tag et brædt & læg det på gulvet, op ad gerickterne, så saver du med en fugtsvans/sav gulvets tykkelse af gericktet & putter inbrættet indunder(sikkert vist i læggevejl.)husk dilitationsfuge mellem de 2 rumjesper, odense05/07-2007
Hej Jesper.
Men kommer jeg så ikke for tæt på vægen,mener der skal være 2-3mm luft. Hvad mener du med dilitationsfuge?
mvh.
Henrik., Taastrup06/07-2007
du skal i hvert fald holde mindst 5mm afstand til væggen, det er jo op mod bunden af gerickt at det skal være tæt.
Dilatationsfuge=
du må ikke føre gulvet gennem døråbning uden
at at adskille gulvet i døren!!!jesper, odense06/07-2007
Laboratoriebejdse er utrolig giftig og kan måske erhverves på en fabrik der producerer bordplader. Prøv Spekva i Vamdrup. gunna quistbo, karlslunde04/07-2007
Hej Jakob.
Osmo har en sort oliebehandling som kan anvendes på trægulve. Ved at man polere olien kan man opnå et transparent udseende. Man skal for at beskytte de sorte pigmenter i olien afslutte behandlingen med 2x Hårdvoks olie ligeledes fra Osmo.
Osmo forhandels af Gulvgrossisten.MNA, Aalborg05/07-2007
Hej Jakob.
Det er ved at blive hot med de sorte gulve. Derfor har vi introduceret en sort rustikolie, som også kan bruges til at oliere gulve med, og den er ikke giftig. Dette er fremgangsmåden:
1) Gulvet vaskes med en hårdt opvredet klud i vand, og får lov at tørre. Herved rejses træets fibre og olien kan trænge dybere ned i træet.
2) Gulvet grundolieres og færdigolieres med Junckers Sorte Rustikolie i henhold til anvisningen på bagsiden.
3) Hvis du ønsker et gulv som ikke skal vedligeholdes så ofte, kan du 24 timer efter sidste oliebehandling påføre 2 gange Junckers vandbaseret gulvlak eller Junckers vandbaseret HP-Gulvlak. Disse er produceret så de kan arbejde sammen med Junckers olie.
Vælges de i ultramat glans, opnår du det sortolierede gulvs udseende men det lakerede gulvs styrke idet du ikke kan slide de sorte pigmenter væk.
Yderligere spørgsmål kan besvares på tlf. 56651895.Anders Topp, Junckers Industrier, Køge05/07-2007
Tak for jeres svar. Det er noget vi kan bruge.
Jakob Huusom, København V05/07-2007
Hej Michael.
Der kan være flere årsager til at et gulv knirker. Det kan være hvis det ligger på strøer og opklodsningen af strøerne er skredet. Det kan også være skåret for tæt til væggen så det ligger og gnider op ad væggen. Det kan også være monteret på for skævt et underlag. Det kan også være et lamelgulv med kliksystem, hvor mellemlaget har haft lidt for høj fugtighed, og derved kryber for meget når det tørre.
Der er ikke et entydigt svar, men hvis det er et nybygget hus, bør du klage til dem som har bygget det. Hvis det er et ældre hus som I har overtaget, bør du tage kontakt til en tømrer og få hans vurdering. Det burde ikke have noget at gøre med det Trip Trap Plejeolie I har givet.Anders Topp, Junckers Industrier, Køge05/07-2007
Først skal I finde ud af om fugten trænger op fra undergrunden eller er kondens.
Tag et stykke plast, evt. en affaldssæk, tape den til gulvet hele vejen rundt i kanten, vent en uge. Hvid sækken er fugtig på oversiden er det kondens, er betonnen fugtig under sækken er det opstigende fugt. I bør tape plast fast nogle steder - hvis I har mange gulve.hpox, Århus03/07-2007
for det første skal dit betongulv være plant
+/- 2mm på en 2 mtr. retteskinne,
det lyddæmpende og fugtspærende underlag opnår du ved hjælp af limen, den du skal bruge hedder Parkett elastic & bliver fremstillet af Casco, du skal bruge ca et kg lim pr. m2 den påføres med en limrive som [link fjernet]ørrelsen afgiver den korrekte mængde lim.
god arbejdslystjesper, odense04/07-2007
hej Jesper
Tak for dit svar. Limen har jeg også andet sted fået anbefalet, så den er nok ok. Et ekstra underlag er jeg også blevet anbefalet, men er limen nok, foretrækker jeg det.René, Nyk. Sj.04/07-2007
hvad er det for et ekstra underlag du vil ligge under?jesper, odense04/07-2007
Jeg er blevet anbefalet gulvkork, som er korkgranulat på en tynd gummiplade.René, Nyk.Sj.05/07-2007
Den løsning er da alternativ,det er normalt
noget man bruger under et svømmende gulv,
jeg ville helt klart kun bruge lim, du skal iøvrigt være opmærksom på at limen skal hærde ca 1 uge inden du giver det olie.jesper, odense05/07-2007
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.