Da der er tale om nybyggeri er isoleringen jo også i orden. Derfor kan gulvvarme sagtens levere det der skal til. BS, Tørring29/06-2008
faktisk har de begge ret, men de taler nok ud fra 2 forskellige præmisser.
Om foråret eller efteråret kan der være dage, hvor man lige kunne bruge at skrue lidt op for varmen og her er gulvvarmen sløv, da den først skal varme betonpladen op. Dvs. radiatorer er godt i dette tilfælde. Om vinteren er der jo varme på hele tiden, så der er gulvvarme konfortmæssigt klart at foretrække.
Hvis du har lysindfald fra store vinduer skal du zoneopdele din gulvvarme, da den ellers ikke kan finde ud af, hvad den skal afgive af varme.
Håber du blev klogere :o)L. Petersen, Solrød30/06-2008
Tak for jeres svar, og ja, jeg bliver hele tiden klogere.
Nu sætter vi jo en stor pejs/brændeovn op, og vi er ikke så komfortskadede, at vi ikke kan leve med at skulle vente på strålevarmen herfra, så jeg tror vi klarer os.
Tak for tippet med lysindfald på gulvet.Else, Vestervig30/06-2008
Mht gulvflaminco på afrettet sand så er det da OK sålænge du ikke er bange for frostrejsninger eller sætninger. Der skulle ikke kunne komme opstigende grundfugt, og hvis der gør har du isolering mod fugt i form af gulvisoleringen.
Skal du opvarme udestuen, skal du dog lave det iht. [link fjernet].
Trægulv er en smagssag, for i bund og grund er det jo blot en overdækket terrasse du laver.M.Thomsen, Horsens27/06-2008
Tak for dit svar, men det er nu en havestue jeg udskifter elementer og tag på. Der er støbt sokkel hele vejen og der skal ikke være gulvvarme. Jeg er ikke bange for frostrejsninger, da såvel hus som udestue ligger 1 m. over niveau i den side. Jeg har også tænkt på om jeg evt. kunne lægge MDF- plader el. gulvspånplader ovenpå flamingoen.Ejvind Hviid Kristiansen, Faaborg27/06-2008
OK, men der er i princippet ingen krav til isoleringen, hvis ikke du har tænkt dig at varme udestuen op.
Det kan dog være fornuftigt nok at isolere for at holde på solens varme [link fjernet]. og hindre kondens.
Mht. træ, så er det vist OK sålænge der ikke kommer fugt ind.M.Thomsen, Horsens01/07-2008
Jeg takker for svaret, men ved du om man kan lægge trægulv direkte på Flamingoen. Det er jo temmeligt hårdt, sådan noget gulvflamingo.Ejvind Hviid Kristiansen, Faaborg01/07-2008
Det kan du hvis du bruger produkttyper som ''Sundolitt'' eller tilsvarende.
Med hør evt. gulvproducenten om han har orbehold samt hvilke forudsætninger han stiller for at garantien på gulvet er gældende efter lægning.M.Thomsen, Horsens03/07-2008
Hej Hr. Thomsen.
Du får mange tak for dine svar.
Med venlig hilsen Ejvind FaaborgEjvind Hviid Kristiansen, Faaborg03/07-2008
Brug 15 mm gulvgips som flydende undergulv i stedet for, så er der heller ingen risiko for at "pladerne" arbejder og slår sig.Koluda Byg, Gørlev ( Vestsjælland )27/06-2008
Tak. Et godt professionelt svar, som jeg går videre medAxel Lunddahl, København N28/06-2008
Revnen er opstået fordi gulv og væg "arbejder" lidt i forhold til hverandre.
Udvider og trækker sig sammen alt efter luftfugtighed og temperatur.
Hvis revnen ikke er synlig når der er gulvbelægning på er der ikke grund til at gøre noget ved den.
hpox, Århus26/06-2008
Derfor skal man sørge for at lægge isoleringsstrimmel mellem betondæk og ydervægge. Så ved man nemlig hvor revnen vil komme istedet for en ustyrlig tilfældig "smækrevne".M.Thomsen, Horsens27/06-2008
Brug kun håndværker der er medlem af byg garenti ordning eller lign.DB, dk25/06-2008
Sandt eller ikke sandt. 0,3cm er nu ikke meget.
Endvidere har du jo så været med til at uddanne et ungt menneske, som om 30år skal forsørge dig i din pensionisttilværelse.
Endvidere har skævhederne jo den fordel at man/du kan se at det er rigtig håndværksarbejde du har fået udført. Og ikke noget billigt masseproduceret kopihaløj fra Kina.
