» Stil spørgsmål
Debatforum
Lovlig beklædning i bruseniche?
Spørgsmål
I en bruseniche, som måler 2,30 meter fra gulv til loft, er der op til 1,85 beklædt med fliser, og resten er beklædt med væv og maling. Er dette i overensstemmelse med gældende relementer, såfremt væggene i vådzonen er beklædt med gummimembran fra gulv til loft?
D. Vinge, Valby05/12-2005Væg af glasbyggesten i vatter
Spørgsmål
Jeg skal til at murer en brusevæg i glassten men er lidt i tvivl om hvorledes jeg skal få den helt i vatter. Problemet ligger i at der jo er fald i gulvet og at den plasticliste hele vægen skal stå på derfor vil komme til at ligge skråt. Listen skal limes fast på gulvet så derfor er jeg i tvivl om jeg kan rette den op ved at ligge nogle små klodser under listen. Mister vægen stabilitet når ikke hele listen har kontakt med gulvet?
Mvh
Torben K. Hansen
Torben K. Hansen, Støvring05/12-2005badekar
Spørgsmål
Vi har lavet nyt badeværelse med et Ifö badekar på ben til indmuring. Hvordan murer vi fronten op med fliser, og kan vi undgå at skrue for meget i gulv og vægge? Der er fliser på de tre øvrige vægge samt 10 cm fra væg til badekarkant i den ene ende, hvor vi regner med at der skal være en "flisehylde".
VH A. Olsen
anette R. Olsen, hjortshøj05/12-2005Faldstammens tilslutning til kloak
Spørgsmål
Jeg har fået lavet ny faldstamme i kælderen, og har fået ubehagelig kloaklugt herefter. jeg har så fundet et lille hul i gulvet ved siden af hvor der siver luft op. Jeg har så taget et billede ind i faldstammen, og kan se at tilslutningen er det bare plasticrør ned i det bare betonrør. Det er udført af en autoriseret VVS'er. Mit spørgsmål går på om det er nok at lappe hullet i gulvet eller om der også skulle have været en eller anden form for fitting eller silicone, eller... i samlingen?
Lars Kettel, Søborg05/12-2005Udvendig rengøring af metalrør
Spørgsmål
Vi ønsker at rengøre nogle metalrør (tremmer) i en hesteboks. De er rustne og malede. Har hørt, der findes et værktøj med hvilket man kan omslutte rør og ved at køre værktøjet op og ned slibes røret rent. Hvad er det for et værktøj?
Hildebrandt, Vejby05/12-2005Næste side »« Forrige side