» Stil spørgsmål
Debatforum
gulvvarme
Spørgsmål
Hvor på gulvvarmen skal termostaten sidde,på frem- eller returløb.
Morten, Randers07/01-2006gulv i badeværelse, erfaring!
Spørgsmål
vi skal til at renoverer/istandsætte vore badeværelse på 3.5m2(1.7x2m)som er husets eneste.
Gulvet idag er terrazzo på beton UDEN [link fjernet] I hugge op og bygge op fra bunden med isolering samt central.v som gulvvarme evt. med elmåtte til sommerbrug,
ELLER ville I blot lægge el-varme måtte på terrazzoen samt klinker.(Afløbet fra brus er fra husets oprindelse og skal vist nok under alle omstændigheder hugget op for at etab. nyt.
Hvis man renoverer badevær. skal der så stadig være 1.1m fri-plads foran håndvask?
Tom, Birkerød06/01-2006Svar
nr 1 Udgravning til ønsket dybde. ca 43-46 cm under færdig gulvhøjde.
nr2. kloak og koldvandsrør føres.
nr3. Sand til afretning og udlægning af flamingo samt rionet.
nr4. montering af gulvvarmeslanger og føring af varmtvandsrør.
nr5. Kantisolering 2 cm til gulvets overkant-samt udlægning af grovbeton 8 cm.
nr6. Udlægning af slidelag 3- 4 cm.
nr7. Vådrumssikring med kantbånd og vådrumspasta m.m.
nr8 Klinker.
Altså:
300mm flamingo.
8 cm grovbeton
3 cm slidelag
Vådrumsmembran
Klinker.
., .10/08-2006
Svar
Tillæg til nr 3 .Dampspær ovenpå sand.., .10/08-2006
Støbt beton gulv i isoleret skur
Spørgsmål
Jeg vil byggge et skur til sommer, og ville meget gerne lave gulvet med støbt beton, så jeg slipper for at lægge fliser.
Hvilket forarbejde, skal laves inden betonen hældes på ? - stabilgrus ?, alm trækgrus ?, der skal vel ikke isoloers og graves ned i frostfrit ??.
Jeg har planer om at isolere men ikke opvarme skuret.
Skuret skal bruges til alm opbevaring af ikke tunge ting.
VH Lars Andersen
Lars Andersen, Karlslunde06/01-2006Tyndt betongulv
Spørgsmål
Vi skal til at lave nyt badeværelse,i en gammel kostald,her ligger et tyndt lag betongulv 5-7 cm tykt støbt direkte oven på jorden,der trænger ikke umiddelbart fugt op gennem gulvet,men er det en god ide at fjerne det gamle betongulv først,el har det ingen betydning?Jeg havde tænkt mig at smide 20-30 cm grus/sand oven på jorden el betongulvet derefter vibrer det sammen og så lægge flamingoplader 220 mm ovenpå så rionet og varmeslanger og til sidst støbe 5-8 cm betonlag (hvilke bla forhold ?)er det helt ude i hampen el er det en nogenlunde fornuftigt løsning.
Thomas, Viborg05/01-2006Gulvvarme 13 A?
Spørgsmål
Jeg er ved at lave sommerhus og planlægger at bruge alm 1 pol+ Nul 13 A gruppe til gulvvarmemåtter. Der er 3 måtter på ca 2000 W tilsammen. Er det lovligt.
Morten, Kolding05/01-2006Næste side »« Forrige side