Bad Guiden - Byggeri.dk - Alt om bad

Byggeri.dkBad Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Bruseniche

Spørgsmål

Idet vi skal til at lave nyt badeværelse, hvor der skal laves en cirkelformet bruseniche, med en indvendig diameter på Ø 975 mm, kunne jeg godt tænke mig at høre om nogle muligheder til hvordan man kan lave sådan en. Indvendigt skal den pudses og beklædes med stiftmosaik og udvendigt skal den pudses og beklædes med filt til maling. Hvad kan den bygges op i og hvordan? Kan men evt. anvende multiplader eller teglsten?

på forhånd tak. Tom Friberg, Torrig03/07-2001
Svar

Brug skorstensrør,,,de er bare tungeTim, Kbh17/09-2001

Svar

[link fjernet] synes at du skal mure den op med mursten,som standardskifte(på højkant).s.m, færøerne24/09-2001

Svar

H+H leverer en sådan konstruktion i byggesæt.Steen, Hou24/09-2001

Svar

Hej
Vi har selv lige fået en rund brusenische i gasbeton, kig på hjemmesiden [link fjernet]
De sælger gennem tømmerhandlerer.ulla vestergaard, Hammel24/03-2005

indhentning af tilbud

Spørgsmål

Vi skal til at have lavet helt nyt badeværelse. Vi vil gøre langt det meste selv, men skal have en VVSér ud for at flytte kloak, føre vandrør og lave nye afløb (+evt gulvvarme). Vi har haft 2 håndværkere ude for at give et tilbud. Ifølge licitationsloven, må man max. indhente 2 tilbud, medmindre man ligefrem vil sætte arbejdet i licitation.
Problemet er bare at vi har været lidt uheldige. Den ene håndværker trækker tiden gevaldigt; vistnok fordi han er lidt betænkelig ved at vi laver det meste selv. Den anden viste sig ikke at have autorisation til at ordne kloak; han har dog en fast aftale med en kloakmester. Han kan desuden først komme med et tilbud om et par uger.

Kan vi på en eller anden måde slippe udenom licitationsloven ? Evt. fordi der er gået ca. 3 uger siden førstnævnte håndværker lovede at komme med et tilbud hvilket ikke er sket.

Venligst
P. NielsenPia Nielsen, Dronninglund29/06-2001
Svar

Hvem holder øje med hvormange tilbud du indhenter, det er jo ikke et offentligt byggeri. Jeg tager mod tilbud indtil jeg mener budet er rimeligt. Desuden er håndværkere strenge med ikke at give tilbud/ holde tidsfrister, jeg tror de stadig lever at november stormen. PS jeg tror ikke du er omfattet af licitations loven som privat person.anders, nakskov10/08-2001

Svar

Licitationsloven er blevet erstattet af tilbudsloven som i princippet fritstiller private til at hjemtage alle de tilbud de har lyst til og kan få håndværkerne til at løbe efter. Det vil sige man har legaliseret det der er foregået i mange år.
Orla Nautrup, Jebjerg17/10-2001

Fliser på gipsvæg

Spørgsmål

Kan man sætte fliser op på en væg af vådrumsgips ?
Og er det forsvarligt at lade den ene væg i en bruseniche være af vådrumsgips ?AP, Roskilde25/06-2001
Svar

Der skal være 2lag gips samt en effektiv vådrumsbehandling med strimler i hjørner incl mod gulv følg nøje anvisningen.Murermester Stig Rasmussen, Frederiksberg26/06-2001

nyt badeværelse i gammelt hus

Spørgsmål

Jeg er netop igang med at lave et nyt badeværelse i mit hus fra 1934. I den forbindelse har jeg et par spørgsmål. Skal der i brusenichen være fliser/vinyl til loft eller må jeg sætte glasvæv øverst? Ved nybyggeri er jeg ikke i tvivl. Må man anvende trælægter i en skillevæg i et vådrum? Jeg ved at man anbefaler stållægter.Lasse Riis Østergaard, Sæby18/06-2001

Nyt centralvarmeanlæg i hus med elvarme?

Spørgsmål

Jeg står og er ved at købe et nyt hus, hvor der er elvarme i. Jeg kunne godt tænke mig at installere centralvarmeanlæg, med stokerfyr. Har hørt nogen tale om at der findes fodpaneler, hvori man kan "gemme" sin varme installation, nogen der ved hvor man kan finde det produkt? Og til sidst, hvad er kan man få i tilskud, når man laver sit hus om til denne type opvarmning?Flemming Christiansen, Brønderslev17/06-2001
Svar

Hej flemming.
Jeg kan kun svarer på spørgsmålet om,hvor du
kan købe dele til at trække varmerør i [link fjernet] kan du hos [link fjernet],de sælger alt hvad du skal bruge,også kedler og
træpillefyr.
Mvh.
Jack Westh.
p.s. du er velkommen til at ringe til mig
hvis du har spørgsmål om træpillefyring,jeg er ikke expert,men fyrer selv med træpiller.
tlf.48791617Jack Westh, helsinge06/09-2001

Svar

Hej Flemming,
Jeg har installeret panel varme i mit hus i 1995. Panelerne er fremstillet af et firma på Fyn der dengang hed Van-Pan eller noget i den retning. Vi er meget tilfreds med resultatet, idet der monteres paneler ca 12*2,5 cm hele vejen rundt i rummet hvor der tidligere var almindelige fodpaneler. Nu har vi en lang radiator der afgiver konstant varme fra alle side. Jeg husker det omtalt som "omslutningsvarme". Den store fordel er der ikkke opstår luftsrtømme som fra entraditionel radiator, specielt når det er el-varme.
Hvis der er nogen der har adressen til "Van-Pan" i det jeg selv skal foretage nogle ændringer i et rum vi fravalgte panel varme på daværende tidspunkt.Kurt Flyvholm, Solrød Strand27/09-2001

Næste side »« Forrige side