Bad Guiden - Byggeri.dk - Alt om bad

Byggeri.dkBad Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Maling af badekarret

Spørgsmål

Et ca. 40 år gammelt emaljebadekar ser meget slidt [link fjernet] tror det gennem tiderne er blevet rengjort med kalkfjerner, der har angrebet emaljen. Kan det slibes og males igen, så det kan holde nogle år ? Nyt badeværelse står på ønskesedlen - men det bliver ikke lige nu.Eigil Jensen, Aabenraa24/01-2006

Er det lovligt?

Spørgsmål

En af mine venner, har selv monteret et gulvafløb i 1. sals badeværelset, hvor afløbet løber tværs igennem skunken, ud gennem ydermuren og ind i det udvendige nedløbsrør fra tagrenden.

Må man det? Hvordan står han forsikringsmæssigt ved skade?

Peter, Grindsted24/01-2006
Svar

nejtorben vvs, gimmlingen01/11-2007

Spare bruser- Hvor findes de?

Spørgsmål

Jeg har ledt fortvivlet efter spare bruserer på nettet og i byggemarkeder, men kar ikke kunne finde dem. Er der nogen som har erfaringer mht mærker, forhandler osv.Peter, Søborg23/01-2006

Termix BVX

Spørgsmål

Jeg har en fjenvarme unit af typren Redan VX-100 der skal udskiftes.
Har læst flere indlæg ang. Termix BVX
Men hvilken type skal jeg vælge?
Mit hus er paa 160 kvm.
Brugsvandbeholderen skal bruges til 4 voksne.
Den skal være med varmeveksler.
Saa hvilken model skal jeg købe?

Venlig hilsenAllan F. Mortensen, Frederiksværk23/01-2006

Fliser i forskellig tykkelse?

Spørgsmål

Jeg harfundet to slags fliser til at komme på vægen i badeværelset. den ene er "hovedflisen" som er 7 mm tyk, den anden skal udgøre en bort mellem "hovedflisen" men er 9 mm tyk.

Bliver det et stort problem for mureren?Maria, Gentofte23/01-2006

Næste side »« Forrige side