» Stil spørgsmål
Debatforum
Blod på ubehandlede trægulve, min hund er i løbetid
Spørgsmål
Jeg har ubehandlede trægulve, som jeg vasker i brunsæbe. Min hund er i løbetid, det vil sige at der nu er mange brune pletter, jeg har selvfølgelig tørret op, når jeg har set pletter. Jeg har efter råd fra Matas prøver med oxalsyre, det har ikke hjulpet ret meget. Jeg håber at der findes et bedere råd ?????
Jette Frugaard Mail: Jette.Frugaard@privat.dk, Odder03/01-2003Svar
Hej Jette
Jeg kan ikke give dig råd omkring gulvet, men jeg er selv den lykkelige ejer af en tæve, og det tilbagevendende problem med løbetid. Jeg har anskaffet det mine børn kalder "batmantrusser" - et stykke stof med hul til halen og velkobånd til at lukke på ryggen. Formålet var egentlig at holde vores hanhund på afstand - og det virker, men bivirkningen er at jeg ikke skal rense tæpper for disse kedelige pletter. Måske en ide til næste gang løbetiden kommer. "Prøv det" :-)Nina, Hellerup08/01-2003
Svar
Hej Jette.
Jeg ville prøve at købe trærens og behandle pletterne med det,eller hvis du har grundrens kunne du prøve om det kunne tage det. Det er en god ide med løbetidsbind!
Hilsen Anne-grete Anne-grete Nielsen, BRØNDBY16/05-2004
Svar
Jeg har lige en rettelse der står på gruderens at det kan misfarve naturtræ,nok ikke en god ide at prøve det!!
Hilsen Anne-greteAnne-grete Nielsen, BRØNDBY16/05-2004
gulvvarme på uisoleret botongulv
Spørgsmål
Hvis jeg skal lægge el-gulvvarme på et uisoleret betongulv, kan jeg så ikke riskere at der går meget el til at opvarme fundamentet før der bliver varme i selve gulvet og rummet ?
Eller hvordan virker det og hvad kan evt gøres?
N. Arndal, Birkerød01/01-2003Svar
Hej
Din elmåler vil gå amok.
Jeg ville under alle omstændigheder hugge gulvet op og etablere isolering.www.orla-nautrup.dk, Jebjerg04/01-2003
linoleum direkte på ældre magnesitgulv?
Spørgsmål
Vi skal have nyt gulv i køkkenet. Hele gulvfladen undtaget under de gamle elementer er dækket af magnesit(har vi fået at vide det hedder) Kan vi undgå at lægge gulvspånplader, altså linoleum oven på det gamle gilv?
Leif Andersen, København15/12-2002Gulvvarme på eksisterende trægulv
Spørgsmål
Jeg er ved at renovere et tidligere Myresjö sommerhus til helårshus hvor jeg vil lave vandbårent gulvvarme overalt i stedet for el-radiatorer.
Gulvkonstruktionen er alm. terrændæk/klaplag herover 20-30 cm ventileret krybekælder, herover et bjælkelag med 100 mm Rockwool, dampspærre og 21 mm fer/not fyrretræsgulv sømmet.
Jeg påtænker at udlægge mellemlag af forskalningsbrædder med 6 cm afstand imellem, med varmefordelningsplader og ø20 mm PEX rør på det ekst. fyrretræsgulv og på dette nye bærelag et 14 mm krydslamineret parketgulv - er dette en isoleringsmæssig rimmelig løsning når det ikke er muligt p.g.a. loftshøjden, at øge gulvkoten mere en disse ca. 40 mm ?
Er det en god ide at anvende forskalningsbrædder istedet for 25mm Polystyren plader -her tænkes på især understøtningen af lamelgulvet.
Henning Bach, Jyllinge10/12-2002shunt til gulvvarme
Spørgsmål
jeg har et gammelt salamander fyr med cirkulations pumpe til mine radiatorer
nu skal vi renovere køkken og på tænker at lægge vandbårent gulvvarme kan man nøjes med at sætte en form for følerelemet på eller skal man montere en "shunt" sidstnævnte er ret dyr så det kunne være fedt hvis den ikke er nødvendig. rummet er ca 12 m2
På forhånd tak
jesper, 10/12-2002Svar
Hej Jesper.
Ja når ikke gulvet er større kan du godt bruge en returtermostat.Poul Erik Vittrup, Pandrup11/12-2002
Næste side »« Forrige side