lidt koldt at sove i soveværelset og vi har været nødt til at sætte en varmelæser på 2000 watt op, og den er jo temmelig dyr i strøm.
På forhånd tak
mvh
jesper kristensenJesper Kristensen, Svendborg05/12-2008
Svar

Den lille krans er til forinstilling af vandmængden til radiatoren, måske den står for lavt. Prøv at trække ud i kransen og drej den med eller mod uret, det kunne afhjælpe problemet.Det kunne dog også være pumpen der skal sættes lidt op i hastighed.Peter, Frederiksværk05/12-2008

Svar

Hej Jesper
Prøv at lukke for alle de andre radiatorer i huset, så vandet kun kan strømme igennem de to på 1. sal. Det kan nogen gange hjælpe. Er du sikker på at ventilerne er helt åbne? Når du trykker den lille pal helt ind, skal den selv rykke ud når du slipper den.Jan, Albertslund05/12-2008

Svar

Vi havde selv samme problemer efter udskiftning til energibesparende pumpe, over på manuel og et hak op, så kom der igen varme i de sidste strenge i huset.

Ville prøve at sætte pumpen op i fart som det første.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )07/12-2008

Svar

Tak for jeres svar, idet vi har brændeovn i stueetagen er dr stor set ikke tændt for noget dernede, men jeg vil da prøve at lukke fro dem alle på nær de to der ikke virker. men hensyn til ringen, så har jeg haft dem sat i forskellige indstilinger uden det store held. Den lille tap hopper også fint ud af sig selv. men det med pumpen må jeg lige tjekke. jeg mente bare ikke at der sad en pumpe når nu trykket i tanken selv skulle sørge for at sende vandet op på første sal.Jesper kristensen, Svendborg10/12-2008

Svar

Hej Jesper
Der sidder helt sikkert en pumpe ved fyret. Med mindre I bor i et gammelt hus med store rør hvor der er naturlig cirkulation af vandet.

Ekspantionsbeholderen skal kun sørge for at holde et nogenlunde stabilt tryk på 1 til 1,5 bar (10 til 15 meter vandsøjle) i hele huset. Det kan variere lidt med temperaturen. Den kan ikke cirkulere vandet nogen steder hen.
Har du luftet ud på radiatorerne på 1. sal?Jan, Albertslund10/12-2008

Svar

Hej Jan
Ja, ale radiatorer på 1. sal er luftet ud, endda indtil flere gange.
Kan du beskrive nogenlunde hvordan en sådan pumpe ser ud? så jeg nogenlunde ved hvad jeg skal kigge efter. og om det overhovedet er muligt at "skrue" op for den så der kan komme lidt mere tryk på systemet?
Mvh
JesperJesper Kristensen, Svendborg16/12-2008

Svar

Hej Jesper
Hvis varmefyret er en unit, dvs. kedel og varmtvandsbeholder(vvb)er bygget sammen og pakket ind i jernplader, med en eller to låger foran til åbne, så sidder pumpen fremme foran oppe eller nede. Er dit anlæg derimod adskildte enheder, hvor kedel og vvb er anbragt hver for sig, sidder pumpen efter al sansynlighed bag ved kedlen. Hvis der er en Grundfos, er pumpen rød/brun. En Smedegaard pumpe er gul/orange. Jeg håber du finder ud af det inden det bliver rigtigt koldt.Jan, Albertslund16/12-2008

Afløb fra køkkenvask "klukker"..

Spørgsmål

Afløbet fra min køkkenvask siger "kluk kluk kluk kluk" når vandet løber og man bruger vasken og det er en meget irriterende lyd!
(lyden kommer fra afløbet inde i skabet

Er der nogen der ved hvad der kan være årsagen? fru Nielsen, Glostrup05/12-2008
Svar

Vandlåsen er tæt på at være helt stoppet - er mit bud.Jørgen Simonsen, Hornslet05/12-2008

Svar

nej desværre ikke.. ;-) Det er en helt ny vandlås (nyt køkken)., .05/12-2008

Svar

Måske er sidder der en vandhane fast i røret!. T.I.L, Tjeneste05/12-2008

Svar

Det kan bl.a. forekomme hvis vandlås mv. er af større dimension end afløbet.Jørgen Halland, Brønshøj05/12-2008

Svar

@jan albertslund

Det vil jo så ikke være en lovlig installation så det må man da ikke håbe Claus, kbh ø07/12-2008

Svar

2 muligheder: enten er røret næsten helt tilstoppet, eller også er der et stykke af røret, som ligger med bagfald.
"Kluk" lydene er luften i rørene, som prøver at trykudligne mellem forside og bagside af vandet, som du lukker i afløbet. Er der for lidt lysning i rørene (næsten stoppet eller bagfald) fremkommer "kluk" lydene. Præsis på samme måde som når man hælder vædske ud af en dunk.
Du skal ringe efter en rørspuler/kloakrenser, og få renset dit afløb, hvis lydene stadigvæk er der, så ligger dit rør med bagfald (på et kort stykke)Byens Bedste ..., Kerteminde27/12-2008

Svar

Tusind tak for de mange svar. Vi vil nu ud fra de forskellige bud eksperimentere og se om det løser problemet.
mvh fru Nielsenfru Nielsen, Glostrup28/12-2008

rustfri liste til f.eks. kant af fliser ved en brusekabine

Spørgsmål

Er der nogen der kan fortælle mig, hvor man kan købe sådan nogen rustfrie lister/ afslutninger til f.eks. ved en fliskant indtil en brusekabine eller til hjørnerMerete Larsen, Faaborg03/12-2008
Svar

Stark - mener listerne hedder Schlütergiraffen, kbh04/12-2008

Svar

Jeg har ved et firma : Bygma i Aars købt alu-profiler, men de havde fået dem hjem ved en fejltagelse, så de har dem måske ikke mere !! Prøv at ringe til dem og få evt. navn på listerne. De har telf. 98621122Jens Kr. Nielsen, Ertebølle10/12-2008

Børma A2 termostatbatteri indstilling af temperatur

Spørgsmål

Jeg skal montere temperaturvælgeren på et Børma A2 lux termostatbatteri. Hvor dan skal håndtaget monteres, dvs. hvordan skal den indvendige del placeres temperaturmæssigt i forhold til den ydre del af håndtaget med skoldningssikringen?
Dan, Århus02/12-2008
Svar

Hvis ikke du ved det, går jeg ud fra at du ikke er fagmand. Pas på din forsikring ikke nægter at betale evt. vandskade.Ole, Slangerup10/12-2008

Næste side »« Forrige side