Dinensen Gulve påstår at de sælger højkvalitetsgulve til høje priser.
Douglas gulvbrædder bør absolut ikke splintre efter 2 år, næsten uanset om der er vasket eller ej.
Slå i bordet/(gulvet), på skrift, og kræv at en konsulent kommer ud og kikker på skaderne.
Hvis gulvet er under 2 år gammelt er der stadig garanti på det.
Kravene til gulvvask fremgår af Dinensens "Grundbehandling og pleje". Vejledningen er ikke særlig specifik og er næppe afgørende for garanti eller ej. Peter Mogensen, Hornslet17/02-2010
Hej Pia!
jeg kender ikke ret meget til Dinesen´s produkter men meget til douglas, så det jeg ved noget om er generelt.
Vi har selv ca 200m2 douglas plankegulve i vores hus, og vi laver ca 3000m2 beklædningsbrædder i Douglas om året.
jeg er næsten sikker på jeg ved hvad du skriver om, jeg ved dog ikke hvorfor du får disse splinter efter 2 år, tror næsten det må have været galt fra starten af men det nok først er nu du ligge rigtig mærke til det.
hvis det er som jeg tror komme de små splinter fra hvor noten sidder i planken og kan følges med åreforløb i planken eller også har i nogle "tunger" der rejser sig i træet.
vi har ofte på vores terrassebrædder oplevet 5-10 planker der gør dette nummer og nu hvor man er opmærksom på det er der sorteres de fra, jeg tror på det kommer af når træet står på forskellige boniteter og hvis disse kan have været udsat for frost (og her snakker vi om da de stod som træer i skoven)
Hvoromaltinger så tror jeg ikke på det handler om mere eller mere vask af trægulvet, vi vasker næsten aldrig vores gulve men støvsuger dem og bøvler ikke med problemer med splinter.
Hvis det kan lokaliseres til nogle få planker kan man ved bøegh consult købe en limpistol og knastlim i Dgr farve og låse disse splinter og tunger men hvis det er mere om sig gribene bør der komme en konsulent fra Dinesen og afhjælpe med problemet.
men fremgangsmåden er nok at være spørgene, for at kræve nyt gulv er otopi, eftersom der er tale om naturmatriale kan der altid argumenteres ud af problemet så de klarer frisag, og hvis der skulle være tale om at der kan skiftes et par planker er dette også muligt med en snedkers snilde.
men måske skulle i ringe rundt til gulslibere og høre om de har nogle gode erfaringer med Douglas og trække på deres expertise måske skal der bare en ny slibning til og en ny omgang olie så kører det igen..
wenge gulve i herning kender vi og de kender til Douglas, og af produkter bruger de fleste i min branche FAXE produkter.
sidst vil jeg dog nævne at du ikke har skrevet noget om den kvalitet du har fået eller om du har købt en rest, generelt er min opfattelse at dinesen udstår meget prof. med deres håndtering af såvel kunder som reklamationer hvis altså kunder er rimilige.www.nkskovservice.dk, Simmelkjær17/02-2010
Øh Pia, har I selv købt og lagt gulvet? Den dér med at "Dinesen" siger gulvet ikke vaskes nok, ka´jeg ikke lige genkende, der må foreligge en misforståelse.
Vaske nok, er jo ikke ensbetydende med at vaske rigtigt! Vel?
I alle de år, jeg har været rådgiver, har jeg aldrig haft en berettiget reklamation på et douglas-gulv fra Jels (Dinesen, for de u-indviede).
Pia, jeg er helt sikker på, hvis dit gulv er lagt og efterbehandlet jvf. Dinesens anvisninger og forudsætninger, så vil din reklamation blive taget
seriøst, og fejlen vil blive afhjulpet.(Det er jo altid først produktet, der får skylden).
Som nkskovservice skriver, så er det ikke typisk, for Dinesen gulve, at produktet ikke er i orden.
bb, horsens21/02-2010
Hej Pia
Vi har et 10 år gammelt Dinensen gulv.Vi har store problemer med at det splinter.
