Nej.
Mange har forsøgt, men det duer ikke.
Der er kun den hårde vej. Som hedder isolering af krybekælder eller terrændæk.Rasmus G., Viby J.05/04-2010
Flamingogranulat er ret godt til formålet!
Dan Andersen, Målev06/04-2010
Flamingogranulat er fuldstændig uegnet til formålet til formålet!
Det er ikke muligt at finde en eneste seriøs anbefaling af metoden - nogetsteds.
Så la'' vær'' m'' det. Øjvind Vest, Randers06/04-2010
Hvis der er plads nok (600 mm eller mere) under huset, kan jeg spraye skumisolering under gulvet. Isolatøren, 6000 Kolding06/11-2010
Blå Lip - men husk at få afrenset underlaget grundigtTommy, Kbh06/04-2010
Det vil blive alt for dyrt at holde varmt.
www.koludabyg.comTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland04/04-2010
Fatter egentlig ikke, hvorfor "koludabyg" etc. gider svare på de alt for mange
tåblige spørgsmål her på sitet, men måske "koluda" også er offer for misbrug, i lighed med andre førtidige seriøse svarer??
mvh
Én, hvis profil er blevet misbrugt!nn, nn05/04-2010
Er din profil blevet misbrugt, nn. Det var rigtig synd for dig.
Så bør du straks tage kontakt til din kommunes Misbrugscenter.
Alkohol, stoffer, profiler, grov udnyttelse. De klarer det hele.
Jeg tror nu nok at den største misbruger af din profil af din profil har været dig selv.
Rolf Gernersen, Odense05/04-2010
Roth har lavet et system i 12 mm pex med tilhørende preisolerede fordelingsplader som du sagtens kan bruge.
Tjek dette link
www.roth-nordic.dkvvs joe, kbh05/04-2010
ups glemte lige
Kig efter afsnit 3 "Kombiplader på betondæk, etageadskillelser etc."
vvs joe, kbh05/04-2010
Jeg bruger heller ikke så meget tid herinde mere, men vil hellere bruge det meste af min tid på mere seriøse forums, men bla. login, og nærværende moderators.
Og helt enig nn, der er kommet utroligt mange tåbelige spørgsmål efterhånden, og desværre utroligt mange "profiler" der kommer med tåbelige dumsmarte svar.
Dette bliver nok ikke anderledes herinde før platformen ændres til et hvor anonymiteten forsvinder desværre.
Men til de mere seriøse byggefolk derude, så er der altså også andre forums hvor seriøsiteten er lidt højere, og ikke mindst tonen væsentligt mere behagelig end herinde.
Feks. www.Lav-det-selv.dk og www.gdsforum.dkTømrermester René Koluda, Gørlev Vestsjælland05/04-2010
Det er rigtig at spørgsmålene har ændret karakter over tid.
Og der er ganske rigtigt en del tåbelige spørgsmål immellem, men de er jo til gengæld nemme at besvare.
Jeg tror at spørgerne i højere grad er almindelige mennesker uden forudsætninger for byggeri.
Og det har tydeligvis den fordel at de værste nørder er gået hinsides, til LDS eller KOLUDA-FORUM. Vist også kaldet Gørlev By Night. :o)
Hvor det kedsommelige arbejde med at diskuterer udfræsningen af en fejeliste i hjemmehøvlet træskotræ åbenbart nyder stor udbredelse.
Tåbelige Dumsmarte, Svar05/04-2010
Selvfølgelig er det i høj grad almindelige mennesker uden den større forstand på byggeri, det er jo netop også derfor vi hjælper dem, håndværkere der spørger efter ting de "burde" vide, bliver jo normalt bare haglet ned herinde.
Jeg mener helt klart at tonen på bla. LDS er som den er fordi det ikke er anonymt, og folk derfor ikke kan gemme sig bag et navn, og webmaster/moderators så ikke kan gribe ind overfor det.
