Du tager trykket af anlægget inden du skruer den gamle op. Udskiftning af en pakdåse på en gulvvarmeshunt plejer efterfølgende ikke at give anledning til luftproblemer.Peter, Frederiksværk27/11-2008
Hvis der er overløbssikring på vasken, så er der ikke krav om gulvafløb
under vasken. Nogle vil påstå, at det er god håndværkerskik at etablere
et gulvafløb under vasken, men det er den unde per..... ikke til at komme
ind under et, som oftest, ophængt skabsarrangement og rense det gulvafløb!
Sørg for at der er rigeligt fald i brusenichen, så er der ikke noget problem.
Og noget andet er, at hvis laver opkant ind til brusenichen, så er det kun
den der er våd-zone :-)bb, horsens24/11-2008
Hej
Gulvafløbet skal selvfølgelig placeres så der er adgang for sevicering og derfor ikke inde under et skabsarrangement, men ude hvor det er let tilgængeligt.
Det er rigtigt som bb skriver at hvis der er oveløbssikring på håndvask, badekar o.l. er der ikke krav om gulvafløb udenfor brusenichen, også selv om der bliver etableret en opkant.
Selv om der bliver etableret en opkant, er gulvet i hele badeværelset og 10 cm op ad væggene vådzone, og skal behandles som sådan.
www.danskbygningsundersøgelse.dk, 7870 Roslev25/11-2008
Jamen du har da helt ret, dbu, selvom det kan synes overflødigt at vådrumssikre
hele gulvet, "sorry" :-)bb, horsens25/11-2008
Tak for nogle gode svar.
Mvh Evy Rich SteffensenEvy Rich Steffensen, Korsør26/11-2008
1. Hvis det er en "elektronisk" hyletone er der fejl på styringen.
2. Det kan godt være pumpen. Hvis der sidder en stor skrue på midten af pumpen, så prøv at løsne den, derved lufter du pumpen ud. Der kan godt komme en lille smule vand, det er dog uden betydning.
3. Tjek om der er vand på anlægget. Der skal normalt være mellem 1-2 bar tryk.
4. Det kan være den ventil der styrer fremløbstemp. på vandet i gulvvarmen, prøv at åbne el. lukke den, måske lyden forsvinder.
Er det ingen af ovenstående, så må du komme med flere informationer så vi kan hjælpe.Peter, Frederiksværk24/11-2008
Gulvvarme er ikke den store lyksalighed, mange forestiller sig.
(og lever nok på lånt tid!!)
Energiforbruget er højere, end ved traditionel opvarmning med radiatorer!
Hvis forholdet, ydervægge/loft/gulvareal, er større end 3:1, så vil gulvvarmen
ikke kunne opvarme huset økonomisk forsvarligt!
bb, horsens22/11-2008
I har måske nok lukket af for varmen i nogle rum.
Men der er jo ingen isolering mellem opvarmede og de rum hvor der er slukket for gulvarmen. Hvilket betyder at temperaturen der måske kun falder til 12-15 grader. Og det forslår jo ikke meget.
Når huset er nyt må der jo foreligge energirammeberegninger osv. som fortæller hvor meget det forventede energibehov til opvarmning må/skal være.Lasse Mortensen, Viby22/11-2008
Den dér "lovbestemte" energiramme, angiver jo kun max. på husets samlede
energiforbrug. Det har intet at gøre med komfort!!
Hvad hjælper det, at fødderne er varme, hvis ørerne er kolde?
bb, horsens22/11-2008
Om der er varme på 1 rum eller 7 rum, det har ingen betydning i forhold til regulering af anlægget. I skal påregne et merforbrug på varmeregningen på ca. 25% i forhold til traditionel radiator anlæg. Gulvvarme er noget man kan mærke når det er installeret i et ældre utæt hus, et nyt hus er så velisoleret at gulvvarmen næsten aldrig kører, med kolde gulve til følge.Peter, Frederiksværk22/11-2008
Hvad var det lige jeg sagde, Peter? Gulvvarme er på lånt tid!!bb, horsens22/11-2008
Tak for svarene, men vil det sige at det måske er bedre at tænde lidt for varmen i de tomme rum så varmen fra stue/køkken osv. ikke fiser derind?Tine, Gjern23/11-2008
Nu skal du holde hjertet varmt, hovedet koldt og ørene røde. Som bb ikke siger.
