Kig på trykket. For at løfte vand to 1. sal skal du have mindst 2 bar på anlæggetjan pedersen, fredericia25/12-2007
Hej Ove!
Hvis dit anlæg er et lukket system - og det er det højest sandsynlig - så har trykket på anlægget ingen betydning. Et højere tryk gør blot at vandet først koget ved en højere temp. end normalt. Men i dette tilfælde er det irellevant da du formentligt kører med en temp på 60-70 gr. Så vil 0.5-1 bar være fint.
Som løsning kan du prøve at sætte pumpen ét speed op hvis altså det er muligt selv at styrer det. Men det er ikke sikkert at det er det hvis kedlen er af nyere dato. Måske det kan hjælpe. Bare husk at sætte den et speed ned igen til foråret så du ikke bruger unødig strøm/penge...Michael, Silkeborg25/12-2007
Kære michael det er lidt skidt at du svarer på et spørgsmål som du ganske tydeligt ikke har en fis forstand på ! (sorry for tonen:o)
1. går du ned på 0,5 bar kan du ikke engang overvinde fortrykker i ekspansionsbeholderen ! så det duer ikke.
2. En del kedeler kræver et vist anlægstryk da de er udstyret med en vandmangel sikkring typisk kræver disse et tryk på 1,2 bar.
3. den korrekte måde til at finde det anlægstryk man skal kører med er anlægs højde + ekspansionsbeholderens fortryk.
4. at "bare" skrue op for pumpen er en skidt ide da det giver risiko for støj i rørene og øget slid på hele instalationen.
Så ove find ud af højden på dit anlæg og fortryk på din ekspansionbeholder og sæt trykket efter dette.
Hvis du bor i "standard" pacelhus kan du som alternativ fylde 1,5 bar på dit anlæg det burde være rigeligt.
Hvis det ikke er tilstrækkeligt kan du prøve at hæve din fremløbstemperatur til 65-70 grader.
en sidste ting der kan være galt er at, hvis dit anlæg som du antyder er ovenfordelt kan dine radiatore være forkert dimesioneret, forstået på den måde at fordi fremløbsvandet afkøles i radiatorene på 1''st sal så der bliver en lavere temperatur tilrådighed for dine radiatore i stuen.
Claus, kbh ø29/12-2007
Glemt lige at du spurte "Kan man, og vil det hjælpe, sætte en ekstra pumpe på systemet."
Helt sikkert nej ! Nu skirver du ikke noget om størelsen på pumpen men hvis der skal ske noget med pumpen så bør man udskifte den til en størrer pumpe istedet for at sætte to pumper på dit anlæg.Claus, kbh ø29/12-2007
du kan jo også lige tjekke om det er dine radiatorventiler der hænger, det er tit bare det der er galt.kp, vordingborg29/12-2007
Hej!
Jeg er muligvis ikke verdensmester i gasfyr, men at påstå at jeg ikke har en fis forstand på det er da lidt af en tilsnigelse.
Det jeg svarede på var at så når det er et lukket system så er trykket uden betydning så længe det gælder om at cirkulere vandet. Så er 0.5 bar faktisk rigeligt. At der så er en sikkerhed i fyret om et min. tryk er da korrekt - og det er måske min fejl at jeg ikke skrev det.
Det er da også korrekt at det at skrue pumpen op kan give støj, men som en ting at prøve ifbm. fejlfinding vil jeg nu stadig mene at det er en OK idé.
Måske det med at ventilerne hænger er en meget nærliggende fejlårsag. Prøv at lukke for alle ventiler på 1. sal og åben op for ventilerne nedenunder. Det skulle gerne give varme i de nederste radiatorer.Michael, Silkeborg29/12-2007
Hej Michael
Jeg skrev jo også undskyld for tonen. Den var ikke så hårdt ment som den godt kunne lyde ! og dine svar viser da også at du ved en del sorry igen :o)
Men at køre med et anlægstryk på 0,5 bar er IKKE tilstrækkeligt !!
0,5 bar svarer til 5 meter vandsøjle og det er ikke godt nok til et hus med 1''st sal.Claus, kbh ø29/12-2007
Hej
Jeg har selv problemet engang imellem. Men jeg har nu åben eks. Min vvs mener det kan afhjælpes med radiatorventiler Der hver især kan skrues ned for, uden det påvirker termostaten. så dan man på radiatorer , tættest på kedlen kan regulere tilførdslen til dem , så varmen fordeles ligeligt til alle radiatorer. Jeg aner ikke det tekniske i det eller hvad det hedder. Men det gør i måske.Ib, løgstør29/12-2007
Din vvs''er har ret Ib men det kræver at man har radiatorventiler med mulighed for forindstilling.
