Det er osse lodret forkert.
Saltsyre opløser kalk - ikke salt.
Det kaldes salpeterudtræk, men er vistnok Kalium, Magnesium, Calcium mv. Det udvikler sig fordi der er fugtgennemtrængning igennem betonnen og normalt bortfejes eller -vaskes de blot.Krause, Allerød27/12-2009
Ved ikke om der er regler for det, men normalt benytter man en blandesløjfe for netop at undgå alt for stor temperatur forskel på gulvet.
Og der er heller ingen regler om at den varmeste skal lægges som den yderste streng, selvom dette er normalt i større rum.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland21/12-2009
Nu ved jeg ikke om din gulvvarme er udført i kobberrør el. pex-rør. Men bemærk dog at hvis det pex, så er det kun godkendt til ca. 60 grader ved normal drift. Hvis du har direkte fjernvarme vil du i lange perioder kører med temp. på op imod 80 grader. Du har formodentligt en returventil el. en manuel ventil monteret på returrøret. Dette er som sådan også fint nok, problemet er bare at de første mange meter slange vil blive udsat for alt for høj temp. når du har direkte fjernvarme.
Absolut bedste løsning er som Koluda Byg skriver, få monteret en blandesløjfe.Peter, Frederiksværk23/12-2009
Du skal helt sikkert få monteret en blandesløjfe, da du ellers vil opnå rigtig dårlig økonomi og ikke mindst komfort på din gulvvarme.
Der er mange måder at ligge en gulvvarme slange på, men den mest brugte er den tradisionelle måde, hvor man starter en gulvarmekreds i et rum beliggende op mod ydervægge, med at føre den første del af slangen ca 10cm fra ydervæggen for at stoppe eventuelle kuldebroer fra fra facaderne og derefter føre slangerne parallelt frem og tilbage så slangerne ligger med 30cm mellemrum og til sidst ender i den modsatte ende af værelset. Derefter føres slangen retur til kedlen.
I dårligt isoleret huse bør man bruge en anden form for udlægning af slangerne hvor man enten ligger slangerne som en spiral eller hvor man gør plads med ekstra mellemrum mellem rørene på den første strækning af rørene for efterfølgende flette returrøret ind imellem så man opnår en mere ensartet varme i gulvet.
Derved undgår man nogle af varmeforskellene på gulvene og dermed en langt bedre komfort.
Der er desværre alt for meget sjusk og mangel på viden, når nogle entreprenøer påtager sig opgaver som disse, da man tror at en gulvvarme bare består af, at ligge nogle slanger ned i gulvet så fungere det nok fint. Det gør de også i langt de fleste tilfælde, men økonomien og komforten kunne blive væsentlig bedre ved at udlægge disse gulvvarme kredse rigtigt.
Med venlig Hilsen
Christian Hegner
www.alternativvarme.dk
Christian Hegner, Greve23/12-2009
Overfladetemperaturen bør ikke overstige 26-28 grader.
Ellers opleves det som ubehageligt.
Jakob Rasmussen, Tommerup23/12-2009
Hvad er spørgsmålet så... ?
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland20/12-2009
Spørgsmålet er nok om "der er en måde at få gennemgang i rørene igen"
Og det er der nok ikke. I kan måske forsøge at afkalke rørene, men det er nok ikke en helt god løsning.
Det er vel osse et ? hvor dyrt det er at hakke gulvbelægningen op, fræse spor og lægge nye rør samt ny gulvbelægning.
I burde oplyse hvor gamle rørene er og hvilken type!!!Kaj Holgaard, Hillerød20/12-2009
Der findes væsker der kan opløse de rustflager, som der evt. også kan være i røret.E.J., Misundelig20/12-2009
rørerne er 12 år gamle kan ikke se hvad rørerne hedder men det er grå plastrørKim Andreasen, ll.skensved21/12-2009
Rusten kan være løsrevet fra andre dele af rørsystemet, og skyllet med ind i plastdelen.E.J., Misundelig21/12-2009
Med forsigtighed kan en varmeblæser sikkert benyttes.
www.koludabyg.dkTømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland15/12-2009
Du skal have monteret en blandesløfe på den streg, der ligger gulvvarme ved.
Ellers holder gulvet ikke til det.
www.koludabyg.dk Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland15/12-2009
hej
koluda har helt ret .... det giver også en bedre økonomi når der er styring i form af en shunt .... men tjek danfoss ... de kender den rigtige løsning når der både er radiatore og gulvvarmecasper, amager05/01-2010
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.