Brug fjernvarmerør, fra kedel til anlæg, så er der ikke noget i vejen for at flytte din oliekedel til en anden bygning. Casper Christensen, Børkop09/11-2003
Hej Ole
Standard og standard! Der er ikke nogen konkret standard for i hvilken højde vasken skal sidde. Der kan jo være mange hensyn at tage som kan bestemme en højde. Handicappede, børn, små mennesker, store mennesker.
Rent historisk er højden stille og roligt gået opad fra at være omkring 80 cm til 82, 84, 86 og efterhånden ses mange vaske med en højde i nærheden af 90 cm. Skal man udlede noget af det vil jeg nok starte med en højde på 85 cm og lave et par praktiske forsøg på hvad der passer bedst til familiens medlemmer. Der kan også være et fald på gulvet der skal tages hensyn til da et evt. gulvafløb ofte sidder under vasken, højden kan derfor godt snyde et par cm. alt efter hvor der måles og hvor man reelt står.Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk29/10-2003
Kære Jan,
Er interesseret i at høre nærmere om din opgave.
Du er velkommen til at kontake mig på th@daniacapital.dkThor Hvid, København17/11-2003
Hej Julie
Der er mange andelsboligforeninger der har regler for hvad medlemmerne må udføre af eget arbejde når der er tale om de autoriserede fag som el og vvs, ja for den sags skyld også mange andre typer arbejde. Dette er naturligvis fordi man ønsker at vedligeholde en vis standard og de autoriserede fag griber ind i alle lejemål, så hvis den er gal ét sted kan det ofte give konsekvenser et andet sted.
I henhold til lovgivningen er det tilladt at udføre en række installationer selv for både el og vvs. Når der er tale om vedligeholdelse vvs, må du selv skifte pakninger på dine armaturer, ordne din cisterne, udlufte dine radiatorer. Du må også godt selv skifte din vask og dit toilet incl blandingsbatterier, hvis der er tale om installationer af samme type og der ikke ændres på eksisterende installationer. I princippet må du her selv udføre arbejdet fra den kugleventil der ofte sidder under håndvasken eller køkkenvasken. Sidder den der ikke må du have fat i en vvs-installatør. Det er også et krav at det materiale der bruges, armaturer, sanitet og lign., skal være VA-godkendt når der ikke er tale om private enfamiliehuse. Mange af de armaturer man kan købe i diverse byggemarkeder (og møbel-varehuse) er ikke VA-godkendt.
Der findes indenfor VVS-branchen en side [link fjernet] hvor du kan klikke dig ind på "regler" og læse lovgivningen på området. Hvis du går ned til Bekendtgørelse nr 68 af 1. febr. 2001, kan du se at du gerne må skifte dine armaturer selv.Arkitekt Thorsten Rasmussen, Hellebæk24/10-2003
KronospanSe vores brochure her
VVS ComfortLandsdækkende VVS-kæde med butikker og udstilling