Gulv Guiden - Byggeri.dk - Alt om gulv

Byggeri.dkGulv Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Gulvvarme i (ny)-tilbygning ?

Spørgsmål

I vores tilbygning er der 42 m2 gulv hvor jeg har lagt 20 mm Pex-rør ud i 2 kredse.
De 4 ender har jeg ført til en væg hvor jeg kan sætte udluftningsskruer på og så føre dem ned til Gulvvarmefordeleren der skal sidde i kælderen.

Dvs. jeg har 8 rørender som mødes det samme sted, samt fire pex-rør som følges ad ca. 1 meter i gulvet før de går igennem muren ned til kælderen.

Men hvor tæt må pex-rørene ligge ?
Her tænker jeg mest på styrken af betonen i gulvet.

Et andet spørgmål er, at når nu de to kredse ligger i samme rum skal der så stadig være 2 rumfølere, eller er det nok med en ?

Mvh
Klaus

Klaus, Greve05/10-2009
Svar

Hej Klaus

M.h.s til afstanden mellem pex-rør, jeg går udfra at pex-rørene er fast moteret på armeringsnet 4 eller 6mm og at det støbte beton lag bliver mellem 6 til 8cm tykt over slangerne, som der normalt anvendes ved vandboren gulvvarme. vil jeg mene at 5 til 10cm er tilstrækkeligt da du må ligge pex-rørene med 10cm afstand iselve gulvet. det kommer jo også an på hvad der skal stå på gulvet, lige der hvor slangerne løber - badekar som hviler på ben o.s.v
Er gulvet ikke støbt endnu kan du lægge et stykke ekstra armerningsnet ovenpå slangerne som styrker området markant.

M.h.s til rumføler. hvis det er et andlæg med trådløse rumføler, som jeg selv lige har monteret, så kan du koble ligeså mange kredse som styreboxen kan håndtere på en rumføgler.Jacob Hviid, Lolland06/10-2009

Svar

Hej Jacob

Tak for svaret.

Nej, jeg har ikke støbt endnu, og gulvet bliver ca. 10 cm tykt, god ide med at ligge et ekstra net over.

Mvh
Klaus

Klaus, Greve06/10-2009

Svar

Ja, man kan aldrig for være forsigtig.
Mewn det tjener ikke noget formål at udlægge dobbelt armeringsnet i betongulve med varmeslanger.
Sålænge det gælder alm. boligbyggeri. Kurt Eg, Solrød06/10-2009

Hvilket gulvvarmesystem?

Spørgsmål

Hej

Jeg står akut med en sag hvor jeg har behov for at kende producenten af en fortrådet styring til et ca. 15-20 år gammelt gulvvarmesystem. Den eneste oplysning jeg har, er at der ude ved fordelerrøret sidder nogle blå plastkasser der indeholder noget elektronik. Kassen til venstre er lidt større end de andre, og på denne står der 24volt på låget. Alle kasser er udstyret med et lille låg der kan vippes op og på denne måde åbnes. Selve "masterboksen" sidder monteret i køkkenet på væggen.
Desværre kan jeg umiddelbart ikke fremskaffe andre oplysninger.

Så det store spørgsmål er, er der nogle der ved hvem der lavede/laver denne styring?Peter, Frederiksværk05/10-2009
Svar

Hej Peter,

Har du prøvet at kigge inde i kasserne, især "masterboksen"??

Det er ofte set, at der står noget der.
Eller evt. i rumtermostater????Elektrikeren, Nyk. F05/10-2009

Svar

Alt dette ved jeg, problemet er bare at jeg er 75km væk fra boksen, og jeg har fået en deadline på 48 timer til udbedring af en fejl (ikke en fejl jeg har udført). Jeg har desværre ikke mulighed for at køre til kunden og kigge inden jeg skal udfører arbejdet. Dette er derfor jeg håbede nogle kendte produktet, så kunne jeg tage materialer med på dagen for arbejdets udførsel:-)
Kunden er ikke hjemme i øjeblikket, så de kan ej heller hjælpe.Peter, Frederiksværk05/10-2009

Svar

Det må være det, der kaldes en umulig opgave :(.giraffen, kbh06/10-2009

Svar

Nu er det jo meget flot, at give en sådan deadline, med sådan noget gammelt lort....

Mit bedste bud må være, at snakke med den lokale vvs-grossist. Måske kan de huske modellen...Elektrikeren, Nyk. F06/10-2009

Svar

Ellers tak for hjælpen. Jeg må gå den tunge gang og bede om mere tid så jeg ved selvsyn kan se systemet.

Spørgsmålet lukkes hermed:-)Peter, Frederiksværk06/10-2009

Materialer til gulvvarme?

