Gulv Guiden - Byggeri.dk - Alt om gulv

Byggeri.dkGulv Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

trægulv

Spørgsmål

Jeg har et 6 år gammel trægulv BR lamelparket ask classic hvidolieret
14x200x2230, som skiller ad i samlingerne,det er mange steder.
hvad er årsagen og kan repareres.
andre steder løfter staven sig i en bueJørn Andersen, 5874 Hesselager30/04-2010
Svar

Det er fordi træ udvider og trækker sig sammen i takt med luftens fugtindhold.
Derfor har dit gulv nok set sådan ud længe.

Jeg har her på siden netop læst om en fidus med at hælde voks i revnerne. Men om det duer ved jeg ikke. Ole Petersen, Ikast30/04-2010

Gulv isolering

Spørgsmål

Hej
Mine spørgsmål er:

1. Kan denne konstruktion lade sig gøre: Start oppefra - trægulv, dampspærre, 10 mm EPS 150/250, uisoleret 30 cm. beton)

2. Kan det anbefales eller er 10 mm isolering stort set det samme som ingenting og hindrer ikke en kuldebro alligevel?

Forklaring for de tålmodige følger her:
Vi skal igang med gulvprojekt. I stuen brækkes det uisolerede trægulv op og der støbes nyt gulv efter alle kunstens regler med masser af flamingo og afsluttes med svømmende trægulv.

Men i et tilstødende rum (kontor) er der støbt engang i 1950'erne. Det er formentlig ca. 30 cm. beton og uden nogen form for isolering. Temmelig fodkoldt om vinteren, men det hjælper et væg-til-væg tæppe på. Det koster en krig at få betonen fjernet og få gulvet udført ordentligt ligesom i stuen. Så det havde vi egentlig pet. Men så var min tanke om der kan lægges en 10 mm EPS 150/250 plade (altså trykfast flamingo) direkte på afrettet men det uisolerede beton, en dampspærre og derefter svømmende trægulv.

Der ønskes ikke råd om udførelsen, det lader vi proff.'er om, men nogen gange skal håndværkere have hjælp til kreative løsninger.

Jeg har spurgt Sundolitt, men de vender ikke tilbage. Claus Nielsen, Stenløse29/04-2010
Svar

Hvis der virkelig er 30 cm beton så er det da bare med at få den hugget op. Og udskiftet med 30 cm Flamingo. Besparelsen i varmeudgift vil betale den ophugning på et par år.
10mm isolering er lige akkurat bedre end ingenting. But not much.
Beton støbt i bygninger i 1950''erne er nærmest blødt. Hvis dit kontor er 10 m2 er der 3 m3 beton. Bare se at få indlejet en kompressor, en lufthammer, en trillebør og en skovl. Samt indkøbe en kasse øl. Og kom så igang.
Vi gider ikke mere ønk fra din side. :o)Benny Bomstærk, Køge29/04-2010

Revner i gulv

Spørgsmål

Hej Viggo Sommer

Det er ikke revner imellem brædderne men midt og for enden af mange brædder.Ulla Dinesen, Odense28/04-2010
Svar

OK.
Så er brædderne enten monteret forkert eller osse er der noget galt med dem.
Noget tyder på at der har været for fugtigt eller
Der må ikke forekomme langsgående revner i brædderne og til dels heller ikke i endestødene. Det kommer lidt an på om det har været et krav at endestødene skulle limes.
Du skal finde monteringsvejledningen og garantibetingelserne, evt. på nettet.
Din gulvmand kan stikke sit hygrometer skråt om, (formodentlig). Han skal overhovedet ikke blande sig i hvad den relative fugtighed måske har været omkring juletid. Hans gulvbrædder SKAL kunne holde tilen så lav luftfugtighed.
Hvad hedder brædderne og leverandøren helt præcis?
Hvem har monteret brædderne og især er monteringsanvisningen fulgt?Viggo Ras, Århus28/04-2010

Revner i gulv

Spørgsmål

Hej Viggo Sommer
Tusind tak for hurtigt svar.
Nu er det sådan, at jeg stillede mit spørgsmål lidt neutralt. Jeg har faktisk et lamelopbygget plankegulv - ask. Det er lagt for et 1/2 år siden. Det har fået revner. Leverandøren hævder, at det er almindeligt forekommende med den kolde vinter vi har haft pga. lav luftfugtighed. Da jeg fik fat i et hygrometer i februar viste det 45. Nu står den på 58. Da leverandøren var her i går viste hans medbragte hygrometer 35 og hævder dermed at der må have været en luftfugtighed på under 25 i vinter og derfor revnerne. Revnerne kan udbedres ved at hælde varm voks i dem, så de bliver tætte. Hvad mener du om det? Et enkelt sted ved en revne har lamellen løsnet sig, så det skal limes igen.
Hvad ville du gøre i mit sted.
På forhånd tak for svar.
Ulla
Hvad synes du, jeg skal stille op???Ulla Dinesen, Odense28/04-2010
Svar

Jeg ville være lidt kritisk med hvad jeg læser på Byggeri.dk. :o)
Luftfugtighed under nul???
Vandbaseret urealimm???
Skævvokset grantræ???
Vask i vand og eddikesyre???
Gulvtidende???
Viggo Sommer, Århus = 1/3 af de nattergale.Viggo S., Århus28/04-2010

Svar

Men bortset fra det.

Revner i mellem brædderne eller i brædderne.
Det lyder som imellem og det skal der jo komme.
Om sommeren er luftfugtigheden høj og brædderne fylder mest,(er bredest) om vinteren når du fyrer i kakkelovnen falder luftfugtigheden og brædderne bliver bliver lidt smaldere.
Alle gulvbrædder gør sådan, naturligvis. I større eller mindre grad. Nogle træsorter er mere fugtstabile end andre. Jo blødere træ jo mindre fugtstabilitet. Fyr, ask og andre nordiske træsorter hører til i den bløde ende. Hårdttræ som teak, maghony og azobè er særdeles fugtstabile.
Bortset fra at den løse lamel skal repareres skal du ikke gøre andet end at acceptere at træ engang har stået og vokset ude i skoven og at det arbejder lidt i takt med temperatur og luftfugtighed.
Og iøvrigt fornøje dig over at du kan gå på et trægulv hver eneste dag. (Og at revnerne ikke er så store at små børn falder i dem :o)) Viggo S. Rasmussen, Århus28/04-2010

Revner i trægulv

Spørgsmål

Jeg har hørt, at der kan opstå revner i et trægulv (lamelopbygget) pga. for lav luftfugtighed.
Kan I bekræfte det? Og i så fald hvad kan man gøre og findes der noget beskrevet om emnet
På forhånd tak for hjælpenUlla Dinesen, Odense27/04-2010
Svar

Det er ganske rigtigt.
Det sker i nogle tilfælde hvor luftfugtigheden kommer under nul.
Problemet er størst i de gulvtyper hvor der er anvendt vandbaseret urealim sammen med skævvokset grantræ idet lamellerne har en tilbøjelig til at separere.
Det er svært at gøre noget ved fordi fejlen jo nærmest er indbygget i produktet. Dog har det en beskeden virkning at vaske gulvet med en blanding af vand og eddikesyre.
Dit problem er heldigvis sjældent forekommende, men for år tilbage var det beskrevet i Gulvtidende, som er trægulvbranchens medlemsblad.
Viggo Sommer, Århus27/04-2010

Næste side »« Forrige side