» Stil spørgsmål
Debatforum
skibsplankegulv
Spørgsmål
Jeg vil gerne have et nyt gulv i min vinterstue i sommerhuset - skibsplanker m. gummifuge - problemet er de skiftende indetemperaturer, idet huset står uopvarmet om vinteren.
Der er betonbund m. god fugspærre og isolering.
Er det en dårlig ide? Skal jeg tage højde for andet?
Bjarni Fischer, Korsør01/06-2006Hvilken "vej" skal gulvet og loftet lægges???
Spørgsmål
Hej. Vi skal have sat nyt træloft og lagt nyt gulv i stuen. Stuen er en tilbygning og der er en dør mellem stue og køkken. I køkkenet går gulvet og loftet øst/vest. Stuen på det længste led går nord/syd. Jeg har hørt man altid skal lægge gulv og loft i længde retningen. Skal jeg også det når stuen grænser op til et køkken hvor længden er på det andet led. De resterne rum i huset går loft og gulv også øst/vest, ligesom køkkenet. Det har jo åbenbart været længden, før tilbygning af stue. Hvilken vej skal jeg ligge gulvet/loftet.
Håber det giver mening??
På forhånd tak
nordjyden, Nordjylland01/06-2006Svar
Hej,
Har du fået nogen gode svar på dit spørgsmål vedrørende læggeretning på gulv til din tilbygning? - er i samme situation nu og er også i tvivl. Hvad kan du anbefale og har du evt. billeder af jeres gulv i tilbygningen?Michael Møller, Viby Sjælland05/03-2011
Hvad kan man behandle gulvfliser med
Spørgsmål
Hej
Vi har fået lagt gulvfliser i vores gang og kunne godt tænke mig at vide om man kan give dem noget så fugerne holder sig rene.?
Jørn
jørn fugl, greve01/06-2006Klik gulv eller lim-gulv
Spørgsmål
Er der nogle der kan give mig et råd om hvilke man skal skal vælge.? Vi skalhave lagt det i vores stue på ca 50kvm.
Jørn
jørn fugl, greve01/06-2006Fald på vådrumsgulv
Spørgsmål
Hej
Hvor meget fald skal der være mod afløb i et vådrum? Er der nogen regler eller bestemmelser for det? Eller er det blot op til en selv at afgøre, hvor meget der skal til for at bygningsreglementets krav om fald mod afløb er opfyldt?
kh, horsens31/05-2006Næste side »« Forrige side