Spørgsmål

Jeg har lige fået lavet gulvvarme i mit kældergulv, det er lavet som det skal (håber jeg), dog sagde "gulvmanden at der ovenpå flamingo skulle ligge et ned som rørerne skulle sættes fast på, og derefter et net ovenpå rørerne som skulle støbes ind, så altså dobbelt net.
Det var ikke lige hvad der stod i brochuren fra XL-BYG som jeg havde med hele vejen, der var det et stk. net med fødder under og så slangerne ovenpå nettet.

Udover dette, så blev der brugt støbemix (med småsten i) til at blande beton af, det blev blandet i forholdet 1:3, men den dag vi støbte gulvet kom en af naboerne forbi og sagde, at han ikke kunne forstå hvorfor vi brugte støbemix i gulvet sammen med gulvvarme slangerne, for betongulvet er et levende materiale som hele tiden bevæger sig, og så ville de sten der var i støbemixen stille og roligt slide hul i varmeslangerne, det havde han fået at vide at hans gulvmand, så hans gulv var blevet lavet med rent grus, dog også 1:3 mener jeg.

Hvem har ret?, er jeg på "skideren" nu fordi jeg har brugt støbemix, eller skal jeg tage det helt roligt?

Betonen er i gang med at hærde (3 dagen), så det er nok for sent at fortryde nu, desværre CSA, Ringsted03/10-2009
Svar

Der er ingen problemer i hvordan det er opbygget.
Det er normalt at det laves på den måde, også med støbemix.
Eller beton med småsten i.

www.koludabyg.dk

Tømrerfirmaet Koluda byg, Gørlev Vestsjælland03/10-2009

Svar

Gulvmænd og naboer skulle holde deres kæft når de ikke aner hvad de snakker om - overhovedet.
Den med støbemixen og slid på slangerne er det mest tåbelige jeg længe har hørt. Bed naboen helt præcist forklare hvordan det skulle kunne ske.
Men selvfølgelig, måske er der en lille fræk skarp sten der engang imellem hopper ud af cementindkapslingen og gnaver et lille hul i slangen. :o)
Lars Hoyer, Knebel03/10-2009

Svar

Det lyder godt, så er jeg glad igen ;o)CSA, Ringsted04/10-2009

Badeværelsesgulv fra 60'erne

Spørgsmål

Hej alle

Jeg har et badeværelsesgulv som har små blå/lyseblå/hvide mosaik sten. Jeg vil gerne havde det så det bliver nærmere hvidt og ikke den blå kedelige farve.
Jeg har hørt at man kan "afsyrer" det. Er dette rigtigt?
Skulle det være rigtigt kan i så fortælle mig hvordan, med hvad, og evt. hvilket resultat jeg kan forvente?

Arealet er ca 6m2.

På forhånd tak for den hjælp der nu må komme.

Mvh
ChristianChristian Larsen, Gentofe03/10-2009
Svar

Det med afsyring er måske korrekt, men det bliver gulvet ikke hvidt af.
Afsyringen har isåfald til formål at fjerne eventuelle kalkrester og anden snavs, (fra fugerne) på gulvet inden en efterfølgende overfladebehandling med maling.
Jeg tror ikke at syre har nogen effekt på stifterne. De er formodentlig glasserede. Derimod kan det have en negativ effekt på fugerne, (hvis cementbasserede) som måske nedbrydes en smule i overfladen
Hvis du vælger at male skal du sikre dig den helt rigtige maling som vedhæfter på såvel fuger som stifter.
Men de forsk. malingsleverandører har nok den rette maling og vejledning.Torben Brandt, KBH03/10-2009

Er der nogle problemer med gulvvarme i betongulv med vinyl på ?

Spørgsmål

Hej.

Er ved at få lavet nyt bryggersgulv, hvor vi påtænker at putte vinyl på, er der nogen der kan fortælle mig om det er muligt på et betongulv med varme i, der var på et tidspunkt en der sagde at han mente limen måske ikke kunne li' varmen, nogen der ved om det passer ?Jens, Fyn02/10-2009
Svar

jeg tror du skal have linoleum på. Vinyl spræller for megetkaj uwe, aabenraa03/10-2009

Svar

Jeg TROR nu ikke at det har nogen betydning mht. gulvvarme, blot temperaturen er inder ca. 25 gr. når limen anvendes.
Men limen skal jo osse nogenlunde passe til både underlaget og gulvbelægningen.
Spørg evt. producenten eller der hvor i køber lim.
www.danalim.dk kurt Højholdt, Silkeborg03/10-2009

Næste side »« Forrige side