» Stil spørgsmål
Debatforum
Fjerne gulvspartel ovenpå trægulv (skal høvles)?
Spørgsmål
Hej med jer
Kan man maskinelt fjerne ca. 2 mm gulvspartelmasse, som er lagt ud på et gammelt fyrretræsgulv (som jeg bagefter skal have høvlet og slebet)?
Eller er det hammer og mejsel? Gulvspartlen virker "keramisk", dvs. den kan nok bankes af i flager...
Glæder mig til at høre fra jer.
Allan Andreasen, København S21/03-2006Svar
Hej Allan
Jeg har nøjagtigt samme problem. Fandt du nogensinde en løsning? Vil i givet fald gerne høre den. Vand og gulvklud kan vist nok også være en løsning...
Mvh.
SteenSteen, København S04/03-2007
Svar
Hej Allan og Steen
Jeg står i samme situation: vil også meget gerne høre om svar på dette. Er eneste mulighed det rå manuelle arbejde med at banke det af med hammer og mejsel eller er der en nemmere løsning?
Kristian, Roskilde16/04-2007
Svar
Hvis vi taler om en gips-lignende, terracottafarvet masse, så kan det blødgøres - måske ligefrem opløses - med varmt vand. Fugt det igennem med en svamp, lad det trække et par minutter og skrab det væk med en stiv spartel. Fej gulvet straks og vask efter for at fjerne "mudderet" så er der mindre svineri når der skal slibes. Jeg vil tro at en m2 kan ordnes på 10-15 min.Schuster, Vanløse26/04-2008
Behandling af parketgulv - hvad er bedst
Spørgsmål
Vi har et massivt oliebehandlet parketgulv. Det er dog blevet noget 'gult' med tiden og vi vil gerne slibe det og have det lysere.
Hvad er det smartest at behandle gulvet med? Hvad er pænest og mest slidstærkt - og kræver mindst vedligeholdelse? Meget gerne med hvid pigment [link fjernet]. i, så gulvene forbliver lyse.
På forhånd tak-
Mvh Mia
Mia, Allerød21/03-2006gulvvarme
Spørgsmål
Hej vi skal til ay bygge om og vil lave gulvvarme, men der er kælder under hele huset så kan det lade gører når det ikke skal værer el varme for vi skal lave 2 boliger den ny blivere med betong gulv
Venlig Hilsen
Jonny Jensen.
Jonny jensen, Ringe20/03-2006Ridser i gulv
Spørgsmål
Der er kommet ridser efter stoleben på mit egetræsgulv der blev afslebet og lakeret for 2 år siden - hvad gør jeg?
R. Petersen, Bagsværd20/03-2006bærevægt på trægulv
Spørgsmål
jeg står for at få leveret et akavrie om et par dage
men så slog det mig - mon gulvet kan holde ?
jeg ved at gulvplankerne er 32 mm
samtidig kommer akavariet til at fylde et areal på 160 cm x 75 cm
men tilgængæld kommer det også til at veje 800 kg.
jeg tænker at med en plade under så det der ikke kommer spidsbelastning - så burde det sagtens kunne holde - men er selvfølgelig bange for at få 720 liter vand i stuen
kunne en løsning ellers være at overføre noget af belastningen til væggen med mure skruer eller lign ?
casper, 800020/03-2006Næste side »« Forrige side