Ja, det kan man godt.
Der skal bruges de/den rigtige sammenkoblings"fitting". Spørg den lokale tømmerhandler.
(Husk iøvrigt sandfang)hpox, Århus15/08-2008
Den kendte myte om Sisyfos handler om manden, der af guderne blev dømt til i al evighed at trille en sten op ad et bjerg, og hente den igen, når den trillede ned.
At krasse fuger op mellem glasmosaikerne vil være vand ved siden af. Lad være med det.
Derimod findes rigtignok en fuge-pen fra Plasti-Kote som forhandles af Borup Kemi.
Hvor holdbar den er vides ikke, men alt vil være nemmere end opkrasning af fuger.
hpox, Århus15/08-2008
det er meget nemmere, med fuge-pennen men det er heller ikke et kønt resultat man får.
udkrads og genfugning af hele gulvet vil nok også ende med et tvivlsomt resultat når der indgår et farve skifte.
at den hvide fuge er blevet hvid kan jo nok heller ikke komme bag på nogen, men prøv at henvende dig til noget i stil med kalk og mørtel, eller en proff. flisemand der findes jo en del midler som skulle forsegle overflader på fugen og gøre den mere modstandsdygtig over for snavs (og det er ikke det der nano sprøjt jeg tænker på)
mureren, odense18/08-2008
Man kan male sine fuger med en fugefarve fra Stonetreatment. (www.stonetreatment.dk)
Produktet hedder "Aqua mix grout colorant" og er enkeltkomponent epoxybaseret. Den findes i fem farver. Farven beskytter samtidig fugerne mod misfarvning.
www.stonetreatment.dk
Stonetreatment_new_brochure.pdf Mia, Glostrup22/08-2008
Hej
Ja, der er absolut stramme regler på dette område. Afløbet kan som du skriver udføres i stålrør, problemet med rustfrit afløbsrør er at det ikke overholder reglerne om støjbegrænsning i etageejendomme, det er for tyndvægget. Netop derfor vælger de fleste at anvende støbejern, dette overholder de regler der måtte være, både vedr. støj og brand. Du skal sikre dig at når du skal lukke hullet i etgaeadskillelsen, så skal der enten støbes tæt omkring røret, eller der skal anvendes brandskum.
Det skal siges at plastrør i dimmensionstykkelse der overholder støjkravet (f.eks. silence systemet) gerne må anvendes, dog skal der monteres brandmancetter i loftet på rørene, dette sikre at evt. ild ikke kan sprede sig til de øvere etager.
Brandmancetter til små (15mm) dimensioner vandrør i plast mener jeg ikke kan købes.
For øvrigt er dette arbejde aut. arbejde, meeeeen det er du jo nok klar over.
God arbejdslyst.Peter, Frederiksværk14/08-2008
Hej Peter hvor køber man gulvafløb i støbejern??Tage, København V14/08-2008
hej tage,, det kan du købe stort set alle steder ingen hokus pokus i det..birger, dk16/08-2008
Hej birger, dk
''Kan du sende et link hvor man kan få det, jeg tror ikke man kan få det, så der er hokus pokus i det, når peter skriver at man ikke må bruge rustfri pga støj og ikke plast pga brandcelle og man kan vel ikke på brandbangage der passer til et gulvafløb af plast, det er jo umugligt at gøre noget korekt så, men sådan er det jo bygge faget har jeg fundet ud af efterhånden, og alle har en mening om noget. øvøv Tage, København V17/08-2008
Rolig rolig.
Afløbsskålen sider i selve dækket og en smule under, det er selvfølgelig i orden at bruge rustfrit til selve skålen. Der er rør og bøjninger der ikke må være rustfri, det larmer frygteligt når overboen skyller ud.Peter, Frederiksværk17/08-2008
Hvis det ikke er en helt special dyr model I har, så skift maskinen ud med en ny. De koster fra 4000 kr og opad.
Det bliver billigere på sigt, for maskiner som opvaskere/vaskemaskiner har ikke godt af at stå ubrugte hen i for lang tid hvis de først har været i drift.M.Thomsen, Horsens13/08-2008
Hva med en ny på tilbud - punkt1 har en til 2999. Bauknecht i fin kvalitet.
Man behøver da ikke at købe til fuld pris, hvis man ser sig lidt omkring.
Sælg den defekte for en plovmand og så har du lidt til en god middag med kæresten.En, tømrer14/08-2008
hvis du skurer og skrupper med en stiv børste på fugerne skal klorinen ikke fortyndes.
Prøv først på et mindre synligt sted.hpox, Århus12/08-2008
KronospanSe vores brochure her
VVS ComfortLandsdækkende VVS-kæde med butikker og udstilling