» Stil spørgsmål
Debatforum
Gulvvarme
Spørgsmål
HEj. Vi har købt et meget gammet hus og skal til at lave to nye værelser - jeg ønsker at lave gulvvarme i de værelser og i et bryggers. Jeg forsøger at regne på hvad det vil koste at lave de tre rum - men jeg har ingen idé om hvad det vil koste at lave gulvvarme. Så derfor vil jeg gerne spørge hvad det ca. kan koste at lave gulvvarme i 3 rum, to rum af 18 m2 og et á 6 m2.
Elisa, kongerslev23/03-2006Rist til radiator i i gulv
Spørgsmål
Er der nogel der kan hjælpe mig med dette,vi har en radiator nede i gulvet som blev lavet midt 80èrne,og der ligger en rist ovenpå... ER der nogle der ved hvor man kan købe disse eller andre gode ideer til hvordan man kan overdække den.
Jørn
jørn fugl, greve23/03-2006Linoliumsgulv
Spørgsmål
Har fået misfarvet linoliumsgulv grundet acetone - hvordan afhjælper jeg det!
Jacob Høgholt, Århus22/03-2006betongulv
Spørgsmål
Jeg har slået mit gulv op i stueplan, hvor der er kælder under. Så kunne jeg godt tænke mig at vide om det kan lade sig gøre at lave gulvvarme med vand, når man har ca 6cm at gøre godt med.
Henrik jensen, Tørring22/03-2006Gulvvarme etageadskillelse
Spørgsmål
Jeg bor i et parcelhus fra 1969 med kælder.
Jeg har fået den ide´ at jeg godt vil lægge fliser i vores entre og gang som ligger i stueetage, (hvor det nuværende gulv er bøgeparket på strør), men er bange for at det skal blive for koldt at gå på da den eksisterende varmekilde er radiatorer, derfor kunne jeg godt tænke mig at lægge gulvvarme. Mit Problem er bare at jeg kun har 90 mm at gøre godt med, hvis jeg skal holde gulvniveauet i resten af huset. Mit spørgsmål er så om det er nok til isolering, gulvvarme beton om fliser? Jeg vil jo helst ikke have for meget varmetab ned til kælderen. evt. en fremgangsmåde
Jan Rosendahl Larsen, Korsør22/03-2006Næste side »« Forrige side