» Stil spørgsmål
Debatforum
Gulvvarme nyt gulv.
Spørgsmål
I forbindelse med en tilbygning vi skal starte op på her til sommer, skal der laves gulvvarme. Vi har ombestemt os fra klinkegulv til stavparket. I den forbindelse er det da forsvarligt stadigvæk at lægge parketen oven på betonlaget hvor gulvvarmerørene er clipset fast på armeringsjernet, eller er der kun den rigtige måde at gøre det på ved at anvende varmefordlingsplader? Er der nogen der har erfaring med varmefordelingsplader mht kvalitet? Har set at bla. Sundolitt har et færdigt system "mit alles". Er der andre udbydere der har færdige pakker?
PFT.
Lasse Petersen, Tåstrup13/04-2005Svar
Hej Lasse
Hvis der er tale om en tilbygning, hvorfor så overhovedet overveje varmefordelingsplader? Byg gulvet op med kapillarbrydende lag, 220 mm sundolitt eller Thermisol herefter 100 mm armeret beton, dampspærre, trinlydsdæmpende filt og stavparket. Ved klinkegulvet udelader du dampspærre, da denne ikke skal være der, når du lægger klinker.
Husk på beton er en god varmefordeler.L. Petersen civ. ing. (B), Solrød14/04-2005
Svar
Hej L. Petersen
Tak for det gode råd. Jeg dropper straks tanken om varmefordelingspladerne og fastgør rørende til armeringen. :-)
Hilsen
L. Petersen Lasse Petersen, Tåstrup15/04-2005
rengøring af terrasogulve
Spørgsmål
hvordan får jeg et klart rent gulv?
regnar berdiin, 3400 hillerød13/04-2005Svar
Slib det glat med excentersliber, start med korn 80 hvis det er ujævnt, og fortsæt med finere slibepapir, slut med korn 400, og poler til sidst med stenolie.
Brug vandslibepapir på vådt gulv, så støver det ikke, skyl efter mange gange. Aksel, Hørning13/04-2005
gulv med varme (vand)
Spørgsmål
hvad koster det at støbe et betongulv med varme (vand)og 220mm iso pr. kvm??
heino lunddal, grenå13/04-2005Svar
Det koster ca omkring 15000kr til 20000kr
kedde, lund14/04-2005
Svar
Hvor får du den pris fra?
Du har et 0 for meget med.Aksel, Hørning14/04-2005
Gulvvarme med vandrør
Spørgsmål
I forbindelse med at vi skal have nyt køkken ind vil vi have lavet gulvvarme. Der er en radiator i køkkenet samt en lille i baggangen. Vi vil have trukket helt nye rør af plast, så det er letter at udskrifte. Hvor meget gulv skal der hugges op for at gøre så meget som muligt klar til en vvs mand. Der skal klinker på gulvet bagefter.
Jette Eybye, Ikast13/04-2005monetering af nyt plankegulv på gammlet loft
Spørgsmål
Jeg er i gang med at udnytte loftet i et 100 år gammlet patricervilla. Jeg vil skifte gulvbrædderne ud (og fjerne de gamle) men er i tvivl om hvordan. Der er 90 cm mellem bjælkerne og der er indskudsbrædder og indskudsler. Da de er meget lavt til loftet, må gulvet ikke bliver for "højt". Skal der laves en slags ekstra bjælke mellem de eksisterende, for at udngå at gulvet gynger (jeg vil benytte massivt fyrtræsgulv 30 mm). behøver jeg at foretage ekstra isolering (20 cm hulrum mellem indskudsbrædder og loft i etagene neden under). Hvilke krav er der ift brandsikkerhed?
martin, københavn12/04-2005Svar
Hej Martin
Jeg kunne være interesseret i at købe lidt gammelt fyrtræsguklv til mit gamle hus på Frederiksberg. Skal bruge ca 3 m^2 - jeg vil meget gerne høre fra dig - jo før jo bedre. Tlf 40408711Christelle Knudsen, København19/04-2005
Næste side »« Forrige side