Gulv Guiden - Byggeri.dk - Alt om gulv

Byggeri.dkGulv Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Nyt gulv i bestående badeværelse

Spørgsmål

Jeg påtænker at lægge nye gulvfliser i mit badeværelse evt. ovenpå de gamle. Mit spørgsmål går på om jeg må det efter de nye meget skrappe regler, der er kommet på dette område?Bjarne Trankjær, Ryslinge20/12-2006
Svar

I det tilfælde ville jeg ikke spørge nogen, det har man ofte gjort ved forsikringsskader når ikke man kunne finde fliser magen til de gamle.
Men husk afrens grundigt med grundrens og vask efter med rent vand, så de gamle fliser er fri for fedt.
Brug e.v.t. letfix fra alfix og bland noget flexbinder i limen 2,5 liter til 25 kg klæb, så givet det normalt ikke problemer, hvis bare de gamle fliser sidder fast, og det kan du høre ved at banke let på dem med en skrutrækkerskaft, der må ikke forkomme hul lyd nogen steder.j.k., Spøttrup20/12-2006

Svar

Uha: jeg er 99,9% sikker på, at man IKKE må blande flexbinder i de i forvejen flexible klæbere, som Letfix tilhører. Men spørg Alfix for en god ordens skyld.Steen, Aalborg20/12-2006

Svar

Nej , det er sgu da rigtig..lefix er en flexibel klæber i forvejen, så brug du bare den uden flexbinder.
Beklager fejltagelsen.
j.k., Spøttrup21/12-2006

Svar

Brug alfix combifix, (den sorte sæk) den klæber på alt og er samtidig frostbestandig, træk først et lag lim på gulvet maser det godt ned på det eksisterende flisegulv derefter flydespartel hvis det er ujævnt,store fliser kræver plant gulv hvis de ikke skal vippe op med hjørnerne. Flise-mureren, Østervrå22/12-2006

Etablering af nyt gulv i lejlighed

Spørgsmål

Hej.

Jeg er igang med at etablere nyt gulv i min lejlighed på første sal i en bygning med betongulve og -vægge. Det originale gulv var et 22mm lamelparketgulv lagt på strøer nivelleret med træklodser.

Det nye er et 14mm lamelparket som lægges på 22mm gulvspånplader.

Jeg regner med at fjerne det eksisterende 22mm gulv og justere højden af strøerne, hvorpå gulvspånpladerne lægges. Herover kommer et plasticunderlag (dæmpning af trinstøj) og derpå det nye gulv.

Man får vel ikke brug for en fugtspærre på første sal i en lejlighed? Det gamle havde ihvertfald ingen, og det havde ligget der i 40 år.

Kan jeg, for at lydisolere, fuge spånpladekanterne fast til væggen hele vejen rundt med akrylfugemasse? Selve gulvet lægger jeg flydende.

Mvh, Kim
Kim Voss, Helsingør19/12-2006
Svar

Rigtigt; ingen fugtspærre.
(Dels fordi der er opvarmet hos underboen, dels fordi etageadskillelsen er uisoleret)
Det skader ikke at fuge langs pladekanterne, men det har ikke den store efekt.
Du skal være opmærksom på at ved spånpladegulve må strøafstanden være max. 600 mm.
Se nedenstående link
[link fjernet]
hpox, Århus19/12-2006

Svar

Hej!

Tak for det hurtige svar. Jeg har iøvrigt 50cm, eller mindre, mellem alle mine strøer, så ingen problemer dér. Hellere for mange end for få.

Jeg har desuden det problem, at min underbo har dårlig hørelse. Dette gør, at hendes tv er skruet _højt_ op, for at sige det mildt.

