» Stil spørgsmål
Debatforum
pillefyr
Spørgsmål
Jeg vil købe mig et pillefyr. Jeg har hørt at der er penge at spare ved at købe i sverige. Jeg efterlyser gode og dårlige erfaringer samt links til svenske forhandlere.
KP., Falster06/11-2005renovering af badeværelse
Spørgsmål
Vejledning søges.
Vi skal have renoveret badeværelset fra 1972. Badekaret skal ud og et håndvaskearrangement pladseres på karrets [link fjernet]øbet fra badekarret løber sammen med afløbet i brusenichen, og der har aldrig været lugtgener. Vores vvs-mand oplyser, at det gamle badekarafløb ikke kan anvendes til håndvaskeafløbet, da det vil gi lugtgener. Det kan jeg ikke forstå!
D. Blomgren Knudsen, Ribe05/11-2005Hul i fliser i brusekabine
Spørgsmål
Hejsa.
Jeg er ved at sætte mit badeværelse i [link fjernet] skal til at sætte fliser op i [link fjernet] hvordan laver jeg hul i fliserne,der hvor rørene kommer ud gennem væggen,til blandingsbatteriet.
Håber at nogen har et par gode råd,da det er ved at være lidt træls at bade hos fammilie og venner.
Klaus Andersen, skanderborg05/11-2005væv på fliser i badeværelset
Spørgsmål
hej jeg har nogle brune fliser på badevrelset der ikke er særlige kønne, mit spørgsmål er om man kan sætte væv uden på fliserne og derefte male dem, selvfølig med vådrums produkter. hvad skal man behandle fliserne med først, kan væven godt limes fast på de rå fliser? håber at få nogle svar. God dag
sisse, 270002/11-2005vandvarmer
Spørgsmål
Jeg skal til at flytte min varmtvandsbeholder pga. ombygning af badeværelse. varmtvandsbeholdere skal placeres i den anden side af huset, og jeg havde tæmkt mig at grave et 25 mm fjernvarmerør ned fra vv nye placering til den gamle placering(og alle fordeler rørerne) der er ca. 14 meter
Jeg vil helst undgå at få cirkulation på vandet, men tænker i stedet på at købe en metro 15 liter varmvandsbeholder som jeg godt kan få plads til, tilgangen til denne beholder bliver mit fjernvarmerør med varmt vand fra min 120 liters beholder, og afgangen tilslutter jeg til den eksisterende fordeler med 6 tappesteder.
Er det en god ide eller er der problemer ved ovennævnte konstruktion?
klaus, Greve01/11-2005Næste side »« Forrige side