» Stil spørgsmål
Debatforum
murstensgulv
Spørgsmål
Hej!
Jeg skal til at støbe et gulv i min gamle staldbygning, og for at prøve at gøre det lidt pænt (skal ikke bruges til stald mere)tænkte jeg på at bruge gamle mursten som gulvbelægning. Mit spørgsmål er nu, hvordan man gør...? Er det ligesom med alm. fliser - altså fliseklæb og fugemasse - eller er det en anden metode når man bruger mursten?.
På forhånd tak!
Søren
Søren, Pandrup08/03-2007Svar
Mursten som gulvbelægning er nu ikke særligt velegnede. De er relativt bløde og derfor ikke slidstærke. Til gengæld sugende, hvilket gør dem svære at holde rene.
Men sådan er der jo så meget.
[link fjernet] hpox, Århus08/03-2007
Gulvet knirker
Spørgsmål
Jeg har et nystøbt betongulv lavet af en murer & herefter et nylagt Tarkett gulv lagt af en tømrer. Der er gulvvarme i betonen.
Problemet er nu ca. 1 måned efter er gulvet begyndt at knirke flere steder - jeg har ikke skruet op for varmen siden gulvmanden lagde det (ca. 21 gr.)
Jeg har hørt at det kan skyldes at betonens fugtighed har været for høj og hvis han ikke har brugt dampspærre så kan det gøre at gulvet knirker (passer det mon?)
Jeg har brokket mig til gulvmanden, men han siger at gulvet lige skal ligge sig, det kan knirke igennem et helt år ellers kan det skyldes at betongulvet ikke er lagt lige - hvilket betonmanden afviser og henviser til at gulvmanden ikke har lagt gulvet rigtigt.
Hvad skal jeg gøre - de skyder skylden på hinanden og bliver enige om at vi lige skal afvente at gulvet ligger sig rigtigt, men ifølge trælasten bør det ikke knirke hvis underlaget er lavet korrekt.
Help
Birger Larsen, Vejle06/03-2007Svar
Flydende trægulv kræver en rethed på
+/-2mm over en 2 mtr retskede.
Det er gulvlæggerens forbandede ansvar at kontrollere denne rethed, førend han lægger
gulvet. Ligeledes er det ufravigelig krav
at der udlægges fugtspærre på betonen, inden
udlægning af trinlydsdæmper.
Et trægulv skal ikke "sætte sig", det skal ligge korrekt med det samme!! Alt andet er
simpelt fusk.bb, horsens06/03-2007
Dampspærre under trægulv
Spørgsmål
Vi har købt et hus fra 1967. I stuen hvor der er gulvtæppe (der er limet filt (3-4 mme) oven over betonen) vil vi have 15 mm stavparket i stedet for. Men vores problem er at vi har fået 3 forskellige forklaringer på hvor dampspærre skal ligge.
1. dampspærre skal ligge oven på filten.
2. filten skal fjernes og dampspærre skal lægges oven på betonen.
3. ingen dampspærre p.g.a. at filten virker som dampspærre.
Hvad er det rigtige svar, for vi vil jo helst gøre det så rigtigt som muligt.
Stig Uldbæk, Skive04/03-2007Svar
hiv filten af og læg dampspærren direkte på betonen. Så får du ikke lukket noget måske organisk inde i den "fugtige" del af gulvetts, esbjerg04/03-2007
Trægulv på strøkonstruktion eller flydende?
Spørgsmål
Jeg har et hus med krybekælder (55 cm) og overvejer at støbe den til. Jeg overvejer følgende opskrift.
1. Afretning med grus
2. Leca
3. Sundolit eller lignende + kantisolering.
4. Rionet (opklodset med pexrør til gulvvarme
5. Beton 12-14 cm.
6. Dampspærre
7. Trægulv (flydende eller på strøer)
Spørgsmål!
-Hvor meget Leca og hvor meget sundolit?
-Er det klogest at lave trægulve som flydende eller på strøkonstruktion i forholdt til fugt osv.
- Hvor findes der en vejledning i udlægning af gulvvarmerør (pexslange)
Morten Brogaard, Odense04/03-2007Svar
Du skal være 100% sikker på at du får vibreret Leca`helt sammen. Derfor anbefaler jeg at du springer denne over.
1 afretning med grus. Fyld op så at du har plads til 300 mm
[link fjernet] type s60
4. Rionet (opklodset med pexrør til gulvvarme
5. Beton 10 cm.
6. Dampspærre
7. Trægulv (flydende eller på strøer)
Jesper, Næstved04/03-2007
behandling af trægulv
Spørgsmål
Jeg har et ca. 8 år gammelt fyrretræsgulv i det meste af huset. Da vi overtog huset for knap et år siden valgte jeg at slibe, rense og lude gulvet. ca. 1 gang pr. måned vasker jeg det i Faxe gulvsæbe (hvid). Resultatet er blevet rigtig godt og dejligt lyst. Men jeg synes det er meget sart og at der meget nemt opstår glatte afmærkninger når man går på [link fjernet] det give en mere holdbar overflade at lakere gulvet. Og kan jeg gøre dette direkte ovenpå det nuværende gulv som er ludet og vasket flere gange med hvid sæbe. Da jeg er meget tilfreds med gulvets nuværende farvetone??
R.L., Holstebro28/02-2007Svar
lak på et fyrretræsgulv er ikke nogen god løsning efter min mening. Der kommer let trykmærker og ridser, når de vaskes ændres farven på træet med tiden så det bliver [link fjernet] vasket gulv synes jeg er det pæneste, hvor slid kan betragtes som patina.ts, esbjerg28/02-2007
Svar
Hvor meget sæbe fik det da du behandlede det første gang?jesper, odense01/03-2007
Svar
Jge vaskede gulvet efter anvisningen - altså 1 l. sæbe til 5 l. vand. Siden har jeg vasket det i 1/2 l. sæbe opløst i 5 l. vand. De glatte fodspor forsvinder selvfølgelig ved vask, men opstår hurtigt igen. Måske findes der et bedre sæbeprodukt.. Har tænkt mig at prøve Fluggers..R.L, Holstebro02/03-2007
Svar
Jeg har et 27 år gammelt, massivt fyrretræsgulv, som jeg for det meste "forkæler" med udpiskede sæbespåner suppleret med en god brun krystalsæbe. Jeg synes færdigsæberne udtørrer gulvet mere og gør det mindre modstandsdygtige for snavs og pletter.
Nyd duften bagefter! Lisa, Stevns26/03-2007
Svar
for 1 år siden sleb og ludbehandlede og derefter hvidolierede jeg gulvet i mit soveværelse 12 m2 og det skal kun støvsuges
jeg har ikke vasket det endnu det er så nemt af holde og ser stadigvæk nyt ud
Kan klart anbefales
Irene, København29/09-2007
Næste side »« Forrige side