Der findes væsentligt tyndere alternativer
Har selv brugt en model, hvor 8 mm slanger er vævet ind i et kobbernet for at fordele varmen. Modellen fastsættes med fliseklæb og har en samlet højde på 12 mm, før fliser.
Problemet ved den model du tænker på er nemlig ikke blot lag-trykkelsen, men i højere grad varmefordelingen. Hvis du gør som du skriver risikere du at gulvvarmen kun er effektiv ca. 3 cm på hver side af slangen.
Har selv brugt Litex-plader til brusenichen - genialt produkt, og et godt alternativ til selv af lave skellet, med 2x gibs på hver side mv.
Er god en dyr løsning til gulvet, hvor et væsentligt billigere og lige så godt resultat er opnået med LIB-vådrum.
Anders Andreasen, Vinderup19/11-2008
Hej Svend!
Du må aldrig lime et plankegulv i fer og not, med mindre det er i ende stød.
Når gulvet arbejder/svinder, vil limen være så stærk at plankerne vil blive trukket i stykker.
Gulvet skal skrues i en 45 grd. vinkel i feren med montage skruer - typisk 4,2*55 mm.
Alternativt kan du skrue gulvet oppe fra med spånskruer og herefter dække skruerne med træpropper - flot men tidskrævende.
Gulvet kan også sømmes, men hertil skal du bruge specielle gulvsøm.
MVH Snedkermester Mads Bøggild
boeggild@image.dkMads Bøggild, KBH NV14/06-2005
Husk lige at kigge på belastningsevnen for dine spær. Du skulle jo nødigt få nedbøjning af dit tag p.g.a. for meget vægt når du ændre det til opbevaringrum. Lån lige TRÆ 28 Træspær 1 på biblioteket og se side 44 ang belastninger og bjælkelag inden du går i [link fjernet] lige et godt råd.J. Andersen, Odder14/06-2005
Hvis det har holdt så længe, vil jeg mene du kan tage chancen.
MVH Snedkermester Mads BøggildMads Bøggild, KBH NV13/06-2005
Tak for svaretKnud Jørn Nielsen, Roskilde13/06-2005
Hej Knud!
For at give dig et mere seriøst svar.
Junckers forhandler et produkt der hedder Sylvafelt, som er en fiber forstærket FUGTSPÆRRE. Alternativt kan du bruge icopal softstep, som minder om Platon plader til fundamentsikring. Softstep er ligeledes en måde at gøre gulvet "blødere at gå på".
Jeg vil klart anbefale dig at anvende en fugtspærre, medmindre at betongulvet ligger som etage adskillelse.
MVH Snedkermester Mads Bøggild
boeggild@image.dkMads Bøggild, KBH NV14/06-2005
Det afhænger fuldstændig af hvilket gulv du har nu, så her bliver du nødt til at få en rådgivende ingeniør ud for at se på det og lave en styrkeberegning, men det kræver nok jernbeton som nuværende gulv, hvis dit ønske skal kunne lade sig gøre, da det bliver et meget tung gulv, em altså få fat i ingeniørenJ. Andersen, Odder14/06-2005
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.