Sandsynligvis nok.
Men der vil jo komme spørgsmål om kombinationen af de valgte materialer og evt. skjulte samlinger af rør.
Hvis du alligevel har gulvet fjernet, er det så ikke muligt at lave en ubrudt gulvvarmekreds ? (du har vel husket at der under gulvvarme bør være omkring 300 mm isolering)
Reelt bør du også tage en snak med din vvs-installatør, idet fjernvarmeværket uden tvivl kræver at arbejdet udføres af en autoriseret vvs-installatør.Jakob Rasmussen, Tommerup10/03-2010
Der er ikke noget problem i at male gulvet. jatoba er en meget stabil træsort.
Med alm. gulvmaling vil jeg tro.
Om det bliver pænt? Det kommer jo an på hvor god du er til farvevalg og til at male.Bent Lassen, Birkerød10/03-2010
Det er næsten umuligt at svare på.
Meget tyder på rørbrud. Der skal hule-mig meget indtrængende vand til før det ligefrem står under gulvene.
Jeg gætter på at det er et ældre hus med indstøbte rør.Hans Jensen, Odder07/03-2010
Tak for svaret. VVS´eren fandt også vand ud under badeværelset i dag efter han havde trykprøvet med trykspand, det må være et rørbrud - så det er jo godt nok (forsikringsmæssigt altså).
Huset er far 1979, så rørene er jo gamle.AC, Århus08/03-2010
Nu skriver du ikke hvor tykt dit slidlag bliver, men helt sikkert nr. 2
Når du alligevel har gang i hammeren så hug helt ned til betonoverfladen. Og prisen som du selv nævner.
Om slidlag se her; www.aalborgportland.dk Frank Jensen, Højbjerg05/03-2010
bank de gamle fliser af, derefter tyndpuds eller selvnivealerende spartelmasse.
jeg tror et slidlag på under 50 mm, vil slippe på klaplaget/betonen, tyndpuds vil du kunne købe for ca 4-5 kg pr kg.jesper, odense06/03-2010
Hvad for noget vrøvl, Jesper.
Jo tykkere et alm. slidlag er jo større er den teoretiske risiko for at det slipper betonlaget.
Jo tyndere et alm. slidlag er, jo større er risikoen for revnedannelse.
Og jo mere uensartet i tykkelsen jo større er risikoen for begge dele.
Om slidlag , se her; www.aalborgportland.dk Frank Jensen, Højbjerg06/03-2010
Du finder ikke en murer der vil lave et betonslidlag under 5 cm - og give en garanti på det (men du kan jo selv prøve)
Jeg har ihvertfald ikke mødt en i de snart 20 år jeg har været i branchen.
Hvis det kun drejer sig om en niveauændring på 20 mm, hvoraf de måske 10-12 mm kan komme fra en ny flise, så vil jeg anbefale tyndpuds eller spartelmasse.Jakob Rasmussen, Tommerup06/03-2010
Det var godt nok mærkeligt Jacob. Det må vist være et fynsk fænomen. Men murer er vel om muligt mere konservative end ingeniører. :o)
Men der hvor jeg kommer fra gør murene hvad de får besked på.
Det fremgår af tilgængelig information at slidlagsmørtel, (sand + cement) kun bør anvendes op til 30 mm tykkelse. Derefter anvendes slidlagsbeton. Alle anbefalinger lyder på 10-30mm slidlagstykkelse.
Og så er der jo Ålborg Portlands anbefaling. Det ved dog lidt om den slags.Se her;www.aalborgportland.dk
Må jeg anbefale at du kaster et blik på vedhæftede link;
personale.vitusbering.dk Frank Jensen, Højbjerg06/03-2010
Ja ja godt ord igen Frank.
Vi snakker måske om det samme. Og jeg kender udmærket Ålborg Portlands håndbog og forøvrigt også Betonbogen, som vel er det mest omfattende værk på området.
Jeg skrev betonslidlag og du skriver slidlagsbeton ??? Mon det ikke er det samme.
Hvad du betegner som slidlagsmørtel, er vel det som jeg betegner som tyndpuds.
Men indrømmet - det er efterhånden en del år siden jeg gik på teknikum, så om det er ingeniører eller murere der er konservative er måske svært at afgøre.
Jakob Rasmussen, Tommerup06/03-2010
Fakta! et slidlag eller betonlag kald det hvad i vil. KAN ikke holde ved en tykkelse paa 20 mm. Det staar i alle lærebøger at det kan, men virkligheden er en anden. Der er en grund til at vi har 20% byggesjusk i dette land! Det er ikke kun fordi haandværkerne er dovne, men ligesaa meget fordi de gør hvad de faar at vide. Desværre kan teorien ikke altid følge med virkligheden, og man maa lærer af de fejl man begår med tiden. Derfor er der ogsaa fagfolk paa tværs af uddannelser der hele tiden forsøger at udbedre/ændre forkert praktis. Det er vel heller ikke for sjovt at der er kommet 2 nye bygnings reglementer på bare 2 aar :) Brian, Odense03/09-2010
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.