Hvis der er kan man afmontere termostatføleren og ændre forindstilling ved at dreje på den messingkrave der sider omkring palen på forfjederen.
Men man skal være klar over at, hvis man ændre forindstilling på ventilen drosler man ned for vandtilførelsen til radiatoren så man skal være forsigtig med at stille alt for meget på sine ventiler da man risikere at der bliver for lidt varme på nogle radiatorer.
Men hvis man vil forsøge sig så kan Danfoss ventiler med forindstilling stilles ned med en halv adgangen.
På selve ventilen er der en scala skrevet på ventilen der går fra N (fuldt åben) til 1. imellem disse 2 yderstillinger heder scalaen så: 6,5 - 6- 5,5 osv. Claus, kbh ø29/12-2007
1000 tak. For den udførlige forklaring. Den kan spørgeren måske bruge til noget.
Mvh Ib ib, løgstør29/12-2007
regn med at et fyr med effekt på 15 kW kan opvarme ca 200 kvmsteen, haderslev25/12-2007
Svar:
Lån TOP´s pjece nr. 53. Træ i vådrum, her kan
kan du læse alt om, hvordan du opbygger en sauna som et rum i rummet.
bb, horsens (27-03-2007) Copy, Vejle26/12-2007
se under Tips & ideer søg Sauna, se så alle spørgsmål og svar om saunaer.JJ, Vejle26/12-2007
jeg kender ikke lige din model, men normalt slukker du for vandet og afmonterer hele blandingsbatteriet.
Ved indgangen til dette ses nu de filtre der skal afkalkes evt skiftes. Sværer plejer det ikke at være........
hvis du syntes det lyder vanskeligt kan jeg anbefale at kontakte en vvsmontør, så er det ikke gør -det-selv-arbejde for dig.Hansen, Glostrup23/12-2007
Hej,
Tak for dit hurtige svar! Man må da også kunne skille selve blandingsbatteriet ad - hvordan skal man ellers kunne skifte pakning? Nå, men ellers venter jeg nok nogle dage med det her lille projekt - tak for hjælpen.
KlausKlaus, Hjerm23/12-2007
Sidder der ikke nogle propper midt i håndtagenne. Propper der virker som skjul for en skrue.
HCJ, Odense24/12-2007
Jeg tror ikke man kan skille selve blandingsbatteriet fra hinanden. Selvfølgelig kan du fjerne bruser slange mv, men ellers ikke. Pakningerne sidder jo ved indgangen for koldt og varmt vand, så hvorfor skal hele elementet skilles ad. Blandingsbatteriet kalker ikke til inden i, det sørger de små sier ved vandtilførslen for, idet kalken sidder fast her.
god julHansen, Glostrup24/12-2007
Og inden du kontakter VVSéren - så TÆNK lige på at for de samme 400,- som VVSéren sikkert koster, så har du faktisk til et helt nyt Damixa termostatblandingsbatteri, som er meget stabilt. Jem&Fix har det ofte på tilbud til 388,-.
Mit eget har p.t. klaret 14 år i een køre uden at være blevet pillet ved. Ingen drypperi eller lignende...
Good luck...
G. Gearløs, Billund26/12-2007
I højre side sidder der en plade der kan vippes ud med en lille skruetrækker. Indeni er der et beslag som kan skrue si med pakninger ud. Det samme på venstre side når regulatoren er taget af. Sierne kan så renses og monteres igen. Husk at tage vand fra til rensningen Frits, Aalborg28/12-2007
Hej igen,
Tak for alle de gode råd. Jeg har nu fået fat i et nyt topstykke/spindel som skulle kunne stoppe drypperiet. Der fulgte desværre ingen tegning ved, men jeg fandt denne illustration på Oras''s hjemmeside:
webapi.oras.com
Der er vel tale om det der hedder "SERVICE 4" på første side. MEN! Jeg kan simpelthen ikke fatte hvordan man får grebet af. Det kan da ikke være "rå vold" der skal til - eller er det?
Klaus
Klaus, Hjerm04/01-2008
Hej Klaus
Fandt du ud af hvordan grebet kommer af - har samme problem!
Hilsen BoBo Steen, Holstebro08/11-2008
Sludder! Der skulle selvfølgelig stå "hjørne" og ikke "hærne".Tonesp, Søborg22/12-2007
Håber dette link kan hjælpe dig lidt.
www.lavprisvvs.dk
Go jul.Andreas, Jebjerg23/12-2007
Tak skal du have, det ser så ud som om afløbet skal så langt ind i hjørnet som muligt..........Tonesp, Søborg23/12-2007
KronospanSe vores brochure her
VVS ComfortLandsdækkende VVS-kæde med butikker og udstilling