Men alle pengene værd.Lad være med at spare der.Murmesteren, Århus01/10-2006
Hej
Nu er det jo sådan at der skal være fald på et badeværelsesgulv, så selvnivellerende spartelmasse er ikke sagen, da det typisk vil prøve at være vandret.
Gå på tømmerhandelen og spørg hvilket produkt de forhandler, og som har en spartelmasse som dækker netop dit behov, da hver producent har adskillige varianter af spartelmasser.
Husk at prime.
Fald i bruseniche min 1 cm pr m men gerne lidt mere.www.danskbygningsundersøgelse.dk, Jebjerg01/10-2006
Tak for svarene. Jeg prøver tømmerhandleren og bruger nok selvnivellerende der hvor der ikke er fald.selvbyggeren, andebølle04/10-2006
Hvad er vådrumskontrollen og hvad er en vådrumsattest?
En Århushistorie?Peter Pind, Århus29/09-2006
En vådrumsattest er en garanti for, at gulvet er udført korrekt efter reglerne. Den kan du få overalt i landet, og ikke bare i Århus. GVK er gulvbranchens vådrumskontrol.
Ja det lyder da som en Århushistorie, hvis kunden har fået attest på noget [link fjernet] ved godt, at der er et "grimt og skummelt" firma, der gør det ulovligt.
Hansen, Egå30/09-2006
Hvis kunden har fået lavet et ulovligt gulv, og der er attest på det, må firmaet lave det om. Tag billeder af gulvet, og send dem til firmaet som bevis. Hvis de ikke reagerer, kan du sende dem et brev, hvori du skriver, at hvis de ikke vil afhjælpe dig med de fejl, de selv har begået, forlanger du gulvet lavet om eller pengene retur.Henning, Viborg30/09-2006
Tak for det.Peter Pind, Århus30/09-2006
Ang.: Vinylgulve i badeværelser.
Jeg skal nu have mit vinylgulv i badeværelset lavet om, det er ikke lavet lovmæssigt korrekt.
Det er Hummels Gulvservice i Skejby, der har lavet det, og som nu er dømt til at lave det om.
Så pas på, sørg for at firmaet er medlem af en organisation, ellers kan I ikke anke.Kirsten, Århus N13/03-2007
Jeg kan da tilføje, at man heller ikke skal benytte sig af Skovby Gulve, som det fremgår af Byggeriets Ankenævns hjemmeside.
Fint at vi kan hjælpe hinanden, ved at skrive her, så vi kan advare hinanden mod dårlige firmaer.
Århusianeren, Århus19/03-2007
Det meste står vel i varmenormen og i DS452, men en meget god vejledning kan findes på:
[link fjernet]
Den hedder bedre brugerinstallationer. Vær opmærksom på at isoleringskravene er øget siden udgivelsen af denne vejledning, hvis de skriver noget om det.Ksj, Brenderup29/09-2006
Tak DS452 er bestilt, -på biblioteket.h. Brønd, Viby29/09-2006
Hej Lars.
Det du skal bruge er bare ganske almindelig gulvpap, som du kan købe i byggemarkedet. Grunden til at man ligger gulvpap, er for at undgå knirkelyde mellem varmefordelingsplader og plankegulvet.
Du skal ikke bruge dampspærre da det er mellem 2 opvarmede rum du arbejder. Dampspærre bruges hvor kold og varm luft mødes.
God arbejdslyst!Hansen, Odense02/10-2006
Sandsynligvis [link fjernet] du er velkommen til at ringe på [link fjernet] kigger gerne på det og giver dig [link fjernet] gratis og uforpligtigt.
MvhMD-Byg, Horsens01/10-2006
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.