Gulv Guiden - Byggeri.dk - Alt om gulv

Byggeri.dkGulv Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Renovering af badeværelsesgulv

Spørgsmål

I etageejendom har jeg eksisterende terazzo på det meste af gulvet. God stand osv. Jeg skal nu have fliser på gulvet med gulvvarme (el). Er det nødvendigt at hugge såvel terazzo som underliggende puds op? Kan ikke bare sørge for, at alt er jævnt og fint, lave vådrumsmembran, ligge elvarme og efterfølgende fliser?Thomas, Frederiksberg08/11-2005
Svar

Puha jeg kom til at prutteJohn, 16/08-2016

Knaster i fyrretræsgulv

Spørgsmål

Jeg har lige fået slebet og ludbehandlet mit fyrretræsgulv. Jeg har efterfølgende vasket det med hvidpigmenteret sæbe. Jeg synes knasterne er meget tydelige, er der en måde at blege dem på? Jeg troede de ville blive lysere, når jeg vaskede med hvidpigmenteret sæbe, men det er de ikke blevet.Line, København07/11-2005
Svar

NejJohn, 16/08-2016

Renovering af badeværelsesgulv.

Spørgsmål

Jeg har i forbindelse med renovering af mit badeværelse hugget det eksisternende gulv op. Det bestod af 2 lag med gamle kobbergulvvarmerør imellem lagt i leca.
Under nederste lag beton ligger 30-40 cm lecanødder.
Mit spørgsmål går nu på, hvorvidt jeg kan lægge 220 mm Sundolit ovenpå lecanødderne eller jeg skal fjerne dem helt og fylde på med grus?
Skal der dampspærrer mellem leca/grus og Sundolitpladerne?
Huset er fra -77.John Randrup, Skovlunde07/11-2005
Svar

JaJohn, 16/08-2016

Lægning af betongulv

Spørgsmål

Jeg skal til at støbe et betongulv, og har nogle 50x50x4 mm galvaniseret vinkeljern liggende som jeg gerne vil bruge som betonledere.
Sker der noget ved at lade dem ligge i det færdige gulv. ?Jan Ahrnkiel, 7000 Fredericia06/11-2005
Svar

Du burde bruge flydebeton, det kræver ikke ledere, og er vibrationsfri.Bent, Skørping12/08-2006

Svar

Bent har retJohn, 16/08-2016

selv nivelerende gulv... eller hvad det hedder

Spørgsmål

Vi skal lægge et "klikgulv" i sommerhuset. Skal gulvet være helt plant, eller er det ok bare at lægge gulvet oven på det gsmle gulvtæpperikke, sj.odde06/11-2005
Svar

Det lyder lidt underligt, men en god gang tid på gulvet klarer sageneJohn, 16/08-2016

Svar

Jeg mente pis ikke tid. Drik ikke for meget vand for at undgå det bliver tyndt.John, 16/08-2016

Næste side »« Forrige side