Gulv Guiden - Byggeri.dk - Alt om gulv

Byggeri.dkGulv Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Fjernelse af klister fra parketgulv

Spørgsmål

Vi har lige købt et ældre hus, hvor der har ligget gulvtæpper oven på bøgeparket. Rundt i kanten er der brugt dobbeltklæbende tape for at fastgøre tæppet. Mit spørgsmål er nu: Hvordan fjerner man rester af denne tape uden at ødelægge lakken? Det er jo noget klistret stads, der sidder tilbage.

Og nu vi er ved trægulve, så er der lakeret egeparket i stuen. Nogle steder er det meget beskidt. Hvordan rengører vi disse områder - igen uden at ødelægge lakken?

På forhånd tak for jeres svar.Gitte, Birkerød04/03-2005
Svar

Klisteret kan opløses med lampeolie.

Gulvene tåler normale rengøringsmidler og skrubning, dog er vandbaseret lak mere sart end spritbaseret.Aksel, Hørning06/03-2005

Gummifuger i trægulv

Spørgsmål

Hej, jeg har fået lagt et trægulv af skibsplanker med sorte gummifuger i mit hus(bor i Spanien)- men de spanske håndværkere har ikke haft megen held med gummifugerne - der er mange sprækker og luft i fugerne, som om de ikke har fået den presset ordentlig ned.
Mit spørgsmål er derfor: Hvordan ilægger man gummifugen - skal man brug en spartel el lign for at presse den ordentlig ned mellem brædderne? Og hvordan fjerner man det overskydende gummi, som enten stikker over brædderne eller er blevet "tværet" ud over brædderne ved evt. brug af spartel? På forhånd mange tak.Morten Duwe, Vejle03/03-2005
Svar

Hej Morten,

Man ilægger fugen ligesom silicone, og husk der nedenunder fugen skal være et fugebånd.

Så lægger man fugen så den er fyldt helt op og ca. 1/3 del over brædderne. Når det er tørt så sliber man hele gulvet og f. eks. oliebehandler det.

[link fjernet]-, -03/03-2005

Svar

Mange tak for det !!! Hvordan slibes gulvet - med en speciel maskine til gulve eller...?
På forhånd tak!Morten, Marbella03/03-2005

Svar

Hej igen,

Ja du skal bruge en slibemaskine til trægulve.

[link fjernet]-, -04/03-2005

Svar

Er der et bestemt mærke af sorte gummifuger til skibsplankegulv, som kan anbefales og hvor kan det købes?

På forhånd tak for svaretMikael, København05/06-2005

Tæppe, vinyl eller linolium oven på flisegulv?

Spørgsmål

Vi har et kældergulv der er belagt med "'70'er" fliser og overvejer nu at få renovere dette.
En mulighed er at lægge helt nyt gulv - men kan man evt. jævne fugerne og lægge en form for linolium / vinyl - og hvordan?Maiken Sørensen, Langeskov02/03-2005
Svar

Hej,

Det er muligt at spartle gulvet helt plant, så kan man derefter lave den overfladebehandling man ønsker. En mulighed kunne være epoxy.

[link fjernet]
-, -04/03-2005

Plankegulv ovenpå flisegulv ?

Spørgsmål

Vi ønsker at ligge et plankegulv af sibirsk lærketræ. Huset er 30 år gammelt og med fliser på gulvene. Flisegulvene er i vatter med få ujævnheder.
Hvilken membran og/eller dampspærre kan vi ligge mellem fliser og trægulv?
Kan eventuelle mærker og tykkelser anbefales?
På forhånd tak.Jens Præstegaard, Luxembourg01/03-2005

Valg af forkert gulvafløb

Spørgsmål

Jeg har til min skræk konstateret, at der i mit nye bruseafsnit er monteret et Blücher Boligafløb type 151, d.v.s. den type uden flange, der ikke egner sig til vådrumstætning. Gulvet står i rå beton uden påført vådrumsmembram. Skal afløbet udskiftes til eks. Blüchers 300 serie til gulve med smøremembram eller kan situationen reddes med det nuværende afløb og således at BR 95 stadig kan overholdes?Knud Gartenmann, Roskilde28/02-2005

Næste side »« Forrige side