Det bliver helt blankt med epoxy
[link fjernet]-, -25/05-2005
Epoxy-maling eller? Er det noget jeg selv kan lave? Eva Neergaard Madsen, København/Nørrebro26/05-2005
Hvis du syntes det er dyrt at etablerer, så bare vent til du får elregningen for at bruge elgulvvarmen.KSJ, Brenderup25/05-2005
Vi er blevet oplyst at forbruget med denne type for gulvvarme ligger på ca. 3000 kr pr. år for ca. 50 kvadrat meter. Der skulle være lavet beregninger på det. Men om det holder i virkeligheden ved jeg jo ikke.Bettina Abild, Langå25/05-2005
14 mm lamelparket kan ikke ligge på gulvstrør! så skal i lægge [link fjernet] et spånpladegulv først.
Juncers masive parketgulve kan lægget med bøjler der holder gulvet sammen, så i både kan lægge dette som svømmende og på gulvstrør.
Siljan plankegulv er et fyrtræsgulv, og skal lægget på gulvstrør.
Jeg har set reklamer for et fyrtræsplankegulv der er lavet af 3 lameller, så man får et formstabilt gulv, dette gulv får i flere tykkelser så i kan lægge samme gulv som 14 mm i stue, og som 24 mm i køkken
I skal være opmærksom på at et fyrtræsgulv er meget blødt, og at man tydeligt kan se mærker fra stole, stilethæle, lejetøj(hvis i har børn) osv.
klaus, Greve24/05-2005
Hej. Massive planker er ikke altid det bedste at montere på gulvvarme. Du skal over i en lamelplank. Og lamelplank ligger perfekt som svømmende gulv på beton med gulvvarme. I køkkenet kan det også lægges som svømmende hvis du først monterer gulvplader (spånplade) på strøerne. Alternativt skal du over i en kraftigere lamelplank på 21 mm og så kan du i princippet spare gulvpladerne. Tjek tekniske detaljer og pris på [link fjernet] og ring evt. og få et godt tilbud.
ALPO Group - Poul H. Jensen, Randers24/05-2005
For ca. 10 år siden lagde jeg et massivt 22 mm JUNCKERS gulv på strøer med gulvvarme derhjemme, og der har (7-9-13 - banke under bordet og alt det der..) ikke været nogen problemer, men som der bliver sagt er 14mm gulve ikke til strø-lægning. Junckers har i MANGE år givet skrifligt garanti på deres produkt ved anvendelse af gulvvarme, hvorimod lamelparket-producenter først er kommet med indenfor de sidste par år. Men det er klart, at at et massivt gulv giver sig mere...Henning, -26/05-2005
Ditto - har Junckers 20,5 mm. planker på vandbåren gulvvarme. Ingen problemer overhovedet
Kristian, vanløse26/05-2005
"Kældergulv i niveau med udendørs terræn" - ergo har kælderen fuld facadehøjde til den ene side fordi terrænet skråner?
Generelt må gulvniveau i beboelsesrum ikke ligge under det omgivende terræn, men kontakt teknisk forvaltning i din kommune og hør deres fortolkning af reglerne. Det er alligevel i sidste ende dem der skal godkende jeres udbygningsprojekt.
Mvh Jan Felland, Bolius Boligejernes Videncenter A/S, [link fjernet]Jan Felland, Ballerup23/05-2005
Ja - korrekt ang. skrånende terræn.
jeg mener der i "regler for småhuse" står noget ang. dispensation, når der er en "vinduesvæg" over niveau, og det er der så vidt jeg fortolker det.
Er det meget forskelligt fra div tekniske forvaltinger - og kan man evt klage et sted hvis man mener de ikke har ret, eller har de "suverænitet" a la skattevæsenet? ;)
Nuvel - man skal ikke græde før mælken er spildt, men det ville være lidt dejligt at vide om vi har en chance eller ej..
Desuden kan vi vel godt grave de [link fjernet]. 20 cm ned udvendigt et par meter ud, uden der sker skade på sokkel? -og så er terræn vel igen i niveau med gulvet? Eller...?
P.S Tak for dit svar.Martin Mild, Thy24/05-2005
Vær lige opmærksom på, om din tekniske forvaltning i forbindelse med ombygning af kælderen tolker det som en omlægning af kælder til beboelse. Det vil få indflydelse på din BBR = din ejendomsvurdering = din ejendomsskat.Ole, Roskilde27/05-2005
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.