» Stil spørgsmål
Debatforum
Gulv varme
Spørgsmål
Min søn har overtaget et hus med et nyt badeværelse med gulvvarme fra oliefyr. Det er imedlertid meningen at oliefyret skal nedlægges og der skal instaleres en varmepumpe til opvarmning af huset. Kan det lade sig gøre at ligge elkabler til opvamning i gulvslangerne, eller er der en anden løsning
Kirsten, Grenå04/09-2007Svar
Varmepumpe (vand/vand) går super godt i spænd med gulvvarme.ksj, Brenderup04/09-2007
Svar
Gulvvarme med el-kabler er udelukket som primær opvarmning.
El-varme må ikke bruges som primær opvarmning - kun i sommerhuseTom, Kbh.04/09-2007
Svar
Tilslut en varmvandbeholder til gulvvarmen.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )05/09-2007
Reparation af plankegulv
Spørgsmål
Jeg skal reparere et gammelt fyrtræsgulv med planker af 13,5 på ca. 1x1 meter og stuegulv hvor der er lagt 16 mm. planker på ca. samme størrelse. Hvordan skaffer man så få brædder, skal de speciel laves af en tømmer eller hvad.
Helene Mathiesen, Lyngby02/09-2007Svar
hej prøv Skave nedbrydning, de havde den rest jeg stod og manglede
97468066monica kær, aalborg05/09-2007
Svar
køb aldrig gulv hos EBONYANDCO eller Wide Plank Copenhagen, det er samme firma det ert den største plattenslager på denne jordMolly og Jim, Jylland12/09-2007
Badeværelsesgulv med hul
Spørgsmål
Hej
I mit badeværlsesgulv, midt i bruseren gik der fjernvarmerør gennem gulvet fra kælderen. Dem har jeg fjernet, men står nu tilbage med et hul fra bruseområdet og ned i kælderen.
Hvad kan jeg fylde i hullet, så jeg er sikker på, at det er tæt og der ikke kan løbe vand ned i konstruktionen/ kælderen. Hullet er ca. 2 cm i diameter.
På forhånd tak for hjælpen.
Morten, Odense01/09-2007Svar
Hej
Hvad er etegeadskilelsen lavet af træ/beton ?
Hvilken gulvbelægning er der tale om ?Nielsen, Nordjylland02/09-2007
gulvvarme og fliser på bjælkelag
Spørgsmål
hvordan laver jeg nemmest gulvvarme ovenpå mit bjælkelag så jeg kan ligge klinker derpå
der ligger trægulv på bjælkelaget i øjeblikket
gert k, horsens01/09-2007ISOLERING SAMT NYT GULV
Spørgsmål
Da jeg skal have mit gulv udskiftet i mit hus fra 1880 der er bygget på kampsten er mit spørgsmål: hvordan skal der isoleres - der er et hulrum under gulvet på 4o cm. der er tale om rækkehuse.
H. Hansen, Stege30/08-2007Næste side »« Forrige side