Gulv Guiden - Byggeri.dk - Alt om gulv

Byggeri.dkGulv Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

Klinker på forskudt gulv

Spørgsmål

Hej,
Jeg skal til at lægge klinker på et betongulv, som er har en mindre højdeforskel. Den ene del af rummet er omkring 3-4mm højere end den anden. Jeg vil helst undgå at skulle spartle gulvet.
Klinkerne er 30x30cm, så jeg skal anvende tandstørrelse 8mm. Kan jeg gå ned i tandstørrelse der hvor gulvet er højere uden at klinkerne løsner sig eller knækker? Eller er det bedre at bruge tandstr 8mm på det høje stykke og så bruge mere fliseklæb på det lave stykke? Har tænkt mig at bruge ProFix Extra som kan klare tykkelser op til 10mm.Bo Henriksen, Solrød31/03-2009
Svar

Hvis du er en meget dygtig flisemurer skal det nok gå.
Hvis du ikke er bliver gulvet bare lidt ujævnt.
Det lyder lidt akavet at du ikke bare spartler gulvet først. Istedet for at bruge et tykkere lag lim/spartel siden.Bent Lohse, Esbjerg31/03-2009

Ajax til lakgulve

Spørgsmål

Har hørt at der er kommet et nyt produkt til rengøring af lakgulve.
Hvad hedder produktet og hvor kan det købes?Finn Egeskjold, Vejle31/03-2009

Løsning til hul i badeværelses gulv søges

Spørgsmål

Hej

Jeg er ved at lave badeværelse om og skulle fjerne skydedøre ved brusebadet. De var monteret på en kant rundt under døren og fliserne passede i mønster så jeg regnede med at de gik under kanten.

Startede på at fjerne kanten (B=60mm) og kunne konstatere at fliserne ikke var gennemgående. Det var også en hjødeforskel på ca 10 mm mellem gulvet udenfor og inde i brusebadet.

Er der nogen der har en smart løsning til at lukke dette hul, uden at skulle bryde hele gulvet op?
JR, København30/03-2009

opbygning af betongulv

Spørgsmål

Skal til at lave(støbe) en betonplade, hvor på der skal stå en akkumuleringstank. denne tank kommer til at veje knap 4000kg når den er fuld.

det eksisterende gulv var fra 1925, dette har jeg fjernet. nu er spørgsmålet: hvor meget af den underliggende muldjord skal jeg fjerne, skal jeg helt ned til sand/ler? dette vil betyde at jeg skal lægge ca 45-50 cm stabilgrus ud inden jeg kan begynde at støbe.
Da man ikke umiddelbart kan vibrere mere end 20 cm stabilgrus adgangen betyder dette at jeg skal vibrere 2 gange, hvilket jeg ikke er for vild med da der lige ved siden af hullet jeg skal grave står en Ikke bærende væg af,20 cm lecablokke, som ikke har nogen sokkel( står på EEN' række fundablokke / den tilbageværende del af det opbrudte gulv)
Denne væg skulle gerne blive stående!

DVS er det nødvendigt at grave helt ned til sand/ler laget eller kan jeg nøjes med at fjerne den mængde muldjord der er nødvendig for at kunne udlægge 20 cm stabilgrus inden støbning?J. laursen, Hammel28/03-2009
Svar

Ja, det kan du øseregne med at det er.
At bygge på muldjord svarer til at bygge på en svamp. Og det er ikke en champignon jeg mener.
Hvis du er ked af at bruge pladevibratoren kan du istedet få leveret noget meget billigt beton, ikke særligt stærk og meget vådt, som erstatning for stabilgrusen.
Hvis du alligevel vælger, (og det er meget lidt prof.), at støbe på muldjorden skal du udstøbe en dobbeltarmeret plade, måske 14-20 cm tyk. Lidt afhænig af størrelse på såvel plade som grundarealet af din tank.
Pladen skal være absolut fri af omgivende bygningsdele eftersom der er risiko for sætninger. Evt. rørføring skal konstrueres tilsvarende.
(Hvis du kører med en pladevibrator på muldjord vil du se at der ikke sker noget som helst - det er virkelig som en svamp)Lasse Jørgensen, Holstebro28/03-2009

Svar

Hej

Der skal altid graves ud til fast bund (al muld og anden organisk materiale skal væk) inden opfyldning med fyldsand påbegyndes (det er ikke nødvendigt med stabilgrus.

www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev29/03-2009

Svar

Et selvbærende dæk er heller ikke helt billigt, vi står pt. med en renovering hvor vi stod med samme problem, + at ydervæggenes sokkel var at tvivlsom kvalitet, der blev efter inginørs beregninger udført bærende dæk som er fastgjort med ydersoklen, der går meget jern og beton til sådan en omgang, så blev en beskostelig affære.

Få hellere gravet ud til fast bund, og efterfulgt med sandfyld som stampes godt, så få du noget som holder i mange år.www.koludabyg.dk, Gørlev Vestsjælland29/03-2009

Svar

ARgh, så ender det jo nok ud med, at jeg skal til at understøbe en mur :-(

Til: Kalle Kuller, Skagen Sydhavn hvis du ikke har noget fornuftigt at komme med så klap i !!J. Laursen, Hammel29/03-2009

Svar

Hov-hov Lauersen.

Det er jo spørgsmålet om dit spørgsmål eller mit svar der er det fornuftigste.

Du har ingen grund til moppende bemærkninger.

Men burde i stedet, som det er vane her i landet når man får noget foræret ganske gratis, takke for de svar du kan bruge.
K. Kuller, Skagen29/03-2009

Svar

Bevares må medgive at jeg glemte at sige tak for svarene. Det gør jeg så nu!

Mht dig K.Kuller så mener jeg stadig at du burde KLAPPE I og holde din Kæft. dit bidrag var/er ikke konstruktivt - Jeg spurgte fordi jeg havde en mundtlig vejledning i hvordan jeg skulle bære mig ad, den kan jeg se nu at jeg havde misforstået derfor var mit ? fornuftigt og dit svar IDIOTIST din NARREHATJ. Laursen, Hammel29/03-2009

Svar

Tak, det var bedre Laursen.K. Kuller, Skagen29/03-2009

Svar

Du kan da bare stille den akumuleringstank på 150 mm isolering på afrettet jord, da den ikke vejer 4000 kg, men sikkert omkring 1000 kg / m2 og det kan isoleringspladen godt holde til under at blive helt flad.GDS-mureren, 1234 testby city30/03-2009

Svar

Hmm at stille den tank på afrettet jord med isolering tror jeg er lidt optimistisk. den står på 3 ben Ø=10-15cm dvs ca 1330Kg eller Ca 13 KN pr ben det tror jeg går galt!

Tankens diameter er ca 125cm dvs arealet bliver ca 1,25m2 J. Laursen, Hammel30/03-2009

Fyrretræsgulv, massivt, køb i Sverige

Spørgsmål

Er på jagt efter ca. 30 kvm. massivt fyrretræsgulv, 30 mm. tykt, og har overvejet at handle det ind i Sverige.

Er der nogen der har erfaring med indkøb/kvalitet øst for storebælt?.
Jens Mathiesen, København28/03-2009
Svar

Hvad vil du give for en a-sortering 30x183mm ?michael, københavn28/03-2009

Svar

Jeg leder efter noget der skal koste ml. 300 og 400 kr. pr. kvm.
J. Mathiesen, København29/03-2009

Svar

Det kan du da købe hos mig.

Du kan kontakte mig på mt@klbyg.dk hvis du er interesseret.

Michael, København29/03-2009

Næste side »« Forrige side