» Stil spørgsmål
Debatforum
Udskifte 1 radiator med gulvvarme
Spørgsmål
Jeg har 1 radiator i en entre jeg gerne vil lave om til gulvvarme istedet. Det er fjernvarme med eget kredsløb.
Er der en nem, simpel måde at lave en standard 2-strengs radiator instalation om til gulvvarme? Kan man bare ligge rør i gulvet og sætte en termostat på, eller ?
Kristian, Kokkedal26/09-2005El- net direkte på betongulv?
Spørgsmål
Hej.
Vi har lige købt en bungalow og vil etablere et værelse i den forholdsvise tørre kælder. Der er er "værelse" med trægulv oven på betongulvet. Vi vil gerne have varme i det gulv og evt klinker,- med eller uden trægulvet. Vi har hørt noget om noget der hedder el-net og at det kan lægges direkte oven på betonen. Er der nogen der kan uddybe eller afkræfte dette for os,- arbejdsgang , forhandler osv. På forhånd tak.
Med venlig hilsen Gitte Brun.
Gitte Brun, Århus26/09-2005fjernelse af fastlimet Tarkett fra betongulv
Spørgsmål
Hvordan fjernes 14 år gammelt Tarkett fra et malet betongulv.
Gulvet er for glat til de kære børnebørn, så nu skal der gulvtæppe på.
Venlig hilsen Lone, Ringe
Lone Flensberg, 5750 Ringe25/09-2005fastlimet gulvbelægning
Spørgsmål
Jeg er i gang med at fjerne en gulvbelægning på toilettet, som er limet fast på spånplader.
Jeg vil beholde spånpladerne til at lægge mosaik på. Er der ikke en bedre måde at fjerne belægningen på, end som jeg gør nu med hammer og mejsel? Er der en måde man kan opløse limen på? Gulvbelægningen er en slags grå plast, moderne i starten af 90'erne.
V.h. Lisa
lisa Laursen, Hellerup23/09-2005Gulv med gulvvarme
Spørgsmål
JEG SKAL TIL AT STØBE NYT GULV I VORES BADVÆRSLET. HVAD SKAL DER NEDERST. OG HVOR TYKT ET LAG BETON SKAL DET VÆRRE.
TOM.
TOM WELLS, THOMAS WELLS21/09-2005Næste side »« Forrige side