Gulv Guiden - Byggeri.dk - Alt om gulv

Byggeri.dkGulv Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

isolering af gulv i træhus

Spørgsmål

Jeg har et klubhus på 80m2 det er lige løftet fra sokkelsten til fast sokkel under flytningen faldt den gamle isolering ned huset blev sat på den nye sokkel der er ca 40 cm luft mellem jord og gulvpladerne.Hvordan får jeg isoleret gulvet alle forslag modtages Bent Jensen, Roskilde25/01-2010
Svar

Du brækker gulvene op og isolerer fra oversiden.
Næste gang du flytter huset laver du krybekælderen så høj at du kan kravle ind under gulvet og isolerer fra undersiden.
Ole Sørensen, Horsens25/01-2010

Svar

Du får et isoleringsfirma til at blæse flamingo granulat under huset evt. gennem huller i sokklen.Morten, 230026/01-2010

Svar

Nej, det gør dy hule-mig ikke.
(Kun hvis der placeres en dampspærre over Flamingoen. Og indblæsningsfirmaet garanterer at alle hulrum fyldes fuldstændigt)Kay Werner, Hillerød26/01-2010

gulvvarme

Spørgsmål

Vores gulvvarme på toilettet virker ikke. Om det er pga af frosten vides ikke. Der er varme i resten af huset. Vi har fjernvarme. Nogen der ved hvorfor?jonas jakobsen, Tikøb25/01-2010
Svar

Det er med garanti ikke pga. frosten.

Men kan være det er en ventil der har sat sig.

Har du prøvet at massere føleren ventilen engang.

Havde selv samme problem her da det blev koldt, der var simpelthen ikke nok vand gennem gulvet, til at det føles varmt på badeværelset.

Men det hjalp efter ventilen slap igen..:)

www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland25/01-2010

Svar

Hvor sidder denne ventil typisk....Ved termostaten eller?....Jonas Jakobsen, Tikøb27/01-2010

Svar

Hej

Dette afhænger af om du har en blandesløjfe til dine gulvvarmer eller de bare er tilsluttet dit centralvarme anlæg med en retur ventil.
Blandesløjfen er der hvor der er 2 fodelerrør der er forbundet med en cirkulationspumpe. her vil termostat ventilen sidde på det øverste fordelerrør og typisk med en lille motorventil. Her skal du så vide hvilke rør der høre til badeværelset. Her skal denne ventil afmonteres og den lille stift inden under, motioneres ved at gentagne gange trykke den ned.
Er gulvvarmen monteret med en returventil, vil den typisk være placeret et sted lige over badeværelses gulvet. Her afmonteres følerhovedet som du regulere varmen på og samme manøvre med at motionere stiften fortages. Ved denne løsning vil der typisk også være lavet en udluftning ved sinden af ventilen og der kan du også forsøge udelufte gulvvarme hvis det skulle være der problemmet er opstået.

Held og lykke
Med venlig hilsen
Christian Hegner
www.alternativvarme.dkChristian Hegner, Greve29/01-2010

Gulvvarme./termostater

Spørgsmål

Hej I kloge hoveder. Jeg har et lille problem. Gulvvarme i et hus fra 1998 med fjernvarme. Varmen har aldrig fungeret perfekt, byggefirme gået konkurs m.m. Jeg har svært ved at holde varmen, og nu er den helt gal.

Nu hvor der har været så koldt, har jeg haft skruet helt op for shunten, og helt op for cirkulationspumpen. Satte termostaterne i hver rum op på 24 grader. Det gav så 22 grader i nogle rum, og 19 grader i andre rum.

Det undre jeg mig lidt over. De små motorer, der styres af termostaterne kalder på varme. Men jeg brugte meget fjernvarme.

Prøvede at skrue termostaterne ned til 22 grader, og skruede lidt ned for shunt og cirkulation, idet det jf. fjernvarmeværket kunne cirkulere lidt for hurtigt og dermed ikke afgive varmen.

Kunne holde 21 grader i køkken/alrum men 17 grader i andre rum. I det rum med f.eks. 17 grader, kalder termostaten = motoren ikke på varme, hvilket undre mig meget, idet den godt kan kalde, hvis jeg skruer op maks.

Har motioneret stifterne under motorene. Jeg ved snart ikke, hvad jeg skal gøre. Nogle gode råd???


Jacob Jensen, Århus23/01-2010
Svar

Hej Jacob
Det lyder som om du skal få en installatør ud og indregulere din gulvvarme shunt. Der sidder nogle forindstillinger på retur fordelerrøret.
Hvis disse ikke er indreguleret sender den lige meget vand igennem alle gulvvarme kredse, hvilket betyder at kredsene ikke får det rette flow gennemgang og derved kan nogle kredse stjæle mere varme end andre. Derved opnår du en rigtig dårlig udnyttelse af den varme der er tilstede.

Med venlig hilsen
Christian Hegner
www.alternativvarme.dkChristian Hegner, Greve23/01-2010

lave væg på gulv med gulvvarme

Spørgsmål

Hej

spørger måske lidt dumt, men har en stue hvor der er gulvvarme og vil lave en væg der deler stuen op (skal bruge et værelse), betyder det noget for gulvvarmen?katrine, hvidovre22/01-2010
Svar

Ja, det bliver svært at styre varmen i det ene rum, eller ikke nej.

www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland22/01-2010

Svar

ja okay.. håber ikke at det ene rum så ikke kan blive ordenligt varmt.. men er glad for svar - takkerkatrine, hvidovre22/01-2010

Svar

Du vil godt kunne varme det op, men du ville ikke kunne styre temperaturen særskilt mellem de 2 rum.

www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland22/01-2010

Svar

Desuden skal du jo være opmærksom på, hvor du skruer den nye væg fast i gulvet så du ikke rammer et par varme slanger.. Men det viste du jo godt ;o)GDS'er, Sønderborg23/01-2010

Dampspær under trægulve.

Spørgsmål

Vi har købt et gammelt hus, og jeg vil skifte gulvene. Gulvene i dag ligger på bjælker og der er 20 cm mellem gulv og beton (der er ikke isloering i beton så vidt jeg ved). Oven på beton ligger der 10 cm rockwool. Mit spørgsmål er om jeg bør ligge en dampspærre oven på betonen, og er de tok at isolere med rockuld? Det må da give et dårligt indeklima med rockuld lige under gulvene?

På forhånd tak.

Thomasthomas segato, karlslunde19/01-2010
Svar

Jeg ville kun ligge en fugtspærre over dine betongulve.

Ligger du en dampspærre skal den ligge lige under gulvbrædderne, dvs. over din isolering, og dette vil forhindre evt. optrængende fugt fra betonen i at komme væk, og over længere tid betyde nedbrud i din bjælker.

www.tag-tek.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland19/01-2010

Svar

Hej kære ven, Jeg har et familien, der kan hjælpe dig til at ombygge et gulve,
denne hedder www.sana.dk du kan snakke med chefen Villy Mistarz om det at han kan se hvis der er noget han er interesert.

Ellers vil jeg hjælpe med noget mere hvis der er noget!!!!!EricNyegabo, Stubbekøbing28/10-2010

Næste side »« Forrige side