Carporte Guiden - Byggeri.dk - Alt om carporte

Byggeri.dkCarporte Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

carport

Spørgsmål

Hej Er der nogen som har erfaring med carportcentret ? Er kvaliteten i orden ?
Fjordbak, Bjerringbro18/09-2006

HC Carporte

Spørgsmål

Hej er der nogen af jer der har erfaringer med denne typpe carporte (de forhandles hos davidsen).
Martin, Sydjylland17/09-2006

Afstivning af Carport

Spørgsmål

Jeg er ved at opsætte en ny Carport 6 x 3.20
Der er nedgravet 6 stolper nedstøbt 90 cm nede. Taget skal bestå af tegl ca 1000 Kg
Afstivning skulle bestå af 3 kryds ( gavl og sider ) kan jeg istedet montere skråbjælke på alle stolper 1/3 nede og op til Rem som vindafstivningDan Jensen, Hvidovre01/09-2006
Svar

Hvis det er en carport du har købt ude i byen og selv monterer vil det være oplagt at spørge sælger el. producent.
Er det derimod eget design og tilvirkning er spørgsmålet nok hvordan du har fundet ud af (dimensioneret) vindafstivningen og dens placering.
Hvis taget udgøres af gitterspær vil det være oplagt at flytte det ene vindkryds fra siden og monterer det vandret på spærene, (i loftsfladen).hpox, Århus01/09-2006

Svar

skråstiverne i toppen kunne muligvis udgøre afstivningen. For at noget er stabilt skal der som minimum være tre afstivede sider og en skive (loftet i carporten) der forbinder disse sidder. Dvs. du skal ikke fjerne den ene afstivning som der er foreslået, men der skal være et eller andet i taget/loftet der styrer carporten, enten beklædning eller et krydsfisherprice, -02/09-2006

Svar

fisherprice! Der er du godtnok helt forkert på den.
Såfremt en side, en gavl og tagfladen er skivestabile så er carporten absolut stabil, forudsat naturligvis at skiverne er samvirkene.
Elementært, kære Watson!!!hpox, Århus02/09-2006

Svar

Hej

For at bibringe lidt til forvirringen:

De nedstøbte stolper må da også virke som indspændte søjler, og afhængig af dimension give en god afstivende virkning.

Det må da være elementært!
www.danskbygningsundersøgelse.dk, Jebjerg02/09-2006

Svar

Ja, det med stolperne er rigtigt. Det er formodentlig slet ikke nødvendigt at montere vindkryds, overhovedet.
Men spørgeren vil vide om han kan skifte vindkryds med kopbånd/(skråbjælker), jo, og det kan han, selv om det nok er noget bøvl såfremt stolperne allerede er rejst - til lodret position.hpox, Århus02/09-2006

Svar

selvfølgelig er indpænding af søjlerne også stabiliserende - men mange carporte er vakelvorne netop fordi de kun er gravet ned.

Hpox, som konstruktionsingeniør må jeg tage mig til hovedet over din udtalelse! Du SKAL som minimum have tre stabiliserende vægge for at gøre noget stabilt, de tre må ikke alle være paralelle og de må ikke have ét fælles skæringspunkt. Udtal dig om noget du har styr på og lad gætterierne ligge!
Dog har du ret i at skiverne skal kobles for at virke fisherprice, -03/09-2006

Svar

Hej Fischerprice

Nu er stolperne ikke bare nedgravede men også støbte og det må da være en væsentlig forskel.

Dimensionen på stolperne må da også være en væsentlig faktor.

www.danskbygningsundersøgelse.dk, Jebjerg03/09-2006

Svar

Jeg vil til hver en tid kunne gøre en carport stabil for vindpåvirkning ved at sætte kryds i en langside, en gavl og tagskiven.
Det vil du osse kunne, fisher, hvis du i stedet for at holde dig på hovedet brugte samme legmedsdel til at tænke lidt med.
hpox, Århus03/09-2006

Svar

hpox, det kan du kun hvis stolperne er indspændte. Kunne man vedhæfte i dette forum ville jeg hjertens gerne scanne én side fra min lærebog der meget præcist angiver dit system som ustabil (kan nævne ar det har noget at gøre med momenter der opdeles i kraftpar i tilfælde af dette skulle sige dig noget).
Synes egentlig ikke denne diskusion hører under spørgsmålet der er stillet, men finder det principielt forkert ikke at rette dig i sådan en brøller!

Synes jeg tidligere har set dig skrive noget med års erfaring som entreprenør, spørg lige ingeniøren på pladsen eller rådgiveren næste gang denne kommer forbi om et system er stabilt med 2 skiver! fisherprice, -04/09-2006

Selvrensende carport

Spørgsmål

Jeg påtænker at bygge en dobbeltcarport (bredde ca. 6,25m., længde ca. 5,50 m.) med glastag.
Hvilken hældning skal taget have, hvis det skal være selvrensende ?
Stig, Solrød Strand20/08-2006
Svar

Selvrensende??
90 grader velgunna quistbo, karlslunde21/08-2006

Svar

BASES carporte med buet tag er faktisk selvrensende, da regnvejr skyller taget rent.
Se mere under www.bases.dkTorben Vang, Middelfart28/08-2006

Inddækning af carport med ZINK-PROFILER/PLADER

Spørgsmål

Hej!
Jeg vil inddække vores carport med zink profiler / plader på sternbræderne på vores carport. Hvor købes sådanne profiler / plader til rimelige priser?Morten Stegemejer, Odense.09/08-2006
Svar

Hos din lokale trælast eller byggemarked.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )09/08-2006

Næste side »« Forrige side

  • LyngsøeLyngsøe

    Alt i overdækning. Dansk design.