» Stil spørgsmål
Debatforum
Plankegulv på klinker med varme
Spørgsmål
Hej
Jeg har kig på et hus med klinkegulve i flere rum, bl.a. i stuen. Jeg vil gerne lægge et plankegulv i stedet og har forstået, at det kan gøres ovenpå klinkerne. Enten svømmende eller på strøer, afhængigt af, om det nuværende gulv er helt plant.
Men der er indlagt varme i klinkegulvet, og jeg er i tvivl om dette er et problem. Normalt ville man vel anvende gulvvarme med følere og sikring af, at varmen ikke overstiger et bestemt niveau, under et trægulv. Nogen, der har en kommentar eller et råd?
Michael, Odense04/02-2006Svar
, 03/08-2011
Nivellering/spartling af gulv
Spørgsmål
Jeg skal til at lægge gulv i et tidligere uudnyttet loftrum. Det nuværende gulv består af 22mm vandfast krydsfiner (genbrugsplader tror jeg - i hvert fald ser de ud som de har været brugt til andet før)
Visse steder er der op til 2½cm niveauforskelle, og den lamelparket jeg skal lægge har en tolerance på max 2mm+-/2m.
Jeg har tænkt at benytte selvnivellerende gulvspartelmasse, hård masonit inden gulvet og spørgsmålt er så om det er hensigtsmæssigt de værste steder at lægge masonit inden spartelmasen, for at spare på lagtykkelsen. Og kan man fastgøre masonmitpladerne ovenpå det spartlede?
ENS, Holbæk04/02-2006støbning af kældergulv
Spørgsmål
Jeg skal til at støbe et betongulv i kælderen. P.t. er kælderrummet belagt med løse fliser, der er lagt på sand, dvs, at der ikke er tale om en fast konstruktion.
Rummet er ca. 25 m2.
Hvorledes skal konstruktionen sammensættes med hensyn til kapillar brydende lag, isolering, beton, herunder hvor mange cm skal hvert lag være på? Hvilke materialer er bedst?
Ulrik Bang, Bagsværd03/02-2006Hul i laminatgulv
Spørgsmål
Jeg tabte noget tungt på mit laminatgulv (gulv som dette: [link fjernet]
så nu er der slået et stykke af. Hvordan "lapper" man det med det bedste resultat?
John Mogensen, Taastrup03/02-2006gulvvarme slanger
Spørgsmål
Er der nogen der ved om der er forskell på gulvvarme slanger til centralvarme og fjernvarme. jeg tænker på tryk osv.
Thomas, Holstebro01/02-2006Næste side »« Forrige side