Jeg vil selvfølgelig tage en snak med hende om det (hun kan vel få en teleslynge i yderste konsekvens :)), men hvad kan jeg gøre mht. lydisolering? Pt. (dvs. uden gulv, kun beton''en) kan det blive stuevolumen hos _mig_ og det er altså ikke holdbart i længden :(

Det er ikke en option at lave lydisolerende loft i hendes lejlighed, selvom det nok ville være det bedste :(

Kim Voss, Helsingør19/12-2006

Svar

Den bedste måde at isolere mod lyden fra underboen er ganske rigtigt et lydloft.
Der er ikke meget du kan gøre, men fugning langs væggen er fint.
Mht. underboen så er der jo lige tid for julegaver. Et sæt stereohøjtalere til lænestolen ville måske komme tilpas!!
Eller du tramper rundt på dit nye gulv - i træsko - et par måneders tid. Det vil helt sikkert gavne din forhandlingsposition!!!hpox, Århus20/12-2006

Svar

Kan man ikke ligge et eller to lag gulv gips på betonen. Inden du går vidre. Og evt isolere med Rockwool hårde bats.
Raahauge, Kgs Lyngby20/12-2006

Svar

Det er rigtigt at tunge materialer som eks. 2 lag gips vil gavne. Men der er i forvejen et betondæk, måske 185 mm hul-beton-dækelementer hvis det er elementbyggeri. Dvs. at 3 lags gipsplader vil forbedre lydisoleringen med måske 10% hvilket slet ikke vil stå mål med omkostningerne.

Det er muligt at udlægge gulvet som svømmende, på [link fjernet]. Rockwool Gulvplader. Det vil reducere "den luftbårne lydtransmission" men "flangetransmissionen" (via de bærende vægge) vil stadig være der.
Jeg tvivler på at løsningen vil være økonomisk forsvarlig.
hpox, Århus21/12-2006

Svar

Tunge materialer vil ikke hjælpe mht. luftlyden (fjernsynslyden fx), her skal du have fat i de lette materialer samt lufttæthed.
Du skal isolere mellem strøerne med alm. mineraluld i et så tykt lag som muligt. Og så skal du fuge mellem spånplader og væg som du selv skriver. Under dit lamelgulv lægger du et parketunderlag uden fugtspærre.

God fornøjelse og glædelig Jul.Thomas, Algestrup21/12-2006

Svar

Det er ikke korrekt, Algestrup, du blander trinlyd og luftlyd sammen.
Nedenstående har du Kulturarvsstyrelsens definitioner på de 2 begreber.

Luftlydisolationen er primært afhængig af bygningsdelens vægt og af bygningsdelens tæthed. [link fjernet]. transmitteres lige så meget lyd gennem et 3 cm2 nøglehul som gennem en 1/2-stens tyk væg på 50 m2. Da det sjældent er acceptabelt at forøge vægten væsentligt, er den bedste mulighed ofte at forbedre bygningsdelens tæthed og eventuelt at indbygge dobbeltkonstruktioner.

Trinlydniveauet kan reduceres ved at dæmpe lydens udbredelse i bygningsdelene og ved at nedsætte lydudstrålingen (refleksionen) fra bygningsdelene. Mulighederne her er reduktion af niveauet ved hjælp af bløde belægninger, elastiske underlag for gulve, dobbeltkonstruktioner og indbygning af isolering i hulrum.

Glædelig lydjul
hpox, Århus21/12-2006

Svar

Tak for de gode svar. Det lader til, at jeg ikke kan gøre det (meget) bedre end det jeg gør i forvejen (som jeg beskriver i første indlæg).

Hvis der er nogen med yderligere kommentarer skal de være velkomne til at svare - jeg skal nok læse dem!

Mvh, KimKim Voss, Helsingør22/12-2006

Svar

Hej hpox,

Du har delvist ret i det du skriver og jeg formulerede mig dårligt og ikke tilstrækkeligt. Det jeg mente var, at tunge materialer ikke altid bidrager lige godt til lydabsorption, her vil mineralulden hjælpe. Ingen tvivl om at det er lufttætheden der skal sørge for luftlydisolationen. Mht. trinlyd så er det ikke i alle tilfælde, at mineralulden hjælper, ihvertfald ikke målbart. Jeg har via mit arbejde fået foretaget trinlydmålinger på et gulv lagt på strøer hhv. med og uden mineraluld. Den vægtede trinlyddæmpning var ens, det var kun ift. frekvensintervallet, at der var forskel. En strøkonstruktion med et blændgulv (fx. spånplade) og herpå et svømmende gulv, adskilt til undergulvet med et parketunderlag, vil i sig selv give en god trinlyddæmpning.