Hvilken radiator, eller gulvafsnit, varmen kommer fra er jo henrivende ligegyldigt.
Skal der spares på varmen skal der lukkes for den. Eller rumtemperaturen skal ned til [link fjernet]. 18 gr.
Men allerførst bør I finde ud af om I bruger mere varme end godt er. Og endvidere må I jo ikke forveksle høje fyringsoliepriser med stort varmeforbrug.Lasse Mortensen, Viby23/11-2008
Tine: hvad fyrer i med (gas/olie/fjernvarme/?) og hvad koster det pr. år?.Vibruger, Ogsåmeget24/11-2008
Gulvvarme duer ikke til regulering med alm rumtermostater. Det giver nemlig store udsving i temperaturen på gulvet.
Der skal istedet laves en PI regulator eller impulsstyring ( som det der styrer termostatkogeplader).
Derved kan der holdes en jævn varme på gulvet.
HCJ, Odense27/11-2008
Hej HCJ: vi har også gulvvarme og bøvler lidt med rum-temperaturerne. Hvad er "PI-regulator eller impulsstyring", eller rettere: hvor kan jeg læse om det?J.P., Billund27/11-2008
PI står for proportional integral.
En PI regulator Reagerer på fejlmålinger i forhold til setpunkt ( feks den ønskede temperatur)
Den virker i principet på den måde at den stepper sig ind på korrekte udgang.
Stor fejl giver forholdsvis kraftig regulering, men bliver svagere jo nærmere udgangen er på sætpunktet. Dette kaldes indsvingningstiden.
Du kan google dig ind på begrebet.
Impulsstyring er lidt efter det samme.
På mit badeværelse har jeg en Siemens LOGO til at styre bla gulvvarmen. jeg har sat den til at lukke op for varmesløjfen i 5 min hver time.
Samtidig har jeg en rumtermostat der træder til hvis det ikke slår til.( det er meget sjældent at termostaten er i funktion)
Det holder en konstant temperatur i rummet og næsten også på gulvet.HCJ, Odense27/11-2008
Tak til HCJ. Jeg undersøger sagen.J.P., Billund28/11-2008
Det burde være et område der af naturlige årsager ikke er tørret op endnu.
Det kan dog også være en utæt varmeslange. Gør håndværkerne opmærksom på opdagelsen allerede nu, og hold så øje med området en lille uges tid. Tørrer det ikke op, så må du få håndværkerne på banen igen.Peter, Frederiksværk21/11-2008
Der findes ikke autoriserede håndværkere, kun håndværkere, der er autoriseret
til at udføre opgaver, hvortil en autorisation er påkrævet (Kloak, VVS og El)
Alle andre kan kalde sig murer- tømrer- snedkermester etc.
Dermed ikke sagt at det arbejde i har fået udført ikke er iorden :-)
Der vil altid, umiddelbart, og ofte også rimelig tid derefter, være farve
forskelle i gulvfuger. Dette er normalt ikke noget problem, såfremt mureren
har fulgt leverandørens anvisninger til punkt og prikke!
I skal selvfølgelig gøre mureren opmærksom på misfarvningerne, og dokumentere
det. Måske skal der en teknisk konsulent fra MIRA ud at se på problemet, det
må mureren sørge for sker.
bb, horsens21/11-2008
bb- alle kan ikke kalde sig mester det kræver stadigvæk et svendebrev.
Den mørke misfarvning kan stamme fra limen som ligger op mellem fliserne så der kun lige er kommet et tyndt lag fuge henover, få mureren til at kigge forbi det tager jo ikke meget mere end 10min. for ham at kradse den smule ud og fuge ommureren, odense25/11-2008
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.