Gulv Guiden - Byggeri.dk - Alt om gulv

Byggeri.dkGulv Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Kan gulvvarme tilsluttes alm. radiatorkredsløb?

Spørgsmål

Vi har i flere rum fået etableret gulvvarme i forbindelse med omlægning fra trægulve til klinker. Firmaet har tilsluttet gulvvarmen til de eksisterende radiatorudtag, men nu har jeg fra anden side fået at vide, at der burde have været etableret selvstændig fremløb pga. at fremløbstemperaturen skal være lavere end den vi har i radiatorerne. Det kunne nemt have ladet sig gøre, da alle rum støder direkte op til fyrrummet, men er det korrekt?Lorenzen, Humlebæk05/06-2006
Svar

Både og, men man kan i bund og grund sige at du måske ikke er blevet vejledt godt nok.

Du kan eftermontere en såkaldt mini shunt, den er i stand til at styre din fremløbstemperatur i hvert rum.

Fremløbstemp burde dog ikke være noget større problem mht. dine klinker, men det bunder jo til sidst ud i et økonomisk spg.

Carsten, Aulum21/05-2008

brud på gulv varme slanger

Spørgsmål

i forbindelse med flytning af forbrugs vands installation, " nybygning ", kom vi til at perforer gulv varme slangerne der lå tættere end forventet, hvordan forholder man sig i en sådanne sitioation, jeg forventer at det selvfølgelig kan repereres da vi helt sikkert ikke er er de første der prøver dette, men hvordan repereres dette og hvad med forsikringMichael Bülow, Ølstykke " jyllinge "03/06-2006

skibsplankegulv

Spørgsmål

Jeg vil gerne have et nyt gulv i min vinterstue i sommerhuset - skibsplanker m. gummifuge - problemet er de skiftende indetemperaturer, idet huset står uopvarmet om vinteren.
Der er betonbund m. god fugspærre og isolering.
Er det en dårlig ide? Skal jeg tage højde for andet?Bjarni Fischer, Korsør01/06-2006

Hvilken "vej" skal gulvet og loftet lægges???

Spørgsmål

Hej. Vi skal have sat nyt træloft og lagt nyt gulv i stuen. Stuen er en tilbygning og der er en dør mellem stue og køkken. I køkkenet går gulvet og loftet øst/vest. Stuen på det længste led går nord/syd. Jeg har hørt man altid skal lægge gulv og loft i længde retningen. Skal jeg også det når stuen grænser op til et køkken hvor længden er på det andet led. De resterne rum i huset går loft og gulv også øst/vest, ligesom køkkenet. Det har jo åbenbart været længden, før tilbygning af stue. Hvilken vej skal jeg ligge gulvet/loftet.
Håber det giver mening??
På forhånd tak nordjyden, Nordjylland01/06-2006
Svar

Hej,

Har du fået nogen gode svar på dit spørgsmål vedrørende læggeretning på gulv til din tilbygning? - er i samme situation nu og er også i tvivl. Hvad kan du anbefale og har du evt. billeder af jeres gulv i tilbygningen?Michael Møller, Viby Sjælland05/03-2011

Hvad kan man behandle gulvfliser med

Spørgsmål

Hej

Vi har fået lagt gulvfliser i vores gang og kunne godt tænke mig at vide om man kan give dem noget så fugerne holder sig rene.?

Jørnjørn fugl, greve01/06-2006

Næste side »« Forrige side