Godt Nytår.Thomas, Algestrup29/12-2006

Rengøring af vandbaseret lakgulv

Spørgsmål

Hej.
Vi har for en måned siden fået slebet paketgulv af, og behandlet det med vandbaseret lak. Hvad skal man bruge til rengøring. Jeg kan ikke blive klog på nettet: sæbespåner, ALDRIG sæbespåner, sulfo, ALDRIG sulfo. Forbrugerstyrelsen siger universal rengøringsmiddel. HJÆLP, hvad bruger i? Anders, Holbæk18/12-2006
Svar

Hej Anders
Når du har et lakeret gulv / vinylgulv/ laminatgulv skal du bruge et PH neutralt vaskemiddel(universal rengøring)hvis du bruger brun sæbe etc. påfører du en "film"
på overfladen af gulvet, det svarer til at du pudser vinduer i brun sæbe.så ganske alm. AJax ell. lign er det du skal bruge.jesper, odense20/12-2006

Reperation af olieret lamelparket gulv

Spørgsmål

Er der nogen som har et tip til hvordan jeg kan udbedre nogle skader (efter stilethæle) i mit hvidolierede lamelparket gulv. Jeg er inter. i en metode som kan udbedre skader lokalt altså helst uden at skulle til og slibe alt ned. [link fjernet] er gulvet temmeligt medtaget foran køkkenvasken - det er så meget at man tydeligt kan mærke det igennem et par tykke sokker.
Forslag modtages meget gerne. MvhMadsen, Aalborg18/12-2006
Svar

dryp vand ned i huller og lad det stå. Når vandet er væk, mærker du efter - er der stadig en hulning, må der vand til igen. Når gulvet har rettet sig op, sliber du med korn 280 og olierer.steen, haderslev20/12-2006

Svar

Tak for svaret. Jeg havde bare den opfattelse at vand der "står" i hullerne vil misfarve træet (sort) men det går måske væk i den efterfølgende slbning?Madsen, Aalborg21/12-2006

Svar

Ved alm. stuetemp. er vandet trukket ned og fordampet i løbet af kort itd. Desuden er det minimalt hvor meget vand det kan dreje sig om. Men at få årene til at rejse sig, er det det drejer sig om.steen, haderslev21/12-2006

Lukke hul i trægulv efter nedrivning af væg?

Spørgsmål

Er der nogen der kan forklare hvordan man bedst lukker sådan et hul?Rune, Nyk. F.18/12-2006
Svar

hvordan vender hullet i for hold til gulvet, hvor stort er det, hvilket type gulv er detJohn, Aalborg18/12-2006

Svar

Hej John

Der har været en skillevæg i stuen fra gammeltid. Hullet går på tværs igennem gulvbrædderne. Du kan se hvordan det ser ud på efterfølgende link/billede:
[link fjernet]Rune, Nyk. F.18/12-2006

Svar

Det bliver nok overordentligt svært at lave en lus hvor brædderne kommer til at flugte. Jeg ville skære bræddeenderne rene med rundsav efter retskinne og ilægge et matchende bræt på tværs af rummet, fastgjort på nogle lægter eller lignende. Derved får du tillige en god mulighed for kabelføring ?.
Ellers er det bare at nyde det flotte gamle gulv og leve med reparationen.Martin, Glostrup19/12-2006

Svar

Hej
Det billede du har fra Gør det selv er faktisk taget fra en artikel, hvor de beskriver hvordan du skal lukke hullet på den måde som Martin beskriver ovenfor. Hvis du ikke har artiklen, kan jeg sikkert skaffe den.Ole, Tåstrup19/12-2006

Svar

Hej igen, og mange tak for svarende :) Den med kabelføringen havde jeg ikke lige tænkt på at udnytte!

Hej Ole det vil jeg meget gerne hvis du gider?Rune, Nyk. F.19/12-2006

Svar

Det skal lige siges at der var sømmet masonitplader ovenpå det gamle trægulv, hvad er grunden til dette?Rune, Nyk F.19/12-2006

Svar

Sikkert fordi der var lagt tæpper på.
Hvis ikke der sømmes plader på, vil tæppet hurtigt blive slidt igennem , ved samlingerne i gulvet.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )20/12-2006

Næste side »« Forrige side