» Stil spørgsmål
Debatforum
Gulv i køkken
Spørgsmål
Da vi skal igang med at lave nyt køkken, er spørgsmålet så hvliken slags gulv?
Konen nægter pure klinker og vinyl, så en slag trægulv skal det vare heler selv mest til laminat, men hvad mener i andre. Det skal være holdbart da der er 3 små børn med legetøj :0)
Max Pedersen, Frederiksværk23/08-2005Hvidpigmenteret lak til plankegulve
Spørgsmål
Jeg er på jagt efter en hvidpigmenteret lak til gulve. Hvis man spørger et gulvsliberfirma siger de at det ikke findes, men vi har et hus hvor stuegulvet har en hvidpigmenteret lak, men det umuligt at finde ud af hvilket produkt der er anvendt, og vi vil gerne have det i resten af huset. Hvor kan man købe et sådan produkt? Og hvilke mærke er det?
Lone, Køge20/08-2005Lægning af gulv.
Spørgsmål
Jeg skal have lagt et gulv i mit køkken og har overvejet følgende opbygning.
nederst stampet grus,
thermisol plader,
dampspærre,
polystyrenplader m. spor,
alu plader,
pex slange,
filt lag,
Junkers massiv plank.
Er dette en god opbygning? Kan det lade sig gøre??
Hilsen
Martin
Martin, Hvalsø20/08-2005rensning af gammelt trægulv
Spørgsmål
Vi har et 100 år gammelt fyrretræs-gulv, som er bekadiget af maler- og kalkpletter m.v. Jeg vil helst prøve at bevare den patina, som gulvet har ( minus pletterne ) og derfor helst ikke høvle det ned. Findes der andre fremgangsmåder, som muligvis kunne bruges til at rense gulvet?
flemming slebsager, københavn19/08-2005Hævning af gulvafløb
Spørgsmål
Jeg skal i gang med at lægge fliser på gulvet i vores fyrrum i kælderen.Der er et gammelt gulvafløb, som er ø190mm. Det øverste af afløbet er en støbejernstragt, som snævre ind til ca. 100mm. Jeg vil gerne have hævet afløbet og samtidig have en firkantet rist. Kan jeg det/må jeg det? Og i så fald hvordan gør jeg?
Henrik Højrup, Rødovre19/08-2005Næste side »« Forrige side