» Stil spørgsmål
Debatforum
rørnøgle
Spørgsmål
vedr.ifø toilet gammel model skal jeg bruge en lang rørnøgle str,24 hvor kan den købes?
per kristensen, 3220 tisvildeleje31/07-2014Defekt kontraventil eller blandingsbatteri
Spørgsmål
Hej,
Jeg kan ikke lukke for vandet i mit vandsystem. Når der lukke for hovedafbryderen til både kold og varm vand, løber der stadig vand ud, der er altså stadig vand i systemet ? Hvad skyldes dette ?
Mvh
, 28/07-2014Svar
Selv om du lukker på hovedhanen, vil der jo stå en del vand i rørene.
Har du ikke en aftapningsventil ved hovedhanen?
Hvis dette ikke er tilfældet aftappes vandet i rørene ved at lade en lavtliggende vandhane stå åben. Vær opmærksom på, at selv om man tror rørene er tømte, kan der godt stå vand i dele af rørene.Efry, Herlev30/07-2014
Defekt kontraventil
Spørgsmål
Mark, Vallensbæk28/07-2014lukket for vand
Spørgsmål
I bygningen jeg bor i, har der været lukket for vandet i et par timer. Dette er flere dage siden, og vandet er stadig gulligt. Desuden er der kun koldt vand ude i køkkenet. På badeværelset er det kolde vand skoldende. Hvad kan jeg gøre?
nanna, københavn24/07-2014Svar
Kontakte viceværten vel ?
Hvem foranledigede lukningen af vandet ?Henrik, Nn, nn,24/07-2014
Skift af bundprop
Spørgsmål
Jeg skal skifte håndvask i min lejlighed, og har i denne sammenhæng købt en brugt håndvask. Jeg er dog kommet til at købe en håndvask, der har en bund med "huller" (kender ikke udtrykket) i stedet for med bundprop, som der normalvis er på en håndvask på badeværelset. Kan man skifte metaldimsen ud på en håndvask? Håndvasken er af samme model.
Mvh Lærke
Lærke Paulsen, Århus22/07-2014Svar
Hej Lærke
Du kan godt skifte metaldimsen ud. Det hedder en bundventil. Den kan fåes med en prop der sidder fast med en kuglekæde. Men hvis du skal skifte blandingsbatteriet, kan du købe et nyt hvor der medfølger en bundventil med løft op. Så har du det hele på en gang.Jan, Holbæk22/07-2014
Næste side »« Forrige side