Jeg troede iøvrigt at mosaikstifter blev umoderne allerede i forrige århundrede.
hpox, Århus25/06-2008
Ja, hpox, måske har du ret, måske kræver jeg for meget - men det kan man jo også sige på en ordentlig måde...
Jeg forsøger blot at forholde mig til andre resultater, hvor der er brugt såkaldt professionelle håndværkere. Går man efter din, ifølge ovenstående, definition af håndværk (dvs. skævheder, "ikke billigt masseproduceret kopihalløj") kunne jeg jo lige så godt have udført arbejdet selv på amatørbasis...
Jeg var desuden ikke klar over at det er min opgave at betale for uddannelsen af et ungt menneske med de begrænsede midler jeg selv råder over som nyuddannet (ja, jeg er nok heller ikke pensionsklar allerede om 30 år). Normalt overlader man efter min erfaring ikke lærlinge alene til opgaver, de tydeligvis ikke magter til fulde.
Jeg afviser derfor ikke at jeg har for høje forventninger til det arbejde håndværkeren afleverer - det var jo netop det, jeg efterlyste mere professionelle holdninger til end min egen sølle mening, familie og venners.
(Og i øvrigt, for at svare på den noget uvedkommende kommentar: Det kunne måske være en ide at orientere sig lidt på boligindretnings-området inden man udtaler sig om hvad der er moderne og ikke, hvis man insisterer på at ville forholde sig til dette...)
Har siden mit indlæg læst lidt rundt omkring i dette debatforum og er meget overrasket over den manglende seriøsitet og uhøflighederne, som mange bliver mødt med. Herfra konstaterer vi, at dette ikke er det rigtige forum at søge hjælp...Anne, Odense25/06-2008
Javist mangler der seriøsitet og der er rigeligt med uhøfligheder. Men det er jo lige netop det jeg i mit svar prøver at rette lidt op på.
Men det der mangler allermest her på siden er lidt smil og et godt grin og fornøjelige indfald og skæve vinkler.
Osse kendt som humør, gerne godt.hpox, Århus25/06-2008
Kære Anne
Selv om hpox er grov i filten syntes jeg nu ikke han er uhøflig. Han prøver på at være sjov, hvilket ikke altid er let via det skrevne ord.
Dette forum er nu ellers temlig seriøst. Ja der findes en del useriøse personer der skriver indlæg, men det ved man hvis man benytter dette forum flittigt. Og ærlig talt. De findes alle steder.
Selvfølgelig er det I har fået lavet ikke ok. Men hvis håndværkeren ikke er medlem af BYGGEgaranti ordningen kan det være svært at komme videre i sin sag uden en advokat. Og en sådan syntes jeg I skal kontakte, hvis I ikke kan få håndværkeren til at klare det. Der er jo også det med forsikringen at den måske ikke dækker ifald en vandskade opstår pga dårligt håndværk. Så der kan være meget på spil for jer.
Held og lykkeHansen, Glostrup26/06-2008
Det er meget synligt mår mosaik er lagt sløset og det giver et udseende som virker uroligt og forstyrrende. Det er hverken acceptabelt med buler, som er ujævn påførsel af klæbemasse eller dårligt pudsede vægge eller at linier ikke flugter. Man skal se på sit baderum i mange år. Brug alle de ankemuligheder du kan finde og jeg ønsker dig held med det og håber at du får ændret det. hpox er okgn, Fjerritslev26/06-2008
Anne, du er tydeligvis ikke tilfreds med murerens arbejde. Om der er 0,3mm eller 0,03mm for stort udsving i fugerne er fuldstændigt ligegyldigt;Arbejdet er først lavet ordentligt når du er tilfreds. Det er ikke ironisk ment dette her...!
Problemet opstår når dine forventninger ikke harmonerer med den udførendes forventninger til acceptabelt arbejde. Sat på spidsen : Hvis dette ikke er skrevet op i arbejdsbesrivelser eller aftalesedler, træder byggeriets ankenævn ind og en byggesagkyndig skal vurdere om arbejdet er acceptabelt ud fra normen i Danmark.
Hvis forventningerne er meget høje til et arbejde, skal man gøre det 110% klart overfor dem man entrerer med, ellers risikerer man problemer og konflikter.
Dette gælder faktisk også mange steder udover byggeri, ikke ;-)
PS: Jeg er også "skabsfan" af Hpox og hans skæve vinkler ;-o !M.Thomsen, Horsens27/06-2008
InterfaceHuman nature - styrke skaber smukt design
KRONOSPANSe vores brochure her
Københavns ListefabrikListekataloget
SundolittHer finder du alt du skal bruge til effektiv isolering af gulve, vægge og tage.