» Stil spørgsmål
Debatforum
Høj kant i bruseniche
Spørgsmål
Jeg kunne godt tænke mig at mure en bruseniche op i glassten og lave en række med sten på tværs af indgangsåbningen, således at der kan laves et lille "soppebasin" hvis der lukkes af i afløbet.
Mit spørgsmål er om dette er lovligt? Der er kun det ene afløb i badeværelset
Torben K. Hansen, Støvring24/10-2005Afløb fra vaskemaskine i et udhus (sommerhus)?
Spørgsmål
Vi har fået lavet et nyt udhus ved vores sommerhus. Ekstra soveplads og værktøj mv.
Nu vil vi godt have install en vaskemaskine. Men hvilke krav er der til afløb!Vi har ikke kloak. Men fra hovedhus er der sivedræn der går gennem septiktank (VVS-lavet).
Margit Petersen, Glostrup23/10-2005Ernman tvunget til at købe nyt bade miljø
Spørgsmål
Jeg er i gang med at renovere mit badeværelse. Her har jeg har et bademiljø som er i god stand, og det passer mig fint i størrelse.
Mit problem er at jeg ikke kan finde noget sted hvor jeg kan nøjes med nye låger.
Skal man virkelig ofre 20-25.000 kr. på et helt nyt miljø, eller er der nogen her, der kan oplyse hvor man kan få fremstillet nye låger til en fornuftig penge.
på forhånd tak for hjælpen.
Kjeld Hansen, Gandrup23/10-2005Varmtvansbeholder
Spørgsmål
Er en Metro 6440 varmtvandsbeholder lige så god som en Vailant VIH 110 ?
jannie, midtjylland23/10-2005Plads til rør ?
Spørgsmål
Vi skal have vores bad renoveret, og vil i den forbindelse gerne beholde vores brusearmatur på samme væg som nu - væggen er i ceborex, og støder op til vort gæstetoilet - ca. 10 cm tyk.
Har nu hørt noget om at der skal være plads til en "kasse" og at der ikke er plads til de nye installationer ? Og der vil være fare for at fliserne på gæstetoilettet vil falde ned ?
Jeg troede det hele blev udført i pexrør ?
Det skal selvfølge udføres af en VVS installatør, men hvor meget plads kræves der ? Og kan en sådan installation udføres på flere måder ?
Jette, Horsens22/10-2005Næste side »« Forrige side