» Stil spørgsmål
Debatforum
vil af med fliserne
Spørgsmål
Vi bor i en ældre andelsbolig, hvor fliserne på badeværelset for det første er brune hvilket ikke ser godt ud og gør rummet meget mørkt da der ingen vindue er, ud over det er fliserne ved at falde af pga byggesjusk da det blev lavet en gang i firserne, andelsbolig foreningen vil ik betale for nye fliser og vi vil ik købe nye i dyre domme for så at flytte ud 3 år efter og ik få noget igen, mit spørgsmål er så, kan vi rive fliserne af og lade væggende være bare og så male dem eller noget?
randi, havdrup07/10-2005lovkrav til toiletrum
Spørgsmål
Vi er ved at nyindrette et toiletrum i stueplan. Der er toilet, hådvask og gulvafløb, men ingen bruser. Hvilke lovkrav er der i forhold til gulve og vægge. Skal der være vådrumsmembran, når der er gulvafløb? og væggene?
Susanne Spindler, Haderslev04/10-2005vådrumssikring af kælderbadeværelse
Spørgsmål
Før ophugning af kældergulv for lægning af ærtesten, flamingo og beton m/gulvvarme, vil jeg lave loftet først. Under nedrivning af gamle rørinstallationer etc. er der opstået huller i puds/bræddelaget op til indskudsleret og mellemrummet mellem kældedr og stueplan. Jeg vil reparere dette og så sætte vådrumsgips op i loftet.
Skal der ét eller to lag vådrumsgips i loftet. Hvordan vådrumssikrer jeg loftet.
Vi vil have glittet betongulv og ditto vægge.
Skal væggene vådrumssikres...altså udenfor brusenichen, hvor jeg forudsætter, der skal vådrumssikres 100 %?
Venlig hilsen
Mikael Kirkensgaard
Mikael Kirkensgaard, København03/10-2005Vaksemaskiner på badeværelser
Spørgsmål
Er det korrekt at der er indført et EU-direktiv der forbyder at man installere vaskemaskiner på badeværelser?
Allan Rasmussen, 260503/10-2005Badekar, akryl eller emalje?
Spørgsmål
Hej, Jeg skal købe badekar og kan ikke finde ud af om det skal være akryl eller emalje, hvad er fordele og ulemper ved de to?
Martin Post, København01/10-2005Næste side »« Forrige side