Og hvis ikke dette forum ændres, så tror jeg endnu flere af de seriøse og hjælpsomme der gider svare herinde, forsvinder fra forummet, også er der kun useriøse anonyme krystere tilbage, som ikke tør stå til ansvar for deres svar, hvilket ville være lidt syndt for byggeriet forum.Tømrermester René Koluda, Gørlev Vestsjælland05/04-2010
Øh.. prøvede for en 2-3 år tilbage, at overbevise web-master om, at der sku´ kræves log-in!, fik aldrig et svar.
Oplevede dengang misbrug af min svarprofil, og er derfor meget tilbageholdene
i dag! Seriøsiteten, her på sitet, er væk.
Jeg sætter stor pris på, at René Koluda, og også Orla Nautrup (dbu...), overhovedet gider besvare, de alt for mange tåbelige spørgsmål, så er det sagt!! God vind fremover.bb, horsens06/04-2010
Enig med Koluda og bb ! Kikker jævnligt ind på siden, men gider ærligt talt ikke svare på ret meget mere pga. det useriøse niveau - og jo da kald os bare nørder, vi kan sagtens tage det!
Også god vind fremover herfra, og tak for godt samspil gennem de efterhånden mange år her på forum!
M.Thomsen, Horsens06/04-2010
Uden bb, M.Thomsen og DBU ville dette forum ikke være det samme, og der er det heller ikke i dag, de 3 leverede tit guldkorn jeg også havde glæde af, men kan godt forstå i hellere holder jer på sidelinien, og har også selv gjort det på flere tråde, men kan jo nemt få nogen på hatten, hvis man svarer på spørgsmål med svar som andre har anden mening om, netop derfor har jeg også prioriteret min tid på forummet anderledes nu.
I lige måde bb og M.Thomsen det har været hyggeligt gennem årene, forhåbentligt støder vi alle sammen på et mere seriøst plan senere hen, jeg ved selv at der pt. er noget på vej som vi blive en stor konkurrent til bla. byggeriet, forhåbentligt bliver der lavet tiltag for at holde en sobert forum, så alle føler sig velkomme også os nørder...;)René Koluda, Gørlev Vestsjælland06/04-2010
Kan kun tilslutte mig de sidste kommentarer fra nogle af de store kanoner herinde. Byggeri.dk trænger til at få en lærestreg, så håber at påstanden om et nyt site er rigtig. Byggeri.dk''s mangel på administration skriger til himlen og underbygger utroligt godt den opfattelse jeg har af byggebranchens organer som ekstremt gammeldags og konservative. Gider heller ikke bruge så meget tid herinde mere.
nn, nn07/04-2010
Det lyder som om dit eksisterende gulv er laminat, jeg mener Garant forhandler et rigtigt trægulvsprodukt der hedder Linnea, (produkt fra Kæhrs)jeg mener det er 11 mm tykt, men slidlaget er vist kun på 0,2 mm, men man kan altså også få både gode og pæne laminatgulve, hvis man vil betale mellem 250-300 kr.Jesper, Odense02/04-2010
Tak for svaret, det vil jeg prøve at se på. Spørgsmålet er selvfølgelig om det overhovedet behøver at være rigtig træ, jeg så på et Pergo hvid eg som jeg faktisk troede var træ men er laminat og det så pænt ud. Inderst inde vil jeg dog have det bedst med at det er træ men det er der måske ikke så meget fornuft i.Jim, HHV02/04-2010
Det er ikke realistisk med massivt træ i 7 mm tykkelse, men lamineret træ går an. Kæhrs Linnea fås osse i 7mm tykkelse. Og Kæhrs har tuilsyneladende et kæmpe udvalg.
Men der jo osse andre muligheder, vinyl, linoleum, plastprodukter i det hele taget.
Garant har mange produkter, men deres tekniske information er sølle.
www.kahrs.com Gunnar Svendsen, Esbjerg02/04-2010
Ok jeg tror jeg tager en tur forbi Garant og kigger. Jeg synes dog lige jeg faldt over en del mindre tilfredse Kæhrs kunder ved lidt hurtig søgning på nettet (på svensk så forstod desværre ikke det hele!)Jim, HHV02/04-2010
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.