Det er jo noget vås at der ikke er behov for ekstra isolering.
Med mindre at der i det eksisterende gulv er 2-300 mm isolering.
Typisk er der ingen isolering eller mindre end 100 mm, og der er derfor behov for ekstra isolering.
Men omtalte systemer [link fjernet]. er da ret smarte og vil kunne bruges mange steder.ksj, Brenderup20/04-2007
Vi har desværre ikke noget isolering under de 8 cm´s eksisterende betongulv men da vi ønsker klinker har vi et problem, idet dette system ángiveligt kun kan lægges direkte ovenpå beton, såfremt man efterfølgende vil have klinker og der er derfor ikke mulighed for at lægge noget isolering ovenpå vores nuværende gulv og vi skal så leve med et vist varmetab.
Dog kunne det være rart at høre fra nogle som havde erfaring med dette system el. andre tilsvarende; hvor godt det virker; her tænker jeg også på at rørene i dette system jo ligger meget overfladisk; hvilket skulle give en hurtigere regulering men omvendt kan man måske "mærke" rørene for meget?J. Mol, Odense20/04-2007
Så er der ikke andet at gøre end at banke beton op og grave ud. For der skal isoleres under gulvvarme. Det skal gøres rigtigt.
Hvis i ikke vil det, kan jeg kun anbefale at I helt per ideen om gulvvarme.ksj, Brenderup24/04-2007
Jeg tror at du først skal spørge om Ardex k15 er velegnet til efterfølgende malerbehandling, herunder epoxymaling.
Men epoxy er et fantastisk materiale, også som gulvmaling. Synd at det er så giftigt at bruge. hpox, Århus19/04-2007
K15 Beton spartelmasse, er yderst velegnet til alle gulvmalingstyper, dog skal man være opmærksom på behovet for primer til epoxy, Plast gulvmaling behøves ikke grunder, men tåler ikke batterisyre og bremsevæsker!!!!
Med venlig hilsen
Lars Frey, [link fjernet]
[link fjernet]Lars Frey, Malinghandel.dk, St. Salby23/04-2007
Du skal bruge støbemix.
Fortæld påtømmerhandlen hvad du skal bygge og de leverer resten, undtaget vand!!!hpox, Århus19/04-2007
Hvis du nu kun bruger din kælder i få år også sælger huset, så er det nok billigst for dig bare at bruge løs.
Der er så også noget der hedder indeklima også lige miljøet.
Måske kunne det også tænkes at huset ville blive mere værd hvis det er lavet rigtigt.ksj, Brenderup17/04-2007
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.