» Stil spørgsmål
Debatforum
Nye badeværelsesfliser til gulv oven på de gamle
Spørgsmål
Jeg skal have lagt nyt guld i vådrummet, og får lagt nye fliser ovenpå de gamle. Da vi ikke ved om der er lagt membran under de gamle, vil jeg gerne have lagt det under de nye.
Skulle det kunne give prblemer at have 2 membrander i samme gulv?
Ina, Havdrup16/09-2013Svar
, 22/09-2013
Svar
, 07/10-2013
For lidt tryk - bruser
Spørgsmål
Der er meget lidt tryk på min bruser, men intet andet problem med haner i lejligheden. Bruseren er afkalket, så det er ikke problemet. Hvis jeg regulerer varmen på vandet kommer trykket meget kortvarigt tilbage (1 sekund) og hvis jeg skruer over på meget koldt vand, kommer der også mere tryk.
Kan det stadig være et afkalkningsproblem eller er jeg nødt til at udskift blandingsbatteriet (Grohtherm 1000 Cosmopolitan)? Jeg vil helst ikke købe et nyt, hvis det ikke er nødvendigt.
Cali, København13/09-2013Svar
svaret står ca, lidt nede af denne side.b, b15/09-2013
Svar
skru dit bl bat af og rens bagved.b, b15/09-2013
temperatur på varme fremføring
Spørgsmål
Hvad temperatur skal mit gasser stå på ved fremføring af varmt vand ud til radiatorerne..???
Anette, haslev12/09-2013El eller Vand gulvvarme ?
Spørgsmål
Hej
Vi er ved at renovere vores toilet og badeværelse i vores gamle hus med kælder under :
Data :
Hus opført 1960 med kælder
Indervægge er pudset gasbetonsten. Ydervægge er mursten.
Beliggende i landzone . Ingen fjernvarme eller naturgas.
Opvarmning: Oliefyr m. radiatorer i huset også i kælder. Brændeovn i stuen.
Gulvkvm på toilettet : 5 kvm
Terrazzo samt afretning er fjernet fra betondækken nu.
Afstand fra overflade på rå betongulv til underkant af dørtrin på døren er 10 cm nu.
Argumenter FOR elvarme kunne være : Nem og billig installation. I kombination med en Håndklædetørrer der kører på centralvarmen fra oliefyret til rumopvarmning i rummet kan el gulvvarmen dæmpes så den ikke bruges som decideret rumopvarmning. El gulvarmen slukkes helt om sommeren.
Nogen der har nogle indspark til for og imod el kontra vand gulvvarme i vores tilfælde ?
Carsten, Frederikssund04/09-2013Svar
Afhængig af mulighed for føringsveje af vand, og tilslutning til eksisterende shunt, vil jeg helt klart foretrække vand. Jeg gætter på at det bliver billigst med tiden. Desuden kan vandløsningen måske vise sig at være mereflexibel hvis man i fremtiden vil nedlægge oliefyret.Lars, Hjørring05/09-2013
Svar
Hej Lars
Ville helt sikkert vælge vandbaseret gulvvarme.
El prisen kan kun gå en vej og det er op.
Så kun hvis du har eller får installeret solceller kan det betale sig i det lange løb.
Med vand har du muligheden for at vælge andet end Olie eks. træpille fyring og så opnår du en besparelse.
Du nævner du er i gang med renovering af toilet så kik du forbi denne side www.design4home.dk , der er både håndvaske og toiletter i den fede ende. Ole, Cph08/09-2013
Toiletskyl meget tungt
Spørgsmål
Jeg har et væghængt toilet. Cisternen er af tekniske grunde placeret bage vægen. Skyllet udløses ved tryk på en knap der med lufttryk aktiverer hæverten. det kræver mange kræfter og mine børnebørn kan ikke slev "trække" ud. Findes der en elektronisk mulighed?
Poul Olesen, Middelfart03/09-2013Svar
prøv den nye iphone app " træk&slip"ib, kbh08/09-2013
Svar
Hej Poul
Spørg Geberit om det de er den største producent af cisterner og dele til toiletter
mvh www.design4home.dk Ole, Cph08/09-2013
Næste side »« Forrige side