Det startede efter 5 år og for to år siden fik vi det slebet ned.Men desværre uden nogen form for effekt af dette.Vi har også kontaktet Dinesen.De yder ingen garanti efter så mange år, men mener det er vasket forkert ? De anbefaler deres egne produkter.Vi tror dog ikke på den forklaring.Det er vasket i de rigtige plejemidler, blot ikke deres mærke.Vi er nu ude i om vi skal prøve at få det slebet igen og så lakeret, for at forsejle det.Men der er ingen garanti for det
hjælper.Ærgeligt nå det er et så dyrt gulv.
Mvh
VivianVivian Mogensen, køge18/05-2010
I min lejlighed har jeg et parketgulv i eg, hvor der er strø under.
Der er intet strø under. øhh... prøv at google på "gulvjack" ;-(, ;-(12/02-2010
Hvis det kun er en enkelt stav der er knækket, og der ikke er understøtning for denne stav, kunne den evt. reddes med en gulvjack eller billigere alternativ en lang karmskrue, men du skal huske at lime alle ender og kanter samtidigt med at gulvjacken bliver monteres, så den ikke bare "vrikker" over den ene understøtning som gulvjacken eller karmskruen giver dem.
Er det et mindre befærdet området, kunne lim faktisk gøre det i sig selv, benyt evt. en sugkop på midten (som bla. bruges til at løfte glas med) som kan presse staven om mens limen hærder op.
Jeg ville nok forsøge mig med limen først.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland12/02-2010
Bla. silikone fjerner fra Wurth kan opløse dette uden at gulvet tager skade.
Det skal bare sprøjtes på og have lov at sidde lidt, herefter benyttes en skuresvamp til at skrubbe det værste af limen af, gentages indtil det hele er væk.
www.koluda-byg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland09/02-2010
Det er helt uacceptabelt vil jeg mene, at lægge endnu et lag fliser.
Jo tykkere fliselag over gulvvarmeledningerne/-rørene jo langsomere reagerer gulvvarmetermostaten.
Det er soleklart at der fra starten har været krav om fald mod afløbet efter gældende regler. Det er hvad I har krav på.
Jeres entreprenør prøver at fedte den billigste løsning af på jer.
Entreprenøren kan med udgangspunkt i AB92 §33 hævde at afhjælpning af fejlene vil være uforholdsmæssigt kostbare såfremt hele gulvet skal hakkes op.
Men idet han allerede har forsøgt sig en gang med nye fliser uden at fejlen er afhjulpet findes der ikke et argument for at forsøge en gang til.
I kan "med loven i hånd" kræve at arbejdet udføres som oprindeligt beskrevet i entreprisekontrakten.Per Holst, Ringkøbing08/02-2010
Spørgsmålet er desværre reelt nok. Det drejer sig desværre om rigtig mange lejligheder, ikke kun vores. Der har kørt en voldgiftsag siden byggeriet stod færdigt, og derfor udbedres det først nu.
Tak for dit svar, Per, det er også vores opfattelse. Efter 5 års kamp er man desværre bare ved at være lidt udmattet over at kæmpe, og vil bare gerne have at det fungerer.
Endnu en gang tak.Katja Madsen, København08/02-2010
Eller luk for adgangen til dem der ikke kan skrive ordentligt på sitet...
Underlig tanke med "søgt spørgsmål", hvorfor skulle det dog være det??
Ellers enig med det faglige svar.M.Thomsen, Horsens09/02-2010
Seriøsiteten på dette site bliver ikke anderledes, så længe alle kan sidde og poste anonymt desværre.
www.gdsforum.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland09/02-2010
Kan købes hos din lokale trælast.
Men gulv opbygget med forskalling og varmefordelingsplader, er væsentligt billigere end sporplade løsningen.
Læs evt. mere om gulvvarme i bjælkelag hos Uponor.
www.uponor.dk
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland05/02-2010
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.