Gulv Guiden - Byggeri.dk - Alt om gulv

Byggeri.dkGulv Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Isolering under trægulv i sommerhus

Spørgsmål

Jeg har netop købt et ældre træsommerhus bygget på sokkelsten. Huset er ikke opvarmet, men der er 50 mm Rockwool i væggene. Plankegulvet er ikke isoleret (udover gulvtæppe og underliggende filttæppe), men da jeg rimeligt nemt kan komme ind under huset overvejer jeg at isolere gulvet nedefra med Rockwool-batts. Er det en god ide, eller risikerer jeg blot, at gulvkonstruktionen ikke bliver ventileret tilstrækkeligt, og at der så går fugt/råd i denne?Even, Kelstrup Strand03/05-2004

Gulv i køkken

Spørgsmål

I forbindelse med renovering af køkken skal vi have nyt gulv. I resten af huset (excl. bad og bryggers) har vi askeparket - hvidpigmenteret og oliebehandlet - kan det også anvendes i køkken (altså holdes rent)?

KT, Fredericia03/05-2004

Skifte fra sæbe- til olie eller voksbehandlede gulve

Spørgsmål

Vi har desværre fået revner i vores sæbebehandlede gulve (fyr) pga varmepåvirkning fra brændeovn. Vi er nu opmærksomme på at give gulvene ekstra sæbebehandling - men er sæbebehandlingen god nok? Vil revnerne forsvinde? Vi er blevet opfordret til at få gulvene oliebehandlet. Eller ville det være en bedre idé med voksbehandling? Oliebehandling kan nemlig resultere i indeklimaproblemer (forbrugerstyrelsen er på stikkerne og advarer mod oliebehandling på store flader). Men hvordan forholder det sig så med voksbehandling? Vi er noget i "syv sind" - mangler ganske enkelt tilstrækkelig information om de forskellige behandlingsformer. Glæder os til at få gode råd!Lene & Steen, Roskilde03/05-2004

"Sildebens" Parketgulv

Spørgsmål

Gulvet må være ca. 30-40 år gammelt og lagt som enkeltstave af eg med fer/not på beton.
Problemet er, at rigtig mange af stavene ligger løse, nu hvor vi har bestilt en professionel gulvsliber til at slibe og oliere gulvet.
Er der nogen måde, hvorpå jeg selv kan fastgøre de løstliggende stave??Lars R., Kelstrup Strand03/05-2004
Svar

Du skriver at det er enkeltstave lagt på beton.??
Normalt er enkeltstave lagt på plant trægulv,hvori man slår 2 søm i hvér stav. Det er et gulv der tager lang tid at lægge, og kræver lidt snilde frem for nyere trægulve.
Dit gulv er da det er lagt på beton, limet sammen og den eneste mulighed du har for at få de løse gjort fast er at lime dem igen, imens de ligger hvor de er....Men giv dig god tid.
For at lukke revner som der eventuel opstår i det gulvet efter dit indgreb, da tryk træ-lim ned i revnen og puds med sandpapir ovenpå, så limen bliver fyldt ud med træpuds..
Lad gulvet tørrer godt og se efter små-rep. derefter. Når olien er på er det slut med rep.
God fornøjelse
Peter Mùnslev, Århus11/05-2004

Svar

Jeg har selv et sildebensparket fra 1939 - lagt i en slags tjære direkte på beton. Jeg fik løst problemet med løse stave gennem CL Gulvservice, Bakkedraget 39, 39 66 64 60. Han løste problemet ved at sprøjte lim ned gennem 5-6 mm huller (ca 1 meters mellemrum) - hullerne kunne ikke ses efterfølgende og gulvet ligger meget fast nu. Hvis du vælger denne løsning så vær opmærksom på at få meget tryk på gulvet lige efter limningen, da det løfter sig op. Karsten Mottlau, Helsingør08/06-2004

Nye gulve knirker og knager vildt

Spørgsmål

Hej der ude..
Vi er lige flyttet ind i vores ''nye'' drømmehus i Herning. Huset er fra 94' og er belagt med brede (15 cm.) fyrtræsplanker med en tykkelse på ca. 32 mm - Gulvet knager og brager når man spasere rundt.

Hvad kan man gøre for at fjerne disse tralse lyde..??

Venligst Claus
Claus, Herning02/05-2004
Svar

En af grundene til gulvet knirker kan være at brædderne har slået sig. Nårdu så går på det trykker du det ned igen og så bevæger gulvet sig op og ned af søm/skruer og derved lyden.
Find frem til hvor strøerne ligger og skru brædderne fast. Da en skrue ikke er specielt køn kan du bore skruen lidt ned og slutte af med en prop boret med et propbor.Jesper Pedersen, Ringsted10/05-2004

Svar

Hvad er gulvet lagt ovenpå.?
Er der strøger eller er det beton.?
Peter Múnslev, Århus11/05-2004

Næste side »« Forrige side