Gulv Guiden - Byggeri.dk - Alt om gulv

Byggeri.dkGulv Guiden

» Stil spørgsmål

Debatforum

nyt gulv i køkken

Spørgsmål

Skal ligge ny trægulv i køkkenet og samtidig udskifte hele køkkenet med nye [link fjernet]øjden kommer under 90 hvis jeg ligger gulvet ind til soklen. skabe og sokkel og bordplade er 90 cm. nyt gulv 1,4 cm. Ville det være en ide at ligge gulvet helt ind under køkkenskabene, men hvad med de såkaldte flydende gulve, kan de holde til detarne poulsen, svenstrup19/04-2008
Svar

Du kan jo bare hæve fodsparket.
Med klodser eller søm en liste under.
Smart, JA?Køkken Kaj, Hthkøbing19/04-2008

Svar

Hvis du monterer køkkenet oven på gulvet, er det ikke flydende mere...
Og så gælder garantien på gulvet ikke.

Tidemann, Viborg20/04-2008

Svar

-og udover det med garantien, så er det en "fysisk" dårlig løsning.
Gør som Kaj foreslår.S, Okkelkær21/04-2008

Svar

Tak for svarene. Køkkenet er med sokkelskuffer, hvad så ??????????arne poulsen, svenstrup21/04-2008

Svar

Har det nogen betydning?
Det er vel en almindelig skuffe i et sokkelelement.
Som følger med op når du hæver fodsparket!Køkken Kaj, Hthkøbing21/04-2008

Svar

Jeg har lige fået lavet nyt køkken/allrum, med et køkken fra JKE Design.
Højden på bordpladen er 89,5 cm, er det ikke meget normalt?
Jeg synes endda det er højere end mit gamle køkken!

Jeg har fået lagt pergo-gulv over det hele, (ikke under køkkenet selvfølgelig) og tømreren hævede soklen en smule, med klodser, og så den lim han brugte til at lime soklen fast med.

Men jeg synes da at du skal købe nye sokler, og så få dem i en højde der passer til dig, eller din kone :o) alt efter hvem der bruger køkkenet mest...
Jeg tror at sokler fåes i højderne 12 og 16 cm, og de er vist ikke så dyre!Tidemann, Viborg23/04-2008

Sundolitt gulvvarme uden beton

Spørgsmål

Hejsa.

Er der nogle der har erfaringer med Sundolitts løsning til gulvvarme uden beton?
Er det let at arbejde med, og hvordan ligger det prismæssigt?

Mvh. NathalieNathalie, Herning18/04-2008

trægulve

Spørgsmål

kan der lægges fliser på træ / pladergulv i badeværelse huset er i 3 etager selvfølge er det på 2 etage bad eralfred, hurup thy16/04-2008

Pergo gulve

Spørgsmål

Hej

Vi har lige købt et hus med Pergo-gulve. I det ene rum har der været gulvtæppe på, og gulvet er faktisk ikke særligt pænt.

Kan man afhøvle et Pergo-gulv? Og kan man efterfølgende give det en gang olie/lak, og i givet fald, hvilken type?

Alternativt: Kan man give det en gang mørk "lak", så det bliver pænt?Marianne Rasmussen, København15/04-2008
Svar

Pergogulve er en tynd plastlaminat limet på en spånplade. Det kan ikke høvles, (i hvertfald ikke med godt resultat).

Men det kan brækkes op og smides væk, ja.hpox, Århus15/04-2008

Selvnivellerende gulvspartelmasse

Spørgsmål

Jeg skal lægge klinker på et gammelt betongulv, som har en del ujævnheder og småfordybninger. Kan jeg bruge selvnivellerende gulvspartelmasse til at få en jævn overflade? Hvor tyndt et lag kan jeg nøjes med? Hælder man det bare ud over gulvet og hjælper det lidt med at jævne sig selv? det Peter, Frederiksberg14/04-2008
Svar

Jamen her er selvniv. da en god ide - ja det er jo faktisk beregnet til dit formål :o). Du giver gulvet noget primer inden du hælder det selvniv. på. Selvniv. fåes i forskellige varianter lidt afhængig af hvilke lagtykkelse der skal til. Men regn med at ca. 5mm er mindste tykkelse. Man kan købe en stor(ca. 50-60 cm bred) "tandspartel" der er beregnet til at fordele spartelmassen med. Men selvom det heddder selvniveaulerende spartelmasse, flyder det jo ikke ud som vand, men det kan da godt flyde 20-30 cm.

Jeg har netop givet rummene i 3 værelser en gang selvniv. og jeg brugte Alfix Planemix 50. Det er beregnet til tykkelser ml. 2-50 mm. Det anbefales at der anvendes 4-4.5 liter pr. 25kg sæk, men jeg brugte 5liter pr sæk - og det blev simpelthen kanon. Jeg syntes at det var for tyk ved den første sæk med 4 liter, det blev bedre med den anden sæk med 4.5 liter, men bedst med den sidste sæk med 5 liter vand pr. sæk.

God fornøjelsej med projektetMichael, Silkeborg15/04-2008

Svar

Mange tak for et godt svar! Hvor mange sække skal man regne med til [link fjernet]. 10 kvadratmeter, hvis man lægger et lag på 5 mm?
Vh
PeterPeter, Frederiksberg15/04-2008

Svar

Hej igen!

Jeg mener at der går 1,6kg/kvm/mm. Dvs 5mm bruger ca. 8 kg pr kvm. I dit tilfælde altså ialt 80 kg. Silvan har lige haft tilbud på 3 sække á 25kg for 550kr - og det har de jævnligt. Så det passer jo perfekt til dit projekt.Michael, Silkeborg18/04-2008

Næste side »« Forrige side